Bakteria żyjąca w krowie receptą na plastik zalewający cały świat? Dowiedz się więcej o mikrobach potrafiących rozkładać plastik i żyjących w krowim układzie trawiennym.
Mikroby z układu trawiennego krowy potrafią rozkładać plastik – przekonują naukowcy. Odnaleźli oni żywiące się polimerami mikroby w żwaczu – jednym z przedżołądków składających się na żołądek bydlęcy. Odkrycie opisano w piątek w naukowym serwisie Frontiers in Bioengineering and Biotechnology.
Bakteria niszcząca plastik
Opisywana bakteria mogłaby w przyszłości zostać wykorzystana do zmniejszenia ilości plastiku na świecie. Jej odkrycie nie jest zupełnie niespodziewane. Wiadomo już, że dieta zarówno krów, jak i innych przeżuwaczy zawiera znacząca ilość poliestrów występujących naturalnie w roślinach. Naukowcy doszli więc do wniosku, że ta bakteria byłaby w stanie rozkładać również syntetyczny plastik, który jest podobny w swojej konstrukcji i składzie chemicznym do naturalnych poliestrów.
„W siateczce żwacza żyje duża ilość drobnoustrojów odpowiedzialnych za trawienie pokarmu. Podejrzewaliśmy, że niektóre ich biologiczne funkcje mogą być przydatne w hydrolizie poliestrów” – opisuje w publikacji swoją pracę współautorka badania, dr Doris Ribitsch z Uniwersytetu Przyrodniczego w Wiedniu.
Jak wyglądał eksperyment
W ramach swojej pracy naukowcy wystawili trzy typy plastiku na działanie mikrobów obecnych w krowim żwaczu. Najpierw działaniu bakterii poddano politereftalan etylenu (PET) – syntetyczny polimer wykorzystywany w ubraniach i opakowaniach. Następnie wykorzystano również politereftalan adypinianu butylenu (PBAT) – plastik biodegradowalny, wykorzystywany w produkcji plastikowych toreb – oraz polimer zwany furanian polietylenu.
Okazało się, że mikroby żyjące w żwaczu rozłożyły wszystkie trzy rodzaje polimerów – znacznie efektywniej niż testowane wcześniej szczepy bakterii. Te bakteria wytwarzają nie jedną, lecz całą gamę enzymów zdolnych rozkładać plastik.
„Dzięki dużej ilości żwaczy uzyskiwanych codziennie w rzeźniach ich wykorzystywanie na masową skalę jest łatwe do wyobrażenia” – powiedziała dr Ribitsch.
Co dalej z krowami?
Naukowcy planują kontynuowanie badań na mikrobach mających zdolności rozkładania plastików, jednak zwracają uwagę, że należy szukać rozwiązań, które pozwolą uniknąć krzywdzenia zwierząt:
„Pomimo faktu, że płyn obecny w żwaczu mógłby być tanim źródłem enzymów rozkładających polimery, przyszłe badania powinny się koncentrować na zidentyfikowaniu i uprawie mikrobów i enzymów” – zwracają uwagę uczeni.
Sprawdź też: