Najlepsze filmy katastroficzne [TOP 10] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najlepsze filmy katastroficzne [TOP 10]

Najlepsze filmy katastroficzne [TOP 10]

Subiektywny ranking najlepszych filmów katastroficznych w dziejach kina. Sprawdź, czy widziałeś je wszystkie!

10. „Armageddon”

Jeśli w kierunku Ziemi zmierza wielka asteroida, to kto ma ocalić świat, jeśli nie Bruce Willis we własnej osobie? Tym razem dowodzi grupą nieokrzesanych specjalistów od poszukiwania ropy naftowej. Ich umiejętności musi wykorzystać NASA, która chce ich wysłać na asteroidę, by wwiercili się do jej wnętrza i umieścili tam ładunek nuklearny. Jeśli im się nie uda, całą ludzkość czeka zagłada…

9. „Pojutrze”

Klimatolog Jack Hall (Dennis Quaid) odkrywa, że Ziemi grozi powtórzenie epoki lodowcowej. Gdy od Antarktydy odrywa się gigantyczny fragment lodu, całą planetę zaczynają nawiedzać pogodowe anomalie. W Nowy Jork uderza ściana wody, po której przychodzi gwałtowne, zabójcze ochłodzenie. W mieście, wraz z grupką znajomych, zostaje uwięziony syn Jacka, Sam (Jake Gyllenhaal). Ojciec rusza mu na pomoc.

8. „Rój”

Nietypowy film katastroficzny, w którym największą siłą zagrażającą ludziom są… pszczoły. Entomolog Brad Crane (Michael Cane) odkrywa, że ekspansja niezwykle agresywnych pszczół afrykańskich zaczyna stanowić zagrożenie dla całej ludzkości. Wkrótce dochodzi do zmasowanych ataków na ludzi. Brad usiłuje zapobiec większej tragedii, jednak wojsko ma własny plan walki z pszczołami.

7. „Niemożliwe”

Na faktach: 26 grudnia 2004 roku doszło do gigantycznego trzęsienia pod dnem oceanu, które wywołało potężne fale tsunami, które spustoszyły wybrzeża Azji i dotarły do Afryki. Zginęło około 300 tysięcy ludzi, miliony straciły dach nad głową. Maria (Naomi Watts) i jej mąż Henry (Ewan McGregor), wraz z trójką dzieci spędzają święta Bożego Narodzenia w Tajlandii. Gdy w ich hotel uderza potężna fala, rozdzielają się. Czy w ogólnym chaosie uda im się odnaleźć i przetrwać?

6. „Titanic”

Swego czasu był to najdroższy film w dziejach kina, który w dodatku otrzymał aż 10 Oscarów. Arystokratka Rose (Kate Winslet) ma zostać wydana za mąż za bogatego, odpychającego Caledona Hockleya (Billy Zane). Na pokładzie płynącego w swój dziewiczy rejs „Titanica” poznaje biednego Jacka Dawsona (Leonardo DiCaprio). Oboje zakochują się w sobie bez pamięci. Jednak wkrótce ten piękny, ponoć niezatapialny transatlantyk, zderza się z góra lodową i zaczyna tonąć…

5. „Port lotniczy”

Mel Bakersfeld (Burt Lancaster), kierownik lotniska Lincoln International Airport stara się za wszelką cenę utrzymać działaność obiektu, mimo szalejącej zamieci śnieżnej. W tym samym czasie załoga zmierzającego na to lotnisko samolotu pasażerskiego orientuje się, że jeden z pasażerów wniósł na pokład bombę. Kapitan Vernon Demerest (Dean Martin), wraz z personelem, spróbują powstrzymać szaleńca…

4. „Żywioł. Deepwater Horizon”

To stało się naprawdę: 20 kwietnia 2010 roku wyciek ropy i awaria mechaniczna spowodowały gigantyczną eksplozję na pływającej platformie wiertniczej Deepwater Horizon, zakotwiczonej w Zatoce Meksykańskiej. W wyniku eksplozji zginęło lub jest uważanych za zaginionych 11 osób, a 17 zostało rannych. Film drobiazgowo rekonstruuje te tragiczne wydarzenia i walkę o przeżycie ludzi uwięzionych w stalowej pułapce. W rolach głównych wystąpili: Mark Wahlbwerg, Kurt Russell i John Malkovich.

3. „Trzęsienie ziemi”

Los Angeles nawiedza gigantyczne trzęsienie ziemi. W ruinach miasta mieszkańcy walczą o przetrwanie. Są wśród nich między innymi: inżynier Stewart Graff (Charlton Heston), jego bogata żona Remy (Ava Gardner), kaskader Miles Quade (Richard Roundtree), drobny pijak (Walter Matthau) i policjant Lew Slade (George Kennedy). Wszyscy będą musieli stawić czoła nie tylko bezlitosnej przyrodzie, ale też innym ludziom, dla których liczy się tylko ich własne życie…

2. „Tragedia Posejdona”

Jeden z najsłynniejszych filmów katastroficznych, wyróżniony Oscarem za efekty specjalne i najlepszą piosenkę filmową („The Morning After”). Luksusowy transatlantyk „Posejdon” zostaje na środku morza przewrócony do góry stępką przez gigantyczną falę. Świętujący Sylwestra pasażerowie muszą zagłębić się w metalowy labirynt jednostki, by uciec przed nieubłaganie przybierającą wodą. Grupkę ocalałych prowadzi pastor Frank Scott (Gene Hackman).

1. „Płonący wieżowiec”

Fantastyczny, trzymający do końca w napięciu thriller, do dziś budzący uznanie swoimi efektami specjalnymi. W filmie wystąpiły największe ówczesne gwiazdy kina: Steve McQueen, Paul Newman, Faye Dunaway, Fred Astaire i Richard Chamberlain. W San Francisco trwa wystawne przyjęcie mające uświetnić otwarcie nowego, najwyższego w mieście wieżowca. Równocześnie architekt budynku odkrywa, że podczas budowy oszczędzano na materiałach. Przez wadliwą instalację elektryczną dochodzi do spięcia i wybucha ogromny pożar. Odcięci na najwyższych piętrach ludzie, wraz z bohaterskimi strażakami, stoczą dramatyczną walkę o życie.

Chcesz poznać historie z życia gwiazd? Włącz Radio Pogoda codziennie o 22:00 i słuchaj wywiadów z największymi gwiazdami kina i muzyki!

Zobacz też:

Ciekawostki filmowe

Czy Steve McQueen grał główną rolę w "Płonącym wieżowcu"?

Steve’owi McQueenowi najpierw zaproponowano główną rolę architekta w „Płonącym wieżowcu”. Jednak gwiazdor wybrał rolę dowódcy strażaków, bo bardziej się z nią identyfikował.

Jak bardzo szczegółowo odtworzono "Titanica"?

Reżyser James Cameron zadbał o najdrobniejsze szczegóły: serwisy obiadowe wyprodukowała ta sama firma, która wcześniej zrobiła komplety dla prawdziwego „Titanica”.

Czy asteroida z filmu "Armageddon" istnieje naprawdę?

Tak wyglądająca asteroida nie ma prawa istnieć w kosmosie. Gdy producenci filmu skonsultowali się z naukowcami co do wyglądu asteroidy, odrzucili ich sugestie i zmienili obiekt tak, by wyglądał bardziej złowrogo.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >