„Nad Niemnem” – serial z mezaliansem w tle. Ekranizacja powieści w reżyserii Zygmunta Korczyńskiego - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » „Nad Niemnem” – serial z mezaliansem w tle. Ekranizacja powieści w reżyserii Zygmunta Korczyńskiego

„Nad Niemnem” – serial z mezaliansem w tle. Ekranizacja powieści w reżyserii Zygmunta Korczyńskiego

„Nad Niemnem” to miniserial, który był ekranizacją słynnej powieści społeczno-obyczajowej o tym samym tytule, epoki pozytywizmu autorstwa Elizy Orzeszkowej z 1888 roku. Serial miał premierę w 1988 roku, a każdy z odcinków trwał około 50 minut. Serial był emitowany na antenie Telewizji Polskiej. 

Zobacz także: „Arabela” serial, w którym przeplatają się dwa światy. Czechosłowacka produkcja podbiła serca Polaków

Każdy z nas chyba czytał trzytomową powieść wielkiej pisarki. Choć może opasłe tomy książek nie zachęcały do lektury, a przydługie i czasem zdawałoby się nudne opisy przyrody, sprawiały, że niejednokrotnie zdarzyło nam się zdrzemnąć podczas czytania, to serialową ekranizację powieści w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego wspominamy z sentymentem

Studentka szkoły teatralnej odtwórczynią głównej roli

Akcja serialu rozgrywa się w latach 80. XIX wieku na Grodzieńszczyźnie, czyli na ziemiach litewskich. Główną bohaterką zarówno serialu, jak i powieści jest Justyna Orzelska. Dwudziestoczteroletnia kobieta, która mieszka w nadniemeńskiej wsi Korczyn w domu swego wuja, przedstawiciela zubożałej szlachty Benedykta Korczyńskiego, w którego wciela się utytułowany aktor Janusz Zakrzeński.

Zobacz także: „Zmiennicy” – satyryczny obraz PRL-owskiej Warszawy. Kultowy serial Barei

W serialowej adaptacji rolę Justyny odgrywa debiutująca dopiero aktorka, która zachwyciła widzów w filmowej ekranizacji powieści – Iwona Katarzyna Pawlak. Rola Justyny Orzelskiej była jej zaliczeniem studiów aktorskich w łódzkiej szkole teatralnej.

Zawiłe losy i mezalians w tle

Ojciec Justyny Orzelskiej, stracił niegdyś majątek, przez co pozbawił córkę posagu. Dziewczyna odrzuca konkury bogatego arystokraty, właściciela majątków dworskich – Teofila Różyca. Nie ulega także zalotom Zygmunta Korczyńskiego. 

Zobacz także: „40-latek” na deskach teatru. Kultowy serial wraca w postaci musicalu

Pewnego dnia Justyna – kobieta o silnym charakterze, która ze wszystkim radzi sobie sama, poznaje mieszkańca sąsiedniego zaścianka, honorowego mężczyznę, który żyje z pracy własnych rąk, Jana Bohatyrowicza – w tej roli wystąpił absolwent warszawskiej PWST, Adam Marjański.  

Młodzi zaczynają spędzać ze sobą co raz więcej czasu, dzięki czemu dziewczyna poznaje zawiłą historię od lat zwaśnionych ze sobą rodów Korczyńskich i Bohatyrowiczów.

Historia ze szczęśliwym zakończeniem

Zakochani postanawiają wziąć ślub, bez względu na opinię wuja i jego rodziny z powodu mezaliansu, jakiego się dopuszcza. W rezultacie ślub Justyny i Jana staje się okazją do zgody i puszczenia w niepamięć dawnych sporów

Gdzie kręcono „Nad Niemnem”?

Przepiękne obrazy, które widzimy w serialu, to wcale nie okolice Niemna. Plenery nakręcono w zupełnie innym miejscu. Tłem serialu jest rzeka Bug. Reżyser zachwycił się malowniczym krajobrazem okolicy, która bogata jest w łąki i pastwiska. Zdjęcia powstawały też w regionie Drohiczyna, Białegostoku i Gnojna, gdzie zachowały się drewniane chaty z przełomu XIX i XX wieku. Za dwór Korczyńskich posłużył dworek w Turowej Woli.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >