Recepta na pozbycie się plastiku? Krowa ma rozwiązanie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Recepta na pozbycie się plastiku? Krowa ma rozwiązanie

Recepta na pozbycie się plastiku? Krowa ma rozwiązanie

Bakteria żyjąca w krowie receptą na plastik zalewający cały świat? Dowiedz się więcej o mikrobach potrafiących rozkładać plastik i żyjących w krowim układzie trawiennym.

Mikroby z układu trawiennego krowy potrafią rozkładać plastik – przekonują naukowcy. Odnaleźli oni żywiące się polimerami mikroby w żwaczu – jednym z przedżołądków składających się na żołądek bydlęcy. Odkrycie opisano w piątek w naukowym serwisie Frontiers in Bioengineering and Biotechnology.

Bakteria niszcząca plastik

Opisywana bakteria mogłaby w przyszłości zostać wykorzystana do zmniejszenia ilości plastiku na świecie. Jej odkrycie nie jest zupełnie niespodziewane. Wiadomo już, że dieta zarówno krów, jak i innych przeżuwaczy zawiera znacząca ilość poliestrów występujących naturalnie w roślinach. Naukowcy doszli więc do wniosku, że ta bakteria byłaby w stanie rozkładać również syntetyczny plastik, który jest podobny w swojej konstrukcji i składzie chemicznym do naturalnych poliestrów.

„W siateczce żwacza żyje duża ilość drobnoustrojów odpowiedzialnych za trawienie pokarmu. Podejrzewaliśmy, że niektóre ich biologiczne funkcje mogą być przydatne w hydrolizie poliestrów” – opisuje w publikacji swoją pracę współautorka badania, dr Doris Ribitsch z Uniwersytetu Przyrodniczego w Wiedniu.

Jak wyglądał eksperyment

W ramach swojej pracy naukowcy wystawili trzy typy plastiku na działanie mikrobów obecnych w krowim żwaczu. Najpierw działaniu bakterii poddano politereftalan etylenu (PET) – syntetyczny polimer wykorzystywany w ubraniach i opakowaniach. Następnie wykorzystano również politereftalan adypinianu butylenu (PBAT) – plastik biodegradowalny, wykorzystywany w produkcji plastikowych toreb – oraz polimer zwany furanian polietylenu.

Okazało się, że mikroby żyjące w żwaczu rozłożyły wszystkie trzy rodzaje polimerów – znacznie efektywniej niż testowane wcześniej szczepy bakterii. Te bakteria wytwarzają nie jedną, lecz całą gamę enzymów zdolnych rozkładać plastik.

„Dzięki dużej ilości żwaczy uzyskiwanych codziennie w rzeźniach ich wykorzystywanie na masową skalę jest łatwe do wyobrażenia” – powiedziała dr Ribitsch.

Co dalej z krowami?

Naukowcy planują kontynuowanie badań na mikrobach mających zdolności rozkładania plastików, jednak zwracają uwagę, że należy szukać rozwiązań, które pozwolą uniknąć krzywdzenia zwierząt:

„Pomimo faktu, że płyn obecny w żwaczu mógłby być tanim źródłem enzymów rozkładających polimery, przyszłe badania powinny się koncentrować na zidentyfikowaniu i uprawie mikrobów i enzymów” – zwracają uwagę uczeni.

Sprawdź też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >