Według nowych badań dzieci robiące notatki odręczne otrzymują wyższe oceny niż ich rówieśnicy notujący na smartfonach czy w komputerach.
W niedawnym badaniu przeprowadzonym w USA przez OnePoll zapytano 2000 rodziców, czy zauważyli u swoich dzieci w wieku od 6 do 18 lat preferencje do sporządzania notatek w wersji cyfrowej, czy analogowej.
Przeczytaj też: Praca za niskie wynagrodzenie przyspiesza proces starzenia się mózgu – badanie
Dzieci piszące ręcznie mają wyższą średnią ocen
Chociaż pisanie na urządzeniach cyfrowych okazało się nieco bardziej popularne (34%) niż pisanie odręczne (30%), okazało się, że to ta druga grupa miała wyższą średnią ocen niż ogólna średnia. Grupa robiąca notatki odręczne mogła się pochwalić średnią ocen 3,2 (wg 4-stopniowego systemu amerykańskiego, wg polskiej 6-stopniowej skali ocen byłoby to 4,8), podczas gdy ogólna średnia ocen w analizowanej grupie wynosiła 2,9 (wg polskiej skali 4,35).
Według rodziców, leworęczne dzieci częściej preferowały pismo odręczne (57%) niż praworęczne (30%). Wśród dzieci praworęcznych klawiatury wolało używać 46%, a 33% – pisać odręcznie.
Osoby analityczne i zorganizowane wolą notatki pisane ręcznie
Dzięki temu badaniu zauważono również inne interesujące korelacje między tym, jak uczniowie piszą i jak się zachowują.
Jak wynika z badania, 73% osób z analizowanej grupy piszących odręcznie to osoby analityczne i zorganizowane, podczas gdy ci, którzy nie mają preferencji, są najczęściej kreatywni i intuicyjni (21%). Poza tym robiący ręczne notatki są zazwyczaj introwertyczni (75%), podczas gdy ci, którzy nie zgłaszali w badaniu preferencji co do sposobu robienia notatek, byli bardziej ekstrawertyczni (33%).
Ponadto okazało się, że dzieci, które robiły notatki odręczne, wydawały się bardziej skuteczne w zapamiętywaniu przeczytanych informacji (98% w porównaniu z 67%) i kończeniu zadań na czas (74% w porównaniu z 55%).
Przeczytaj też:
- Nauka: ręczne pisanie lepsze i skuteczniejsze niż uczenie się na komputerze – udowadniają naukowcy
- Spacerowanie może usprawnić mózg
- Smartfony mogą pomóc po utracie pamięci
- Dzieci dorastające bliżej natury mają zdrowsze płuca – badania
- Siedzenie kilka godzin dziennie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Dodaj komentarz