Nazca: Naukowcy odkryli aż 168 nowych rysunków - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Nazca: Naukowcy odkryli aż 168 nowych rysunków

Nazca: Naukowcy odkryli aż 168 nowych rysunków

Dowiedz się więcej o archeologicznej sensacji w Ameryce Południowej. Japońscy naukowcy odkryli nowe geoglify w Nazca. Zdradzamy, jakie rysunki odkryto.

To wyjątkowe odkrycie archeologiczne, karzące nam spojrzeć szerzej na słynne rysunki z peruwiańskiego płaskowyżu w Nazca w Peru. Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Yamagata odkryli 168 nowych geoglifów na obszarze Nazca. Do tej pory poznano 190 rysunków, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, teraz lista obrazów najprawdopodobniej powiększy się niemal dwukrotnie.

Nowe rysunki z Nazca poznane dzięki dronom

Nowo odkryte rysunki przedstawiają podobizny ludzi, ptaków, kotów, węży, alpak i wielorybów. Przypuszcza się, że rysunki powstały w okresie między 100 rokiem przed naszą erą a 300 rokiem naszej ery. Geoglify mają różne rozmiary i są długie na 3 do niecałych 10 metrów (znane dotąd obrazy są długie nawet na nawet 600 metrów). Opisywane podobizny odkrył zespół archeologów pod kierownictwem prof. Masoto Sakai, współpracujący z peruwiańskim archeologiem Jorge Olano. Ich odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu dronów, z pomocą których mapowano teren. Łącznie z nowymi rysunkami w Nazca odkryto już na przestrzeni lat 358 geoglifów. Mieszkańcy tych terenów wykonali je przez usuwanie z powierzchni czarnych kamieni, co odsłoniło biały piasek i jasną skałę poniżej. Ogólnie naukowcy wyróżniają dwa typy geoglifów: linearne i reliefowe. Ze 168 odkrytych przez japońskich badaczy 163 są nowszego typu i mniejsze – mające mniej niż 10 metrów średnicy i przeważnie znajdują się nieopodal najczęściej uczęszczanych starożytnych szlaków. Teraz naukowcy będą badać odkryte rysunki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji opracowanej przez Centrum Badawcze Watson w IBM.

Rysunki z Nazca – zagadka do dziś

Nie są to pierwsze geoglify odkryte przez badaczy z Uniwersytetu Yamagata – wcześniej udało się zidentyfikować 41 rysunków w latach 2014 i 2015, co doprowadziło do utworzenia w tym rejonie parku archeologicznego w 2017 roku, we współpracy z peruwiańskim ministerstwem kultury. Wyniki tych prac zostaną również wykorzystane do tego, żeby opracować najlepsze metody ochrony rysunków. Do dziś nie wiadomo, dlaczego powstały te rysunki oraz czemu służyły. Jak wyjaśnił peruwiański archeolog Luis Jaime Castillo w rozmowie z brytyjskim „Guardianem”, według niego jak dotąd odkryto zaledwie około 5% stworzonych geoglifów.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Sprawdź też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >