Najlepsze filmy wojenne wszech czasów. Te tytuły trzeba znać - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najlepsze filmy wojenne wszech czasów. Te tytuły trzeba znać

Najlepsze filmy wojenne wszech czasów. Te tytuły trzeba znać

Przedstawiamy subiektywny wybór 10 najlepszych filmów wojennych w dziejach kina. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

10 najlepszych filmów wojennych:

1. „Parszywa dwunastka”

II wojna światowa: bezwzględny major Reisman (Lee Marvin) otrzymuje rozkaz stworzenia oddziału mającego wykonać praktycznie samobójczą misję na tyłach wroga. Na członków komanda major wybiera żołnierzy skazanych na śmierć lub długoletnią odsiadkę. Będzie teraz musiał wyszkolić tę bandę i stworzyć z niej najlepszy oddział w armii USA, a potem poprowadzić na straceńczą misję. W filmie wystąpił zastęp gwiazd Hollywood, w tym Telly Savalas, Charles Bronson i John Cassavetes.

2. „O jeden most za daleko”

Wielkie widowisko wyreżyserowane przez Richarda Attenborough opowiada o klęsce aliantów podczas wykonywania operacji Market-Garden w 1944 roku. Film szczegółowo i wiernie rekonstruuje próbę zdobycia mostów w Belgii i Holandii aż do mostu w Arnhem, co miało sprzymierzonym otworzyć drogę do serca nazistowskich Niemiec i przyspieszyć zakończenie wojny. Jednak aliancki desant został wycięty w pień przez nazistów.

3. „Szeregowiec Ryan”

Otwierająca film scena desantu desantu sił alianckich na plaże Normandii jest przez wielu żołnierzy uważana za najbardziej naturalistyczny i prawdziwy obraz chaosu i przerażenia panującego na polu walki. Kapitan John Miller (Tom Hanks) dowodzi oddziałem mającym odnaleźć żołnierza Jamesa Ryana (Matt Damon), który stracił na wojnie trzech braci. Kpt Miller będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto narażać życie ośmiu ludzi dla ratowania jednego…

4. „Czas apokalipsy”

Autorskie dzieło Francisa Forda Coppoli, ekranizacja powieści Josepha Conrada „Jądro Ciemności” przeniesiona w realia wojny w Wietnamie. Kapitan Willard (Martin Sheen) otrzymuje rozkaz zlikwidowania oszalałego pułkownika Kurtza (Marlon Brando), który wypowiedział posłuszeństwo przełożonym i zaszył się w dżungli. Kpt Willard będzie musiał ruszyć w podróż wypełnioną strachem i okrucieństwem.

5. „Most na rzece Kwai”

Birma, II wojna światowa. Japońska armia chce zbudować w sercu dżungli strategiczny most kolejowy nad tytułową rzeką. Do pracy zmusza angielskich jeńców wojennych, którym przewodzi płk Nicholson. Czy uda mu się uchronić swoich ludzi przed bestialstwem Japończyków? Czasu ma coraz mniej…

6. „Full Metal Jacket”

Wybitny film Stanleya Kubricka, pokazujący drogę, jaką przechodzą młodzi chłopcy wcieleni do piechoty morskiej, żeby potem trafić do Wietnamu. Najpierw czeka ich okrutne szkolenie z bezwzględnym sierżantem Hartmanem, który będzie chciał ich złamać za wszelką cenę.

7. „Złoto dla zuchwałych”

Clint Eastwood, Donald Sutherland i Telly Savalas jako dowodzący żołnierzami, którzy pod koniec II wojny światowej dowiadują się, że w banku leżącym za linią frontu znajduje się ładunek złota wart 16 mln dolarów. Oddział straceńców rusza w bój, wiedziony nie tyle żołnierskim etosem, co raczej chciwością.

8. „Cienka czerwona linia”

Ekranizacja powieści Jamesa Jonesa w reżyserii Terrence’a Malicka. Amerykańscy żołnierze lądują na wyspie Guadalcanal, gdzie toczą krwawy bój o przetrwanie. W atmosferze wszechobecnego strachu muszą walczyć nie tylko z Japończykami, ale też z własną psychiką.

9. „Pluton”

Młody idealista Chris Taylor (Charlie Sheen) zgłasza się na ochotnika do wojska i trafia do Wietnamu. Okazuje się, że wojna jest czymś zupełnie innym, niż sobie wyobrażał. Walkę o jego duszę stoczy dwóch dowódców: uwielbiany przez żołnierzy sierżant Elias (Willem Dafoe) i okrutny sierżant Barnes (Tom Berenger).

10. „Działa Nawarony”

Ekranizacja powieści Alistaire’a McLeana z Gregorym Peckiem i Anthonym Quinnem w rolach głównych. Grupa brytyjskich komandosów dostaje się na grecką wyspę, gdzie musi unieszkodliwić ogromne niemieckie działa zagrażające alianckim konwojom. Komandosi muszą znaleźć sposób na dostanie się na niezdobyte skały chroniące działa. Muszą się też upewnić, że wśród nich nie ma zdrajcy…

Zobacz też propozycję innych najlepszych filmów wojennych.

Przeczytaj też: 10 najlepszych pościgów filmowych.

Filmy wojenne – ciekawostki

"Parszywa dwunastka" – ile żołnierza w aktorze?

Lee Marvin z „Parszywej dwunastki” był prawdziwym weteranem II wojny światowej. Służył w oddziałach Marines walczących z Japończykami na wyspach Pacyfiku.

Ile jest prawdy w "Plutonie"?

Olivier Stone wyreżyserował „Pluton” w oparciu o swoje osobiste doświadczenia z Wietnamu. Do wojska zaciągnął się jako ochotnik. Postać sierżanta Eliasa była inspirowana prawdziwym żołnierzem, sierżant Barnes jest postacią fikcyjną.

Prawdziwy sierżant Hartmann?

Grający w „Full Metal Jacket” okrutnego sierżanta Hartmanna R. Lee Ermey rzeczywiście był instruktorem w Marines. Podczas kręcenia filmu wykorzystywał swoje doświadczenie ze służby i sam wymyślił wiele z obelg, którymi obrzucał aktorów grających rekrutów.


Komentarze

Jedna odpowiedź do „Najlepsze filmy wojenne wszech czasów. Te tytuły trzeba znać”

  1. Awatar mslaw
    mslaw

    no chociaz jeden wie co to film wojenny ( na filmwebie POGORZELISKO to film wojenny !!!) – co do wyboru paru pozycji brakuje ale 10 to 10 trudno
    proponowalbym rozszerzyc liste miejsc tak do 30-40 i wlaczyc filmy radzieckie i polskie – tam tez sa ciekawe pozycje
    i nie probowac robic klasyfikacji – najlepszy – to nie bardzo wychodzi – po prostu wszystkie warte obejrzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >