TOP 17 horrorów, które trzeba zobaczyć - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » TOP 17 horrorów, które trzeba zobaczyć

TOP 17 horrorów, które trzeba zobaczyć

,

Horrory, które trzeba znać. Przedstawiamy nasz subiektywny wybór 17 najciekawszych, najstraszniejszych, najważniejszych lub po prostu najlepszych filmów grozy.

Horrory to filmy mające wywołać w widzu paniczny strach. Prezentowane poniżej produkcje doskonale wywiązują się z tej roli, niezależnie od tego czy są kultowymi klasykami, czy stosunkowo nowymi obrazami.

„Coś”

Jeden z najlepszych horrorów w historii gatunku, zachwycający budzącymi nawet dziś grozę efektami specjalnymi. Zima 1982 roku, odcięta od świata stacja badawcza na Antarktydzie. Kiedy norwescy naukowcy odkrywają zamrożone w lodzie ciało nieznanego organizmu, nie wiedzą, że obcy nie jest wcale martwy. Co gorsza, stqworzenie po rozmrożeniu będzie bardzo głodne. Zmieniający kształty potwór pod postacią psa przedostaje się do bazy Amerykanów i tak kontynuuje rzeź, jednocześnie upodabniając się do zabijanych przez siebie ludzi. Teraz naukowcy będą musieli stoczyć walkę o przetrwanie oraz znaleźć sposób by dowiedzieć się, kto z nich jest obcym, a kto jeszcze pozostał człowiekiem…

„Ciche Miejsce”

Ziemia została zaatakowana przez krwiożercze istoty, które są ślepe, ale mają bardzo wyczulony słuch. Niedobitki ludzkości starają się przetrwać, żyjąc w całkowitej ciszy, nie wydając żadnego dźwięku. Rodzina Abbotów żyje na odciętej od świata farmie, robiąc wszystko, żeby nie przyciągnąć uwagi potworów. Zbliża się jednak dzień, w którym Evelyn Abbott będzie rodzić. Czy da się to zrobić w całkowitej ciszy?

„Dziecko Rosemary”

Słynny satanistyczny horror Romana Polańskiego. Ciężarna Rosemary zaczyna podejrzewać, że nosi w sobie dziecko diabła. Czy to tylko jej pogłębiająca się paranoja, czy też rzeczywiście została osaczona przez satanistyczną sektę? Chociaż nie ma tu krwawych scen ani zaawansowanych efektów specjalnych, film tworzy nieustanną atmosferę zagrożenia i grozy i słynna muzyczna „Kołysanka” Krzysztofa Komedy do dziś wywołuje ciarki u każdego słuchacza znającego ten film.

„Egzorcysta”

Kultowy film Williama Friedkina, nagrodzony Oscarami za scenariusz i dźwięk. Nastoletnia Regan (Linda Blair) zaczyna się bardzo dziwnie zachowywać. Lekarze nie potrafią stwierdzić, co jej dolega. Zrozpaczona matka zwraca się o pomoc do księdza Karrasa (Jason Miller), który stwierdza, że dziecko zostało opętane przez szatana. Ksiądz wzywa na pomoc egzorcystę, ojca Merrina (Max von Sydow). Wspólnie stawią czoła przerażającemu złu.

„Egzorcyzmy Emily Rose”

Film opowiada o autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 70. ubiegłego wieku w Niemczech (choć przeniesiono je do Ameryki). Ksiądz Moore zostaje oskarżony o przyczynienie się do śmierci Emily, która nie przeżyła egzorcyzmów. Podczas procesu duchowny opowiada, jak sprawa wyglądała z jego perspektywy.

„Halloween”

Michael Myers jako sześciolatek zamordował swoją siostrę i został umieszczony w zakładzie psychiatrycznym. Po latach, tuż przed Halloween, ucieka z zakładu psychiatrycznego i rusza do rodzinnego Haddonfield, żeby dalej zabijać. Jego celem staje się nastoletnia Laurie (Jamie Lee Curtis).

„Hellraiser: Wysłannik piekieł”

Prawdziwie kultowy horror Clive’a Barkera, będący jego reżyserskim debiutem. Frank Cotton kupuje i układa tajemniczą kostkę, przez co zostaje rozerwany na kawałki i przeniesiony do piekielnego wymiaru Cenobitów, w którym panują połączone ze sobą ból i rozkosz. Przypadkowo powraca do naszego świata jako monstrum, które musi pochłaniać ofiary, żeby znów stać się człowiekiem. Jednocześnie Cenobici zrobią wszystko, żeby odzyskać ofiarę, która uciekła z ich wymiaru…

„Koszmar z ulicy Wiązów”

Freddy Kruger (Robert Englund) był okrutnym mordercą dzieci, który spłonął w piecu. Jednak nawet po śmierci poluje na swoje ofiary. Grupa nastolatków zostaje zaatakowana przez mordercę podczas snu – jeśli zginą wtedy, to zginą też w rzeczywistości. Młodzi ludzie wiedzą, że muszą stawić czoła prześladowcy. Jest tylko jedno wyjście: nie wolno im zasnąć…

„Lśnienie”

Słynny film Stanleya Kubricka, z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Jack Torrance (Nicholson) podejmuje pracę dozorcy położonego na odludziu hotelu, który zostaje zamknięty na całą zimę. Wraz z rodziną Jack ma spędzić kilka miesięcy w odciętym od świata budynku. Nie wiedzą, że hotel jest nawiedzony i zaczyna wpływać na stan umysłu Jacka. Mężczyzna zaczyna być coraz bardziej agresywny w stosunku do żony i syna…

„Martwe zło”

To był filmowy debiut reżysera Sama Raimi, który szybko okrzyknięto kultowym, a grający główną rolę Bruce Campbell do dziś ma swoich zagorzałych fanów i jest gwiazdą każdego Comic-Conu, na którym się pojawi. Pięcioro studentów udaje się do opuszczonej chatki w górach, żeby się zabawić. Znajdują tam dziwną księgę – „Necronomicon” oraz nagranie przywołujące demony. Popełniają błąd i odsłuchują nagranie, przez co teraz będą musieli stawić czoła najróżniejszym potworom.

„Nie oddychaj”

Niezwykły, trzymający cały czas w napięciu horror. Detroit – upadłe miasto z wyludnionymi całymi dzielnicami. Trójka nastolatków napada na dom samotnego, niewidomego mężczyzny, licząc na łatwy łup. Nie wiedzą jeszcze, że wcale nie jest on taki bezbronny, na jakiego wygląda. A kiedy w całym domu zgaśnie światło, to oni będą się bać…

„Noc żywych trupów”

Przełomowy horror z 1968 roku, który zapoczątkował obecną modę na filmy o zombie. Reżyser George A. Romero swoim debiutanckim filmem złamał niemal wszystkie obowiązujące wówczas reguły i stworzył jeden z najsłynniejszych horrorów wszech czasów. Na świecie zmarli powstają z grobów i atakują żywych, żeby ich pożreć. Grupa ocalałych barykaduje się w domu na odludziu. Czy w obliczu niebezpieczeństwa będą w stanie pokonać dzielące ich różnice i współpracować, żeby przetrwać?

„Obcy, ósmy pasażer Nostromo”

Pierwszy film sagi o krwiożerczej istocie z odległej planety. Przyszłość. Załoga statku kosmicznego Nostromo odbiera sygnał z odległej planety i bada go na polecenie swojej Firmy. Jeden z członków załogi zostaje zaatakowany przez obcą formę życia. Wkrótce kosmita wydostaje się z ciała zaatakowanego i rozpoczyna polowanie na resztę załogi statku.

„Piątek trzynastego”

Po tym jak w obozowisku nad jeziorem Crystal doszło do zbrodni, a sprawcy nie daje się wykryć, władze zamykają okolicę, uważając miejsce za przeklęte. Po latach nowy właściciel terenu chce zorganizować tu ośrodek wypoczynkowy i zatrudnia grupę młodzieży, która ma go przygotować. Nie wiedzą, że morderca wciąż tu jest i teraz po raz kolejny rozpocznie polowanie na nowe ofiary.

„Psychoza”

Słynny horror Alfreda Hitchcocka, który stał się prawdziwym kamieniem milowym w rozwoju gatunku. Sekretarka Marion Crane (Janet Leigh) kradnie ze swojej firmy 40 tys. dolarów i ucieka z miasta. Zatrzymuje się na noc w odludnym motelu prowadzonym przez Normana Batesa (Anthony Perkins) i jego zaborczą matkę. Zmęczona Marion postanawia wziąć prysznic i odpocząć, nie wie jednak, że wkrótce dojdzie do przerażających i dziwacznych wydarzeń…

„Szczęki”

Swego czasu był to najbardziej kasowy film w historii, dzięki któremu Steven Spielberg stał się jednym z najbardziej znanych reżyserów. Nawet główny „bohater” horroru – wielki rekin – zyskał nieśmiertelną sławę. Turystyczne miasteczko Amity Island jest terroryzowane przez ogromnego rekina. Mimo że władze kurortu próbują tuszować sprawę żeby nie wywołać paniki, dochodzi do kolejnych tragedii. Do walki z przerażającym żarłaczem ludojadem staje szeryf Martin Brody (Roy Scheider), który wyrusza na łowy z nieokrzesanym rybakiem Quintem (Robert Shaw) i ichtiologiem Mattem Hooperem (Richard Dreyfuss).

„Zejście”

Krwawy horror, rozgrywający się w klaustrofobicznym labiryncie podziemnych jaskiń. Grupa kobiet zapuszcza się do odludnego kompleksu jaskiń w rejonie Appalachów. Kiedy skalne osuwisko odcina m drogę powrotu, szukają innej drogi wyjścia na powierzchnię. Wkrótce z przerażeniem odkrywają, że nie są w jaskiniach same. W całkowitych ciemnościach będą musiały stoczyć walkę na śmierć i życie z krwiożerczymi istotami żyjącymi tu od tysięcy lat…

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >