Najlepsze pościgi filmowe - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najlepsze pościgi filmowe

Najlepsze pościgi filmowe

,

Pościgi samochodowe – wiele z nich stało się już kultowych i przyćmiło resztę filmu, ale też zapewniło mu status klasyka. Który kinowy pościg był najbardziej emocjonujący i dlaczego? Zestawienie najlepszych samochodowych gonitw, jakie mogliśmy oglądać na ekranach kin.

Przedstawiamy subiektywną listę dziesięciu najlepszych samochodowych pościgów w historii kina.

„Bullit”

To właśnie w tym filmie z 1968 roku pokazano najlepszą w historii kina scenę pościgu samochodowego. Steve McQueen osobiście wybrał reżysera filmu, Petera Yatesa, ponieważ był zachwycony nakręconą przez niego sceną pościgu w filmie „Robbery”. Efekt ich współpracy jest fenomenalny: pogoń zielonego forda mustanga fastbacka, prowadzonego przez policjanta Franka Bullita, za mordercami uciekającymi potężnym dodgem chargerem R/T 440 po wąskich uliczkach San Francisco do dziś wciska w fotel i nawet po latach jest niedoścignionym wzorem dla innych twórców kina sensacyjnego.

„Blues Brothers”

Kto by się spodziewał, że jeden z najlepszych pościgów w historii kina będzie można zobaczyć w zwariowanej komedii muzycznej. A jednak! Kiedy Elwood Blues (Dan Aykroyd) odbierał spod więzienia Joliet swojego brata Jake’a (John Belushi) zdezelowanym, starym radiowozem Dodge Monaco z 1974 r., nie wiedział jeszcze, że będą musieli nim uciekać przed wściekłym właścicielem podłej knajpy, policją, a nawet… neonazistami. Swego czasu był to film z największą ilością zniszczonych samochodów: skasowano w nim łącznie 104 pojazdy, w tym 60 starych radiowozów.

„Znikający punkt”

Tajemniczy kierowca o swojsko brzmiącym nazwisku Kowalski (Barry Newman) zakłada się, że w czasie krótszym niż 15 godzin dostarczy białego dodge’a challengera z Kolorado do Kalifornii. Kowalski mknie więc przez pustynię, nie przejmując się, że podpadnie policji i lokalnym oprychom. Dla niego liczy się tylko prędkość i jazda przed siebie, nawet jeśli będzie musiał zapłacić za to najwyższą cenę…

„Francuski łącznik”

Na liście najlepszych pościgów w historii kina nie mogło zabraknąć słynnej sceny z filmu Williama Friedkina. Policjant Jimmy „Popeye” Doyle (Gene Hackman) rusza w szaleńczą pogoń po ulicach Nowego Jorku za zamachowcem, któremu udało się zbiec do wagonu kolejki naziemnej. Doyle rekwiruje brązowego pontiaca i dociska gaz do dechy, taranując wszystko na swojej drodze, byleby dogonić pociąg. Mrożącą krew w żyłach scenę nakręcono bez żadnych pozwoleń i zabezpieczeń, przy normalnym ruchu ulicznym, a kaskader pędził ponad 140 km/h wśród nieświadomych niczego zwykłych ludzi, z reżyserem siedzącym na fotelu pasażera i trzymającym kamerę. Wszystkie stłuczki i kraksy pokazane w tej scenie miały miejsce naprawdę a Gene Hackman rzeczywiście kierował autem w scenach, w których był widoczny w filmie.

„Ronin”

W filmie znalazł się jeden z najbardziej realistycznych pościgów, jakie wówczas nakręcono. Usiłujący za wszelką cenę zdobyć tajemniczą przesyłkę najemnicy Sam (Robert De Niro) i Vincent (Jean Reno) nie cofną się przed niczym, żeby dopaść swoich wrogów, czy to w wąskich i krętych zaułkach Nicei, czy na zatłoczonych ulicach Paryża. W tym filmie jak na dłoni widać, czego potrafią dokonać takie samochody jak peugeot 406 czy bmw E34, o ile za ich kierownicą zasiądą kierowcy znający się na rzeczy…

Zobacz też:

„Pojedynek na szosie”

Gdy przeciętny, unikający konfrontacji i nieśmiały sprzedawca David Mann (Dennis Weaver) rusza swoim skromnym plymouthem valiantem na spotkanie z klientem, nie spodziewa się, że będzie musiał stoczyć tego dnia na pustyni walkę na śmierć i życie z atakującą go potężną ciężarówką. Reżyser Steven Spielberg, dla którego był to pierwszy film długometrażowy, nakręcił wszystkie sceny tytułowego pojedynku w plenerze, bez użycia żadnych trików. Dużo czasu poświęcił też „gwieździe” thrillera – potężnemu ciągnikowi Peterbilt 281, który wygrał swoisty casting na złowrogą ciężarówkę. Pojazd cały czas był pokrywany na nowo smarem i olejem, by zachować jego złowrogi wygląd.

„Mistrz kierownicy ucieka”

Prawdopodobnie nie ma dziecka, które po obejrzeniu tego filmu nie chciało zostać kierowcą czarnego pontiaca trans am i niczym Burt Reynolds uciekać przed szeryfem Bufordem T. Justicem (Jackie Gleason). Szeryf starał się dopaść głównego bohatera zwykłym radiowozem, który po kolejnych kraksach praktycznie w każdej kolejnej scenie tracił jakiś swój element.

„Baby Driver”

Otwierająca film scena ucieczki po napadzie na bank jest najlepszym od lat pościgiem samochodowym w hollywoodzkim filmie. Nakręcono ją bez żadnych komputerowych sztuczek, bazując tylko na umiejętnościach kaskaderów i kierowców. Nic dziwnego, że rajd czerwonego subaru impreza WRX STI po ulicach Atlanty zyskał tylu fanów w kinach na całym świecie.

„Mad Max: Na drodze gniewu”

Pomocy komputerów podczas kręcenia pościgów samochodowych na szczęście wystrzegał się również reżyser George Miller – twórca wszystkich filmów z postapokaliptycznej serii „Mad Max”. Jego ostatni film jest tak naprawdę jedną wielką sceną pogoni zbieraniny zbirów za Furiosą (Charlize Theron), kierującą opancerzoną cysterną, która przed wojną nuklearną była zapewne tatrą T815.

„Włoska robota”

Zestawienie najlepszych scen pościgowych na dużym ekranie zamyka słynna ucieczka trzech małych zwrotnych mini cooperów z transportem złota zrabowanym we Włoszech. Jeśli rabunkiem dowodzi Charlie Croker (Michael Caine), to wiadomo, że uciekinierom niestraszna będzie jazda po dachach, po wodzie, a nawet w rurach odpływowych.

Samochodowe gwiazdy "Bullita"

Po nakręceniu słynnej sceny ulicy na stromych ulicach San Francisco podwozie mustanga trzeba było wymienić. Jednak czarny dodge charger przetrwał gonitwę nienaruszony i nie trzeba go było naprawiać.

"Bullit": Nietrafiony finał pościgu

Jeśli przyjrzeć się uważnie, to w finałowej scenie pościgu dodge charger nie trafia w stację benzynową, która mimo to wybucha. W tle widać przelatujący za nią samochód.

Co się stało ze słynnym mustangiem?

Steve McQueen po nakręceniu filmu za wszelką cenę chciał odkupić zielonego forda mustanga, jednak mu się to nie udało. W styczniu 2020 roku to auto zostało sprzedane na aukcji za 3,4 mln dolarów.

Zobacz więcej >