Witamina C – na co pomaga, a na co nie działa - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Witamina C – na co pomaga, a na co nie działa

Witamina C – na co pomaga, a na co nie działa

Witamina C to antyoksydant, którego nasz organizm potrzebuje, aby prawidłowo funkcjonować. Dowiedz się, ile dziennie jej spożywać i czym grozi przyjmowanie jej w nadmiarze.

Ponieważ nasze ciało jej nie produkuje, musimy ja pozyskiwać z diety – jest obecna między innymi w owocach cytrusowych, jagodach, ziemniakach, pomidorach, kapuście, brokułach, szpinaku i innych. Dostępna jest również w postaci suplementów.

Czytaj też: COVID-19: Witamina C i cynk nie pomogą

Dowiedz się, jakie właściwości ma witamina C – informacje na ten temat przygotowali naukowcy ze słynnej kliniki Mayo.

Odpowiednią ilość tej witaminy zapewnia zdrowa dieta. Z kolei jej niedobór w organizmie mogą powodować takie czynniki jak:

  • palenie papierosów (czynne i bierne);
  • pewne typy nowotworów, powodujące określone warunki żołądkowo-jelitowe;
  • brak owoców i warzyw w codziennej diecie.

Ile przyjmować dziennie?

Rekomendowana dzienna dawka wynosi 90 mg dla dorosłych mężczyzn i 75 mg dla dorosłych kobiet.

Witamina C – fakty i mity

Z różnych badań dotyczących spożywania witaminy C wynika między innymi, że:

  • Dieta bogata w owoce i warzywa może obniżać ryzyko wystąpienia określonych typów nowotworów, takich jak rak piersi, płuc i okrężnicy. Jednakże nie ma pewności, czy ten efekt można łączyć bezpośrednio z jej spożywaniem w pokarmach. Według naukowców tego typu działanie nie występuje, jeśli spożywamy witaminę C w postaci suplementów.
  • Doustne przyjmowanie suplementów nie zapobiegnie przeziębieniu. Dowody wskazują także, że regularne jej przyjmowanie w celu zredukowania długości trwania i siły przeziębienia mają na tę chorobę tylko minimalny wpływ;
  • Przyjmowanie jej, razem z innymi witaminami i minerałami, prawdopodobnie zapobiega związanemu z postępującym z wiekiem pogorszeniem się zwyrodnienia plamki żółtej oka. Niektóre badania wskazują też, że osoby mające w swojej diecie wyższą zawartość witaminy C są mniej narażone na ryzyko rozwoju katarakty.

Sprawdź też: Witamina D nie chroni przed koronawirusem?

Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Przyjmowana w odpowiednich dawkach witamina C jest bezpieczna. Z kolei zbyt duża dawka może wywoływać określone skutki uboczne, takie jak:

  • nudności, wymioty i biegunka;
  • zgaga;
  • skurcze żołądka lub wzdęcia;
  • zmęczenie, zaburzenia snu (czasem nawet bezsenność);
  • bóle głowy;
  • zaczerwienienia skóry.
  • u niektórych osób przyjmowanie doustnie suplementów może spowodować powstanie kamicy nerkowej, zwłaszcza jeśli bierze się suplementy w dużych dawkach.

Suplementy a wyniki testów

Przyjmowanie suplementów może mieć pewien wpływ na wynik testów lekarskich, którym się poddajemy. Wysoki poziom witaminy C może zaburzyć rezultat określonych testów, takich jak badanie stolca lub glukozy. Dlatego też zawsze przed poddaniem się różnego rodzaju testów medycznych warto wspomnieć o tym, że stosujemy suplementy, aby oceniający wyniki lekarz miał tego świadomość.

Zobacz: Homeopatia – leczenie naturalnymi środkami

Witamina C a terapie – na co uważać

Jak wszystko w nadmiarze – również jej nadużywanie może mieć nieprzyjemne skutki uboczne, jeśli bierzemy jej zbyt dużo. Najlepiej stosowanie suplementów konsultować z lekarzem. Trzeba też mieć świadomość jej wpływu na nasz organizm, jeśli w tym samym czasie jesteśmy na przykład w trakcie określonych terapii:

Przyjmowanie jej może zwiększyć absorpcję aluminium z zawierających go medykamentów, takich jak spoiwa fosforanowe (są to substancje często dodawane do leków na receptę i stosowane w leczeniu różnych schorzeń). Może to być szkodliwe dla osób z problemami w funkcjonowaniu nerek.

Istnieją obawy, że używanie przeciwutleniaczy, takich jak witamina C, w trakcie chemioterapii może obniżyć efekt leków podawanych w celu zwalczenia nowotworu.

Przyjmowanie jej wraz z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi lub w trakcie hormonalnej terapii zastępczej może zwiększać poziom estrogenu.

Warto też pamiętać o tym, że przyjmowanie suplementów witaminowych może zredukować efekt działania leków antywirusowych.

Jednoczesne przyjmowanie z nią leków zawierających warfarin (zapobiega powstawaniu skrzepów krwi) może obniżać odpowiedź organizmu na ten antykoagulant.

Warto przeczytać też: Utrata smaku i węchu – jak sobie z tym radzić? [PORADY]

Witamina C – co warto wiedzieć

Jaka jest dzienna dawka suplementów witaminy C?

Rekomendowana dzienna dawka witaminy C wynosi 90 mg dla dorosłych mężczyzn i 75 mg dla dorosłych kobiet.

Czy branie suplementów witaminy C wpływa na wynik testów lekarskich?

Wysoki poziom witaminy C może zaburzyć rezultat określonych testów, takich jak badanie stolca lub glukozy.

Jakie są objawy przedawkowania witaminy C?

Jeśli przyjęliśmy jej za dużo na raz, możemy odczuwać m.in.: nudności, wymioty, biegunkę, zgagę, skurcze żołądka lub wzdęcia, zmęczenie, zaburzenia snu (czasem nawet bezsenność) i bóle głowy.

Zobacz więcej >