Szczepienia w Unii Europejskiej 70 proc. dorosłych w pełni zaszczepionych - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Szczepienia w Unii Europejskiej 70 proc. dorosłych w pełni zaszczepionych

Szczepienia w Unii Europejskiej 70 proc. dorosłych w pełni zaszczepionych

70 proc. dorosłych osób w Unii Europejskiej w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi to kamień milowy, który stawia blok wśród światowych liderów szczepień pomimo problemów na początku tego roku i niepokojących rozbieżności między poszczególnymi państwami członkowskimi.

Po powolnym początku kampanii Unia Europejska wyprzedziła Stany Zjednoczone w zeszłym miesiącu, ponieważ szczepienia w 27 krajach bloku prowadzone były w szybszym tempie niż gdziekolwiek indziej na świecie. Chociaż tempo szczepień w sierpniu zwolniło, jednak niektórzy eksperci i urzędnicy obawiali się znacznie większego spadku w lecie.

Styczniowy cel osiągnięty

Zaszczepienie 70 proc. dorosłych obywateli do końca lata oznacza dotrzymanie wyznaczonego przez Unię jeszcze w styczniu celu, który kiedyś wydawał się daleko poza zasięgiem. Eksperci byli wówczas zdania, że jeśli dwie trzecie mieszkańców jakiegoś kraju będzie zaszczepionych, to rozwój pandemii w tym państwie uda się opanować.

Te prognozy okazały się zbyt optymistyczne, głównie z powodu pojawienia się o wiele bardziej zaraźliwego wariantu Delta koronawirusa. Unia nie wyznaczyła sobie jeszcze nowego, wyższego celu szczepień, jednak Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, ponownie zachęcała wszystkich niezaszczepionych do przyjęcia szczepionki.

– Pandemia jeszcze się nie skończyła – powiedziała. – Wzywam wszystkich, którzy mogą, aby się zaszczepili.

Duże różnice wskaźników szczepień w krajach członkowskich

Biorąc pod uwagę dzieci i młodzież, 55,9 proc. całej populacji Unii Europejskiej zostało w pełni zaszczepionych, w porównaniu z 52 proc. w Stanach Zjednoczonych, 61 proc. w Izraelu i 64 proc. w Wielkiej Brytanii.

Liczby te przykrywają jednak duże różnice między poszczególnymi krajami Unii, ponieważ każdy kraj członkowski prowadzi własną kampanię szczepień. Podczas gdy ponad 80 proc. dorosłych zostało w pełni zaszczepionych w Belgii, Danii i Portugalii, a ponad 75 proc. w krajach takich, jak Hiszpania i Holandia, odsetek ten spada do 45 proc. na Łotwie, 31 proc. w Rumunii i 20 proc. w Bułgarii. W Polsce w pełni zaszczepionych zostało 58,1 proc. dorosłych, natomiast jedną dawką zaszczepiono dotąd 59,5 proc. osób powyżej 18. roku życia

Zachęty do szczepień były skuteczne

Niektóre kraje, takie jak Francja i Włochy, wprowadziły silne zachęty do szczepień, wymagając przepustek COVID na posiłki w restauracjach lub dostęp do miejsc kultury. Znaczna część populacji została zaszczepiona po wejściu w życie przepustek, a sprzeciw pozostał ograniczony. Przepustkę można również uzyskać z dowodem aktualnego negatywnego testu, które w wielu krajach są bezpłatne. Jednak Niemcy, żeby jeszcze bardziej zmobilizować obywateli do szczepień, w tym miesiącu zamierzają zlikwidować system bezpłatnych testów na COVID-19. Oznacza to, że osoby niezaszczepione, jeśli będą chciały zjeść posiłek wewnątrz restauracji czy odwiedzić salon fryzjerski, będą musiały zapłacić za uzyskanie certyfikatu potwierdzającego negatywny wyniku testu.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w krajach Europy Wschodniej. W Bułgarii dezinformacja na temat wirusa, słabe zaufanie do instytucji i brak strategii komunikacyjnej, która przekonywałaby do szczepienia osoby wahające, niweczą wysiłki na rzecz szczepień, w tym wśród osób starszych. Rumunia z kolei, pomimo niskich wskaźników szczepień, sprzedała część swoich dawek Irlandii, a część przekazała sąsiednim krajom, żeby uniknąć ich zmarnowania,

Przeczytaj też:

Autor:

Zobacz więcej >