„Zmiennicy” – satyryczny obraz PRL-owskiej Warszawy. Kultowy serial Barei - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » „Zmiennicy” – satyryczny obraz PRL-owskiej Warszawy. Kultowy serial Barei

„Zmiennicy” – satyryczny obraz PRL-owskiej Warszawy. Kultowy serial Barei

„Zmiennicy” to kultowy serial komediowy w reżyserii Stanisława Barei, emitowany na antenie TVP1 od 18 października 1987 do 12 lutego 1988. Cieszył się on ogromną popularnością widz, dlatego specjalnie dla was przypominamy to dzieło.

Początkowo tytuł serialu miał nawiązywać do środka lokomocji, jakim poruszali się tytułowi zmiennicy, czyli taksówki. Bareja nazwał serial „Taksówkarz”, następnie — roboczo — „Taksówka 1313”, jednak ostatecznie zdecydowano się na „Zmiennicy”

Zobacz także: Jacek Kawalec musiał dokonać trudnego wyboru. Dla muzyki zrezygnował z aktorstwa

Niewinne kłamstwo głównym wątkiem fabuły

Serial opowiada losy dwójki taksówkarzy, którzy wymiennie jeżdżą po ulicach stolicy taksówką Warszawskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego o numerze bocznym 1313. Aby dostać posadę młoda dziewczyna, Kasia Piórecka — w jej rolę brawurowo wciela się Ewa Błaszczyk — ucieka się do niewinnego kłamstwa.

Środowisko warszawskich taksówkarzy zdominowane jest przez mężczyzn, dlatego dziewczyna przebiera się i z doklejonymi wąsami wyrusza w miasto. Prawdziwej tożsamości nie zdradza nawet swojemu zmiennikowi, z którym jeździ po Warszawie Jackowi Żytkiewiczowi, granemu przez Mieczysław Hryniewicz.  

Zobacz także: Napisał ponad 600 wspaniałych piosenek! Johnny Cash odszedł 20 lat temu 

Po wielu wspólnie przeżytych perypetiach Kasia i Jacek zakochują się w sobie. Dziewczyna nadal ukrywa prawdę o swojej tożsamości, dlatego wyjeżdżając z Jackiem na wieś, prosi prawdziwego Mariana, czyli syna byłego szefa, aby ją zastąpił w pracy.

Niestety, ma to fatalne skutki, ponieważ Marian łamie przepisy i wplątuje się w różne afery. To właśnie wskutek jednej z nich, kiedy zostaje posądzony o to, że jest ojcem dziecka kobiety lekkich obyczajów, sekret Kasi wychodzi na jaw. Aby się bronić przed oskarżeniami, wyjawia w końcu prawdę o swojej tożsamości.

Znane nazwiska w obsadzie serialu

Początkowo rolę Kasi, która w godzinach pracy przeistacza się w Mariana Koniuszkę, Bareja planował powierzyć Jadwidze Jankowskiej-Cieślak, ta jednak odmówiła udziału w produkcji. Za niezwykły sukces można uznać fakt, iż w serialu wystąpiła Irena Kwiatkowska, która w telewizyjnych serialach pojawiała się niezwykle rzadko. W serialu możemy zobaczyć również Kazimierza Kaczora, Mariana Opanię oraz Krzysztofa Kowalewskiego.

Zobacz także: Jerzy Bińczycki zachwycał na ekranie. Oto jak wyglądało życie filmowego „Znachora”

„Zmiennicy”, satyryczny obraz PRL-owskiej Warszawy

Serial, który premierę miał 36 lat temu, ukazuje surrealistyczny obraz PRL-owskiej Warszawy. Przenosi nas na ulice miasta, którego już dziś trudno szukać. Bareja w sposób satyryczny pokazuje życie i rozterki zwykłych mieszkańców stolicy, jacy żyli w czasach PRL-u.

Nie był to łatwy okres w Polsce, ponieważ ceny elektryczności, gazu jak i produktów spożywczych, które dostępne pozostawały jedynie na kartki, ciągle rosły. Stanisław Bareja w „Zmiennikach”, podobnie jak w innych swoich produkcjach sprzeciwia się cenzurze, jaka zawsze ciążyła nad jego produkcjami.

Mimo to Bareja mocno wierzył, że okres komunizmu w Polsce niebawem się skończy. Może właśnie dlatego spotkał się z tak ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród publiczności, którzy do dziś wspominają go z sentymentem.  

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >