Zobacz także: „Arabela” serial, w którym przeplatają się dwa światy. Czechosłowacka produkcja podbiła serca Polaków
Każdy z nas chyba czytał trzytomową powieść wielkiej pisarki. Choć może opasłe tomy książek nie zachęcały do lektury, a przydługie i czasem zdawałoby się nudne opisy przyrody, sprawiały, że niejednokrotnie zdarzyło nam się zdrzemnąć podczas czytania, to serialową ekranizację powieści w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego wspominamy z sentymentem.
Studentka szkoły teatralnej odtwórczynią głównej roli
Akcja serialu rozgrywa się w latach 80. XIX wieku na Grodzieńszczyźnie, czyli na ziemiach litewskich. Główną bohaterką zarówno serialu, jak i powieści jest Justyna Orzelska. Dwudziestoczteroletnia kobieta, która mieszka w nadniemeńskiej wsi Korczyn w domu swego wuja, przedstawiciela zubożałej szlachty Benedykta Korczyńskiego, w którego wciela się utytułowany aktor Janusz Zakrzeński.
Zobacz także: „Zmiennicy” – satyryczny obraz PRL-owskiej Warszawy. Kultowy serial Barei
W serialowej adaptacji rolę Justyny odgrywa debiutująca dopiero aktorka, która zachwyciła widzów w filmowej ekranizacji powieści – Iwona Katarzyna Pawlak. Rola Justyny Orzelskiej była jej zaliczeniem studiów aktorskich w łódzkiej szkole teatralnej.
Zawiłe losy i mezalians w tle
Ojciec Justyny Orzelskiej, stracił niegdyś majątek, przez co pozbawił córkę posagu. Dziewczyna odrzuca konkury bogatego arystokraty, właściciela majątków dworskich – Teofila Różyca. Nie ulega także zalotom Zygmunta Korczyńskiego.
Zobacz także: „40-latek” na deskach teatru. Kultowy serial wraca w postaci musicalu
Pewnego dnia Justyna – kobieta o silnym charakterze, która ze wszystkim radzi sobie sama, poznaje mieszkańca sąsiedniego zaścianka, honorowego mężczyznę, który żyje z pracy własnych rąk, Jana Bohatyrowicza – w tej roli wystąpił absolwent warszawskiej PWST, Adam Marjański.
Młodzi zaczynają spędzać ze sobą co raz więcej czasu, dzięki czemu dziewczyna poznaje zawiłą historię od lat zwaśnionych ze sobą rodów Korczyńskich i Bohatyrowiczów.
Historia ze szczęśliwym zakończeniem
Zakochani postanawiają wziąć ślub, bez względu na opinię wuja i jego rodziny z powodu mezaliansu, jakiego się dopuszcza. W rezultacie ślub Justyny i Jana staje się okazją do zgody i puszczenia w niepamięć dawnych sporów.
Gdzie kręcono „Nad Niemnem”?
Przepiękne obrazy, które widzimy w serialu, to wcale nie okolice Niemna. Plenery nakręcono w zupełnie innym miejscu. Tłem serialu jest rzeka Bug. Reżyser zachwycił się malowniczym krajobrazem okolicy, która bogata jest w łąki i pastwiska. Zdjęcia powstawały też w regionie Drohiczyna, Białegostoku i Gnojna, gdzie zachowały się drewniane chaty z przełomu XIX i XX wieku. Za dwór Korczyńskich posłużył dworek w Turowej Woli.
Dodaj komentarz