advert 0:
advert:
device 1:all
device 2:all
advert final:

Tak uhonorowali pierwszą damę polskiej piosenki. Polały się łzy wzruszenia

2 min. czytania
24.11.2025 21:24
Zareaguj Reakcja

Legenda polskiej sceny muzycznej, Irena Santor, przecięła symboliczną wstęgę w Solcu Kujawskim. Piosenkarka znana z przeboju "Już nie ma dzikich plaż" została uhonorowana przez mieszkańców wyjątkowym wyróżnieniem. "Ja to mam we krwi, w pamięci i szczerze mówiąc, to jest bardzo ważny dzisiaj dzień" – powiedziała 90-latka podczas uroczystości. 

90-letnia Irena Santor zaskoczona w Solcu Kujawskim
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe / Archiwum Fotograficzne Edwarda Hartwiga
  • Irena Santor, pierwsza dama polskiej piosenki, otrzymała wyjątkowe wyróżnienie.
  • W Solcu Kujawskim otwarto aleję imienia i nazwiska 90-latki.
  • Piosenkarka zasugerowała przebudowę ścieżki, która teraz ułatwia dostęp do Wisły.

Irena Santor, pierwsza dama polskiej piosenki, stawiała pierwsze kroki na scenie na początku lat 50. XX w. Przez osiem następnych lat występowała w szeregach Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", a następną dekadę rozpoczęła już jako artystka solowa. Od 1960 roku wylansowała ponadczasowe przeboje, takie jak "Maleńki znak", "Tych lat nie odda nikt" czy też "Już nie ma dzikich plaż".

Rozwiąż quiz o szlagierach sprzed lat. Jesteś mistrzem, jeśli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem...

Quiz: Quiz. Szlagiery sprzed lat. Przy 5. pytaniu wzruszenie murowane!

1/20 Kto wylansował utwór "Miłość ci wszystko wybaczy"?

90-latka uhonorowana wyjątkowym wyróżnieniem 

W ostatnim czasie Irena Santor przybyła do rodzinnych stron, w których zastała ją nie lada niespodzianka. Okazuje się, że mieszkańcy bydgoskiego miasteczka uhonorowali 90-latkę wyjątkowym wyróżnieniem. Jak podaje Bydgoszcz.tvp.pl, w Solcu Kujawskim otwarto aleję imienia i nazwiska wokalistki.

Redakcja poleca

Irena Santor razem z inwestorami i burmistrzem Solca Kujawskiego Adamem Michalakiem przecięli ozdobną wstęgę. Według cytowanego źródła to piosenkarka zasugerowała przebudowę drogi, która przysparzała niemałych kłopotów pieszym. Nowopowstała ścieżka, zdaniem urzędników, ma znacznie ułatwić przedostanie się z rynku do Wisły.

Dzięki niej trzech naszych przedsiębiorców postanowiło ufundować budowę drogi do Wisły. Fajna inicjatywa, trzech dość dużych przedstawicieli przedsiębiorstw, więc myślę, że będzie to sprzyjało zarówno mieszkańcom, jak i Pani Irenie Santor – powiedziała Kinga Rubaszewska, zastępca burmistrza Solca Kujawskiego dla Bydgoszcz.tvp.pl.

Tak Irena Santor wspomina dzieciństwo w Solcu Kujawskim

I chociaż Irena Santor przyszła na świat w Papowie Biskupim, już w pierwszym roku swojego życia przeprowadziła się z rodzicami do Solca Kujawskiego. Podczas uroczystości inauguracyjnych piosenkarka wróciła wspomnieniami do minionych czasów:

Ja tu w dzieciństwie biegałam właśnie tą dróżką do Wisły. Ja to mam we krwi, w pamięci i szczerze mówiąc, to jest bardzo ważny dzisiaj dzień, ale właśnie ze względu na wzruszenia – powiedziała Irena Santor, jak podaje cytowane źródło.
Pogodne lata [PODCAST]
Oswoić przeznaczenie. Pogodne lata #15
play play
replay
forward
volume volume
0:00

Aleja imienia Ireny Santor została w całości sfinansowana przez trzech dużych przedsiębiorców z Solca Kujawskiego, a sama inwestycja wyniosła koszt 2,6 mln złotych.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na RadioPogoda.pl!