Środki czyszczące można przygotować samemu. Dowiedz się, jak to zrobić i dzięki temu nie wydawać mnóstwa pieniędzy na firmowe produkty.
Spis treści:
Wyjaśniamy, w jaki sposób można łatwo i szybko przyrządzić skuteczne środki myjące z dostępnych w większości domów składników. WAŻNE: nigdy nie mieszaj ze sobą produktów czyszczących zawierających wybielacz i amoniak – może to powodować powstanie niebezpiecznych oparów!
Środek do mycia piecyka
Aby stworzyć taki specyfik, potrzebujesz:
- 2 łyżki stołowe płynu do mycia naczyń;
- 2 łyżeczki do herbaty tetraboranu sodu (boraksu);
- ¼ szklanki amoniaku;
- 1,5 szklanki ciepłej wody.
Zmieszaj ze sobą te składniki i następnie nałóż je na plamy w piecyku i odczekaj 20 do 30 minut. Następnie zetrzyj wszystko gąbką, którą po wszystkim porządnie opłucz.
Ułatwienie ścierania powierzchni
Tego typu substancja ułatwi czyszczenie zastałych plam. Aby ją stworzyć, wykorzystaj:
- ¾ szklanki proszku do pieczenia;
- ¼ szklanki boraksu;
- płyn do mycia naczyń.
Zmieszaj proszek do pieczenia z boraksem i dodaj do tego płyn do mycia naczyń tak, żeby powstał rodzaj pasty. Jeśli chcesz do tego uzyskać przyjemny zapach, dodaj do całości ¼ łyżeczki do herbaty soku z cytryny.
Środek do czyszczenia biżuterii
Składniki:
- ¼ szklanki amoniaku;
- ¼ szklanki płynu do mycia naczyń;
- ¾ szklanki wody.
Dobrze zmieszaj ze sobą wszystkie składniki. Aby z pomocą tej substancji wyczyścić biżuterię, namocz ją w niej przez kilka minut. Następnie wyczyść szczoteczką do zębów z miękkim włosiem przestrzeń wokół kamieni szlachetnych (w przypadku pierścionka). Po wszystkim wypoleruj całość na sucho. UWAGA: nie używaj tego do czyszczenia takich kosztowności jak: biżuteria pozłacana, miękkie kamienie szlachetne jak np. perły, opale czy jadeity lub biżuteria kostiumowa, ponieważ środek może zniszczyć plastikowe lub klejone elementy.
Silny środek dezynfekujący
Składniki:
- ¼ szklanki proszku do prania;
- 1 łyżka stołowa boraksu;
- ¾ szklanki gorącej wody;
- ¼ szklanki olejku sosnowego lub środka czyszczącego na bazie sosny.
Powoli zmieszaj ze sobą proszek do prania z boraksem w wodzie tak, by się rozpuściły. Następnie dodaj olejek sosnowy i ponownie dobrze wymieszaj. Tego typu mikstura może być od razu wykorzystana do mycia łazienki; jeśli chcesz użyć jej do mycia kuchni – rozcieńcz ją z większą ilością wody.
Czytaj też:
Substancja do polerowania drewnianych podłóg
Składniki:
- ½ szklanki octu winnego;
- ½ szklanki oleju roślinnego.
Dobrze zmieszane składniki rozprowadź na drewnianej podłodze, a następnie wypoleruj ją czystą, suchą szmatką.
Środek do czyszczenia dywanów
Składniki:
- ¼ łyżeczki do herbaty płynu do mycia naczyń;
- 1 szklanka letniej wody.
Połącz ze sobą oba związki. Całość możesz wlać do butelki z rozpylaczem. Dzięki temu możesz rozpylić środek na dużej powierzchni. (Nie używaj detergentu do prania lub do zmywarek zamiast płynu do mycia naczyń, bo mogą one zawierać związki, które mogą wpłynąć na kolor dywanu).
Środek do usuwania pleśni
Składniki:
- 1 łyżka stołowa proszku do prania;
- 1 litr wybielacza chlorowego;
- 2 litry wody.
W wiadrze wymieszaj wymienione środki, pilnując żeby substancja nie miała kontaktu ze skórą. Używając gumowych rękawic z pomocą gotowego środka usuń pleśń z powierzchni.
Substancja do polerowania mebli
Składniki:
- 1 łyżka stołowa octu winnego lub soku z cytryny
- 1 łyżka stołowa przegotowanego oleju lnianego;
- 1 łyżka stołowa terpentyny.
Wlej wszystko do szklanego słoika z dopasowaną nakrętką, dokładnie zakręć i wstrząsaj tak długo, aż wszystko się dokładnie wymiesza. Kiedy będziesz chciał wypolerować meble, wykorzystaj szmatkę wypłukaną w zimnej wodzie i dokładnie wyżętą. Następnie tę szmatkę nasyć gotową miksturą i nanieś ją stopniowo i oszczędnie na niewielkie obszary mebla naraz. Pozwój substancji przeschnąć przez około pół godziny i potem całość wypoleruj miękką szmatką.
Płyn do mycia szyb
Składniki:
- 2 łyżki stołowe amoniaku;
- ½ szklanki alkoholu;
- ¼ łyżeczki stołowej płynu do mycia naczyń;
- kilka kropli niebieskiego barwnika spożywczego.
Wymieszaj amoniak, alkohol, płyn do mycia naczyń i barwnik spożywczy, a następnie dodaj do wszystkiego wodę – tyle żeby całość miała objętość około 1 litra. Zamiast amoniaku można wykorzystać 3 łyżki stołowe octu winnego lub soku z cytryny.
Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04!
Domowe środki czyszczące - o czym pamiętać?
Czego nie robić podczas tworzenia własnych środków czyszczących?
Nigdy nie mieszaj ze sobą produktów czyszczących zawierających wybielacz i amoniak – może to powodować powstanie niebezpiecznych oparów!
Jak samemu przygotować środek dezynfekujący?
Powoli zmieszaj ze sobą proszek do prania z boraksem w wodzie tak, by się rozpuściły. Następnie dodaj olejek sosnowy i ponownie dobrze wymieszaj. Tego typu mikstura może być od razu wykorzystana do mycia łazienki; jeśli chcesz użyć jej do mycia kuchni – rozcieńcz ją z większą ilością wody.
Jak samemu zrobić środek do mycia szyb?
Wymieszaj amoniak, alkohol, płyn do mycia naczyń i barwnik spożywczy i dodaj wodę – tyle żeby całość miała objętość około 1 litra. Zamiast amoniaku można wykorzystać 3 łyżki stołowe octu winnego lub soku z cytryny.
2 komentarze
[…] Porady […]
[…] Porady […]