Jak często trzeba prać pościel? Częściej niż myślisz - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak często trzeba prać pościel? Częściej niż myślisz

Jak często trzeba prać pościel? Częściej niż myślisz

Sprawdź, jak dbać o swoją pościel, żeby nie było na niej bakterii lub mikrobów – jak często ją prać i o czym pamiętać przed pójściem spać.

Poniższe porady przygotowała dr Manal Mohammed – wykładowczyni mikrobiologii na Uniwersytecie w Westminsterze, która wyjaśniła w serwisie Conversation, jak ważne jest dbanie o utrzymanie czystości naszej pościeli i co nam grozi, jeśli to zaniedbamy.

Każdy z nas marzy o chwili, kiedy zmęczony położy się w wygodnym łóżku, przyłoży twarz do czystej, pachnącej poszewki i zapadnie w odprężający sen. Zanim jednak to zrobimy, sprawdźmy czy pościel jest czysta, bo mogą się na niej znaleźć bardzo nieprzyjemne niespodzianki.

Uwaga na bakterie

Nasze łóżko może być gospodarzem wielu mikrobów. Na przykład badania wykazały, że częsta w szpitalnej pościeli jest bakteria gronkowca. Zazwyczaj jest nieszkodliwa, jednak może powodować poważne choroby, jeśli dostanie się do organizmu przez otwartą ranę. A niektóre rodzaje gronkowca mogą być groźne, na przykład gronkowiec złocisty, który jest bardzo zaraźliwy i może powodować infekcje skórne, zapalenie płuc czy pogarszający się trądzik. Może też być odporna na antybiotyki. Wystrzegać się trzeba również bakterii E. coli i jej podobnych.

Oczywiście pościel szpitalna bardzo różni się od tej w naszych domach, jednak nie oznacza to, że takie bakterie nie mogą pojawić się również u nas. W rzeczywistości około 1/3 ludzkości jest nosicielami gronkowca złocistego, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że ta bakteria może zawitać do naszych domów.

Robale w pościeli

Podczas snu każdy z nas pozbywa się około 500 mln komórek naskórka. Te mikroskopijne kawałki skóry, które lądują na pościeli, mogą przyciągać mikroorganizmy takie jak roztocza. Z kolei te roztocza i ich odchody mogą wywołać u nas alergie, a w skrajnych przypadkach nawet astmę. Innym niechcianym gościem w naszym łóżku mogą być pluskwy. Choć nie przenoszą chorób, to gryząc powodują bardzo nieprzyjemne, bolesne zaczerwienienia oraz mogą przyczyniać się do zaburzeń snu czy alergii. Mogą one zostać wniesione do naszego domu na różnego rodzaju tkaninach, takich jak ubrania czy plecami lub przez innych członków rodziny.

Choć wypranie pościeli w wysokiej temperaturze (około 55ºC) zabije roztocza, to na pluskwy może nie wystarczyć – te muszą zostać wybite w naszym mieszkaniu przez specjalistów.

Zarazki domowe

Pasażerów na gapę można też na swoją pościel niechcący przetransportować również z innych części domu – za pomocą ubrań, ręczników, czy choćby zwierząt domowych. Na ręcznikach kuchennych i łazienkowych mogą się znajdować rozmaite bakterie. Nieodpowiednie wypranie tych tkanin może spowodować rozprzestrzenienie tych zarazków na inne powierzchnie – w tym pościel. Pamiętajmy, że np. gronkowiec złocisty może przetrwać tydzień na powierzchni bawełnianej i nawet dwa tygodnie na ręcznikach typu frotte. Z kolei niektóre gatunki grzybów mogą na ubraniach przetrwać nawet miesiąc! Na wirusy również trzeba uważać – wirus grypy na tkaninach lub chusteczkach może przetrwać 8 do 12 godzin, a inne rodzaje wirusów, np. krowianka, żyją na wełnie lub bawełnie nawet do 14 tygodni.

Może Cię zainteresować:

Higiena na ratunek

Odpowiednie i regularne pranie pościeli uchroni nas przed większością opisanych powyżej nieprzyjemnych pasażerów na gapę. Ponieważ codzienne pranie pościeli jest niemożliwe, to możemy ją przynajmniej codziennie rano wywietrzyć. Bardziej suche powierzchnie są mniej zachęcające dla bakterii i mikrobów.

Również materace mogą być istotnym źródłem bakterii i mikroorganizmów. Jednak trudno je czyścić, więc najlepszym rozwiązaniem jest używanie zdejmowalnej narzuty, którą będzie można prać co tydzień lub co dwa tygodnie – to pozwoli ograniczyć ilość żyjących tam mikrobów. Zmniejszyć ryzyko alergii może też odkurzanie materaca i łóżka raz w miesiącu. Warto też często odwracać materac, żeby nie spać cały czas po tej samej stronie, a jeśli ma on więcej niż 10 lat, to lepiej go wymienić.

Jak często powinniśmy prać swoją pościel?

Najlepiej prać pościel co najmniej raz w tygodniu (lub częściej, jeśli to możliwe) – zwłaszcza jeśli spędzamy w łóżku dużo czasu, śpimy w nim bez ubrania lub w nocy mocno się pocimy. Jeśli chodzi o poszewki od poduszki, to najlepiej wymieniać je co dwa lub trzy dni.

Nasza pościel powinna być prana w wysokiej temperaturze (około 40-60ºC), aby zarazki tego nie przetrwały. Starajmy się nie przeciążać bębna pralki oraz dopilnujmy, żeby pościel była całkowicie wysuszona przed ponownym użyciem.

Jak dbać o czystość pościeli

W trakcie korzystania z pościeli starajmy się zawsze brać kąpiel przed pójściem spać, pilnujmy żeby nie kłaść się gdy jesteśmy spoceni, zmyć makijaż przed położeniem się oraz nie stosujmy kremów czy olejków do ciała tuż przed samym spaniem – skóra nie powinna być wilgotna w zetknięciu z tkaniną. Unikajmy też jedzenia i picia w łóżku.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Pranie pościeli – o czym pamiętać?

Jak dbać o pościel "na sucho"?

Ponieważ codzienne pranie pościeli jest niemożliwe, to możemy ją przynajmniej codziennie rano wywietrzyć. Bardziej suche powierzchnie są mniej zachęcające dla bakterii i mikrobów.

Jak często należy prać swoją pościel?

Najlepiej prać pościel co najmniej raz w tygodniu (lub częściej, jeśli to możliwe) – zwłaszcza jeśli spędzamy w łóżku dużo czasu, śpimy w nim bez ubrania lub w nocy mocno się pocimy. Jeśli chodzi o poszewki od poduszki, to najlepiej wymieniać je co dwa lub trzy dni.

W jakiej temperaturze prać pościel?

Nasza pościel powinna być prana w wysokiej temperaturze (około 40-60ºC), aby zarazki tego nie przetrwały.

Zobacz więcej >