Rośliny mają głos! Posłuchaj dźwięków emitowanych przez roślny
Strona główna » Rośliny wydają dźwięki! Nie uwierzysz, jak brzmi zestresowany pomidor [Posłuchaj]

Rośliny wydają dźwięki! Nie uwierzysz, jak brzmi zestresowany pomidor [Posłuchaj]

Dowiedz się, jakie dźwięki emitują… rośliny! Przedstawiamy efekty niezwykłego eksperymentu przeprowadzonego prze naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Teraz możesz wreszcie dowiedzieć się, jak brzmi… pomidor!

To nie jest prima aprilis! Po przeczytaniu tego tekstu na pewno zaczniesz inaczej patrzeć na rośliny doniczkowe w swoim domu. Izraelskim naukowcom udało się nagrać odgłosy, jakie wydają rośliny. Co więcej, udało im się nagrać te odgłosy i stwierdzić, że każdy gatunek ma własny „dialekt”. Całą sprawę opisał portal Goodnewsnetwork.org.

Sprawdź: Recepta na pozbycie się plastiku? Krowa ma rozwiązanie

Rośliny mają głos

Uczeni z Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli, że rośliny emitują dźwięki o wysokiej częstotliwości, których nie jest w stanie wychwycić ludzkie ucho. Są to swego rodzaju kliknięcia, które są unikalne dla każdego gatunku, w dodatku zmieniają się w zależności od nastroju danej rośliny. Jak mówi szefowa zespołu badaczy, prof. Lilach Hadany:

„Odkryliśmy, że rośliny z reguły emitują dźwięki, kiedy są zestresowane, a stres u każdej rośliny można połączyć z określonym dźwiękiem. Chociaż są niesłyszalne dla człowieka, dźwięki emitowane przez roślinę mogą być prawdopodobnie słyszane przez różne zwierzęta, takie jak nietoperze, myszy czy owady” – mówi uczona.

Zobacz: Notatki odręczne lepsze niż cyfrowe

Jak wyglądał eksperyment?

Jak tłumaczy prof. Hadany, z wcześniejszych doświadczeń wiadomo, że mierniki drgań przymocowane do roślin, są w stanie nagrać wibracje. Nie było jednak pewne, że czy można te drgania przełożyć na fale dźwiękowe, które da się nagrać z pewnej odległości. Izraelscy uczeni postanowili to zbadać.

W pierwsze fazie eksperymentu (jego wyniki opublikowano między innymi w dzienniku „Cell” oraz w prestiżowym piśmie „Nature”), naukowcy umieścili rośliny w pudełku akustycznym, w wyciszonej piwnicy, do której nie docierały żadne dźwięki tła. Następnie z pomocą ultradźwiękowych mikrofonów nagrali dźwięki o wysokiej częstotliwości – poza skalą ludzkiego słuchu,czyli w okolicy 16 kHz. Mikrofony znajdowały się w odległości około 10 cm od każdej z roślin. Badano takie rośliny jak pomidory, winorośl, tytoń, pszenica kukurydza, kaktus i jasnota różowa.

Zanim nagrano ich dźwięki, rośliny te poddawano różnego rodzaju zabiegom: niektórych nie podlewano przez 5 dni, niektórym przycinano łodygi a jeszcze inne pozostawiono w spokoju. Jak przekonują uczeni, okazało się, że ich „podopieczni” emitowali dźwięki na częstotliwości 40-80 kHz. Okazało się, że niezestresowane rośliny emitowały średnio mniej niż jeden dźwięk na godzinę, zaś te zestresowane (odwodnione i przycięte) – dziesiątki dźwięków na godzinę.

Sprawdź też: Muzyka z pajęczyny [POSŁUCHAJ]

Jak usłyszano rośliny?

Aby zebrać dane, naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wykorzystali algorytmy sztucznej inteligencji (AI), które nauczyły się, jak odróżnić od siebie dźwięki różnych roślin i ostatecznie były w stanie zidentyfikować roślinę po dźwiękach, a nawet określić na tej podstawie rodzaj i poziom stresu.

Dzięki algorytmom można było nawet zidentyfikować i zaklasyfikować dźwięki nawet po tym jak dana roślina została umieszczona w szklarni, z dużą ilością szumów tła. Naukowcy dowiedzieli się, że w przypadku odwodnionych roślin ilość dźwięków rośnie do pewnego krytycznego poziomu, po czym zaczyna spadać.

Posłuchaj pomidora

Prof. Hadany cieszy się z faktu, że udało się ostatecznie udowodnić, że rośliny faktycznie emitują dźwięki i że „idylliczna polana kwiatów może być dosyć głośnym miejscem, którego po prostu nie możemy usłyszeć”. Jak przekonuje uczona, dźwięki te zapewne słyszą określone stworzenia (nietoperze, gryzonie, owady i zapewne inne rośliny).

Poniżej prezentujemy materiał wideo z eksperymentu (w języku angielskim). Dźwięki emitowane przez rośliny (pomidory i winorośle) można usłyszeć od 1:35 min.:

Teraz, skoro już wiadomo, że rośliny „mówią”, naukowcy chcą skupić się na szukaniu odpowiedzi na kolejne intrygujące pytania: jaki jest mechanizm powstawania dźwięków, w jaki sposób wpływają one na zwierzęta oraz czy na pewno pozostałe rośliny je słyszą? Wygląda na to, że to dopiero początek wielkiej wyprawy w bogate dźwiękowo królestwo roślin…

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Może Cię zainteresować:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >