Notatki odręczne lepsze niż cyfrowe - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Notatki odręczne lepsze niż cyfrowe

Notatki odręczne lepsze niż cyfrowe

Według nowych badań dzieci robiące notatki odręczne otrzymują wyższe oceny niż ich rówieśnicy notujący na smartfonach czy w komputerach.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym w USA przez OnePoll zapytano 2000 rodziców, czy zauważyli u swoich dzieci w wieku od 6 do 18 lat preferencje do sporządzania notatek w wersji cyfrowej, czy analogowej.

Przeczytaj też: Praca za niskie wynagrodzenie przyspiesza proces starzenia się mózgu – badanie

Dzieci piszące ręcznie mają wyższą średnią ocen

Chociaż pisanie na urządzeniach cyfrowych okazało się nieco bardziej popularne (34%) niż pisanie odręczne (30%), okazało się, że to ta druga grupa miała wyższą średnią ocen niż ogólna średnia. Grupa robiąca notatki odręczne mogła się pochwalić średnią ocen 3,2 (wg 4-stopniowego systemu amerykańskiego, wg polskiej 6-stopniowej skali ocen byłoby to 4,8), podczas gdy ogólna średnia ocen w analizowanej grupie wynosiła 2,9 (wg polskiej skali 4,35).

Według rodziców, leworęczne dzieci częściej preferowały pismo odręczne (57%) niż praworęczne (30%). Wśród dzieci praworęcznych klawiatury wolało używać 46%, a 33% – pisać odręcznie.

Osoby analityczne i zorganizowane wolą notatki pisane ręcznie

Dzięki temu badaniu zauważono również inne interesujące korelacje między tym, jak uczniowie piszą i jak się zachowują.

Jak wynika z badania, 73% osób z analizowanej grupy piszących odręcznie to osoby analityczne i zorganizowane, podczas gdy ci, którzy nie mają preferencji, są najczęściej kreatywni i intuicyjni (21%). Poza tym robiący ręczne notatki są zazwyczaj introwertyczni (75%), podczas gdy ci, którzy nie zgłaszali w badaniu preferencji co do sposobu robienia notatek, byli bardziej ekstrawertyczni (33%).

Ponadto okazało się, że dzieci, które robiły notatki odręczne, wydawały się bardziej skuteczne w zapamiętywaniu przeczytanych informacji (98% w porównaniu z 67%) i kończeniu zadań na czas (74% w porównaniu z 55%).

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >