Zabawki, na które trzeba uważać – UOKiK ostrzega - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zabawki, na które trzeba uważać – UOKiK ostrzega

Zabawki, na które trzeba uważać – UOKiK ostrzega

UOKiK, KAS i IH sprawdziły bezpieczeństwo zabawek importowanych do Polski spoza UE. Dowiedz się, które produkty nie spełniły wymagań.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) oraz Inspekcja Handlowa (IH) wspólnie sprawdziły bezpieczeństwo importowanych do Polski zabawek, które wyprodukowano poza terenem Unii Europejskiej.

Kontrolę przeprowadzano na granicy oraz w specjalistycznych laboratoriach. Okazało się, że 36 proc. sprawdzanych zabawek nie spełnia wymogów – jednym z problemów było przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia ftalanów.

Ile ftalanów może być w zabawkach?

Dopuszczalne stężenie ftalanów w zabawkach to 0,1% w stosunku do masy materiału z dodatkiem plastyfikatorów (dodatków, które zwiększają parametry mechaniczne tworzyw sztucznych). Jeśli stężenie jest wyższe, to może stwarzać niebezpieczeństwo dla dzieci. Ftalany mogą zaburzać płodność, a także powodować rozwój alergii, uszkodzenie wątroby, nerek, a nawet nowotworów.

Zobacz też:

Gdzie mogą być ftalany?

Szkodliwe ftalany mogą występować w produktach w całości wykonanych z polichlorku winylu (PCW) lub zawierających elementy wykonane z PCW. Nie ma tu znaczenia kolor materiału. PCW nie jest też łatwe do wykrycia, ponieważ nie ma charakterystycznego zapachu.

„Nie wszystkie towary wytwarzane poza Unią Europejską i do niej sprowadzane spełniają obowiązujące w UE wymagania. Skuteczną formą eliminowania z rynku wyrobów stanowiących zagrożenie jest zatrzymywanie ich przez Krajową Administrację Skarbową już na granicy. W przypadku wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa zabawek funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zwracają się do Inspekcji Handlowej o wydanie opinii czy wyrób spełnia wymagania. Korzystają też ze specjalistycznych badań laboratoryjnych. Zabawki, które nie spełniają wymagań, nie są dopuszczane do obrotu na terenie Polski i UE. Jeśli poziom stwierdzonego zagrożenia jest poważny i zabawka zagraża zdrowiu dzieci, powinna być zniszczona” – oświadczyła szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

Jakie zabawki badano?

Specjaliści przyjrzeli się przede wszystkim produktom wykonanym z miękkiego plastyku. Ftalany najczęściej wykrywano w takich zabawkach jak: lalki, piszczki, zabawki do kąpieli, zabawki z przyssawkami, piłki, piłki do skakania, kucyki, jednorożce, maski, skakanki, samochodziki i inne pojazdy dla dzieci posiadające miękkie opony, gryzaki, grzechotki.

Produkty skierowane do kontroli zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy z urzędów celno-skarbowych w Gdańsku, Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi oraz Warszawie. Większość kontrolowanych zabawek (62%) pochodziło z urzędu w Gdańsku.

Jak informuje UOKiK, w połączonej akcji trzech służb skontrolowano łącznie 316 tys. sztuk produktów, w okresie od 1 lutego do 31 marca 2021 roku. Okazało się, że wymagań nie spełniało ponad 114 tys. zabawek, co stanowi 36% przebadanych przedmiotów.

Zobacz wykaz przebadanych zabawek

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >