Poznaj wyniki niezwykłych badań na temat współpracy delfinów z rybakami i dowiedz się, czy faktycznie to człowiek uczy się od zwierząt.
Spis treści:
Delfiny butlonose od prawie półtora wieku współpracują z brazylijskimi rybakami, naganiając ryby w ich sieci, kontynuując niezwykłą współpracę z człowiekiem. Według amerykańskich naukowców zwierzęta wręcz szkolą ludzi w łowieniu ryb! Wyniki prac grupy naukowców działających pod kierownictwem Mauricio Cantora z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie opublikowano w poniedziałek w serwisie Proceedings of the National Academy of Sciences.
Niezwykła współpraca delfinów z rybakami
Amerykańscy naukowcy badania prowadzili w 2018 i 2019 roku, w niewielkim brazylijskim miasteczku Laguna, na południowo-wschodnim wybrzeżu Brazylii. Przeprowadzono ponad 177 wywiadów z lokalnymi rybakami oraz 5 tysięcy wypraw łowieckich na wody Atlantyku. Wszystko po to, by zbadać niezwykłą współpracę, jaka nawiązała się między delfinami a rybakami i ma trwać już około 140 lat. Delfiny to niezwykle inteligentne morskie zwierzęta, które potrafią na przykład naganiać ławice ryb z otwartych wód Atlantyku w kierunku wąskich nadbrzeżnych zatoczek i na płycizny, gdzie łatwiej je złowić. Naukowcy zaobserwowali również, że te sympatyczne ssaki przy określonych okazjach wzburzają wodę, dając do zrozumienia rybakom, gdzie można spodziewać się ryb. Jak powiedział Mauricio Cantor: „wiedzieliśmy, że rybacy obserwują delfiny, by określić gdzie zarzucać sieci, jednak nie zdawaliśmy sobie sprawy, że delfinny koordynują swoje działania z rybakami”. Naukowcy dostrzegli też, że współpraca między zwierzętami i ludxmi przynosi korzyści obu stronom, zapewniając wszystkim obfity połów. Według Cantora „delfiny są niemal jak nauczyciele”.
Współpraca się opłaca
Jak wynika z obserwacji naukowców, 86% udanych połowów to wynik „zsynchronizowanych interakcji” ludzi z delfinami. Badacze zauważyli też, że rybacy byli aż 17 razy skuteczniejsi w połowie cefali, jeśli w tamtejszej lagunie obecne były delfiny. Jednak nie za każdym razem wspólne wyprawy łowieckie kończyły się sukcesem, ponieważ czasami szwankowała komunikacja między obiema grupami. Jednak około połowa zaobserwowanych połowów okazywała się bardzo obfita w trofea. Fakt, że delfiny współdziałają z ludźmi potwierdza biolog morski Simon Ingram z Uniwersytetu w Plymouth, który przeprowadzał oddzielne badanie na temat interakcji ludzi ze stworzeniami morskimi. Naukowiec przekonuje, że delfiny mogą odgrywać znacznie większa rolę w połowach rybaków, niż dotąd sądzono. Zwraca uwagę, że obserwowano między innymi, jak zachowanie tych ssaków wskazywało rybakom, gdzie rzucać sieci i „niemal wyglądało jak szkolenie ludzi przez delfiny” – dodał Ingram.
Przełowienie zagraża współpracy
Tego typu interakcje między delfinami a ludźmi nie są niczym niezwykłym – odnotowywano je już wcześniej między innymi we wschodniej Australii, Mauretanii oraz w Azji Południowo-wschodniej. Jedak wraz z industrializacją i postępującym przełowieniem oceanów rośnie niebezpieczeństwo, że tego typu współpraca się zakończy – w ostatniej dekadzie populacja cefali u wybrzeży Brazylii spadła dramatycznie w wyniku masowego wyławiania. A jeśli skończą się ryby, to skończy się też współpraca między delfinami a ludźmi – alarmują naukowcy.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Sprawdź też: