Początkowo tytuł serialu miał nawiązywać do środka lokomocji, jakim poruszali się tytułowi zmiennicy, czyli taksówki. Bareja nazwał serial „Taksówkarz”, następnie — roboczo — „Taksówka 1313”, jednak ostatecznie zdecydowano się na „Zmiennicy”.
Zobacz także: Jacek Kawalec musiał dokonać trudnego wyboru. Dla muzyki zrezygnował z aktorstwa
Niewinne kłamstwo głównym wątkiem fabuły
Serial opowiada losy dwójki taksówkarzy, którzy wymiennie jeżdżą po ulicach stolicy taksówką Warszawskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego o numerze bocznym 1313. Aby dostać posadę młoda dziewczyna, Kasia Piórecka — w jej rolę brawurowo wciela się Ewa Błaszczyk — ucieka się do niewinnego kłamstwa.
Środowisko warszawskich taksówkarzy zdominowane jest przez mężczyzn, dlatego dziewczyna przebiera się i z doklejonymi wąsami wyrusza w miasto. Prawdziwej tożsamości nie zdradza nawet swojemu zmiennikowi, z którym jeździ po Warszawie – Jackowi Żytkiewiczowi, granemu przez Mieczysław Hryniewicz.
Zobacz także: Napisał ponad 600 wspaniałych piosenek! Johnny Cash odszedł 20 lat temu
Po wielu wspólnie przeżytych perypetiach Kasia i Jacek zakochują się w sobie. Dziewczyna nadal ukrywa prawdę o swojej tożsamości, dlatego wyjeżdżając z Jackiem na wieś, prosi prawdziwego Mariana, czyli syna byłego szefa, aby ją zastąpił w pracy.
Niestety, ma to fatalne skutki, ponieważ Marian łamie przepisy i wplątuje się w różne afery. To właśnie wskutek jednej z nich, kiedy zostaje posądzony o to, że jest ojcem dziecka kobiety lekkich obyczajów, sekret Kasi wychodzi na jaw. Aby się bronić przed oskarżeniami, wyjawia w końcu prawdę o swojej tożsamości.
Znane nazwiska w obsadzie serialu
Początkowo rolę Kasi, która w godzinach pracy przeistacza się w Mariana Koniuszkę, Bareja planował powierzyć Jadwidze Jankowskiej-Cieślak, ta jednak odmówiła udziału w produkcji. Za niezwykły sukces można uznać fakt, iż w serialu wystąpiła Irena Kwiatkowska, która w telewizyjnych serialach pojawiała się niezwykle rzadko. W serialu możemy zobaczyć również Kazimierza Kaczora, Mariana Opanię oraz Krzysztofa Kowalewskiego.
Zobacz także: Jerzy Bińczycki zachwycał na ekranie. Oto jak wyglądało życie filmowego „Znachora”
„Zmiennicy”, satyryczny obraz PRL-owskiej Warszawy
Serial, który premierę miał 36 lat temu, ukazuje surrealistyczny obraz PRL-owskiej Warszawy. Przenosi nas na ulice miasta, którego już dziś trudno szukać. Bareja w sposób satyryczny pokazuje życie i rozterki zwykłych mieszkańców stolicy, jacy żyli w czasach PRL-u.
Nie był to łatwy okres w Polsce, ponieważ ceny elektryczności, gazu jak i produktów spożywczych, które dostępne pozostawały jedynie na kartki, ciągle rosły. Stanisław Bareja w „Zmiennikach”, podobnie jak w innych swoich produkcjach sprzeciwia się cenzurze, jaka zawsze ciążyła nad jego produkcjami.
Mimo to Bareja mocno wierzył, że okres komunizmu w Polsce niebawem się skończy. Może właśnie dlatego spotkał się z tak ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród publiczności, którzy do dziś wspominają go z sentymentem.