Bakterie w domach. W którym kraju jest najczyściej, a w którym najbrudniej? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Bakterie w domach. W którym kraju jest najczyściej, a w którym najbrudniej?

Bakterie w domach. W którym kraju jest najczyściej, a w którym najbrudniej?

Jeden z profesorów University of London zbierał dane o poziomie bakterii chorobotwórczych w 180 domach w kilku krajach na różnych kontynentach. Sprawdź, gdzie w domach jest jest najczyściej, a gdzie najbrudniej, gdzie są najbrudniejsze lodówki, a gdzie wanny.

Najbrudniejsze miejsca w kuchni

Poszukiwania najbrudniejszych miejsc w domu ciąg dalszy. Tym razem wątek międzynarodowy. Już państwo wiedzą, że na desce do krojenia jest 200 razy więcej razy bakterii kałowych niż na desce sedesowej. Ścierka do naczyń zawiera ich 20 tysięcy razy więcej, a na kuchennym zmywaku z gąbki jest 200 tysięcy razy więcej bakterii. To są najbrudniejsze miejsca w kuchni. Przypominam: deska sedesowa najczystsza.

Poziom bakterii w 180 domach

To wszystko zbadał pewien mikrobiolog z Arizony Chuck Jerba, a potwierdził wirusolog – profesor John Oxford z Uniwersytetu Londyńskiego. Ten z kolei zbierał dane o poziomie bakterii w 180 domach, w Australii, Kanadzie, Niemczech, Indiach, Malezji, Arabii Saudyjskiej, Afryce Południowej, Wielkiej Brytanii i USA.

21 procent kuchni zanieczyszczonych bakteriami kałowymi

Generalnie 21 procent kuchni z pozoru wyglądających na czyste było w dużej liczbie zanieczyszczone bakteriami kałowymi. Pełne były ich także kuchenne obrusy, a w szczegółach, w badanych krajach różne miejsca mają różny poziom bakterii.

Najbrudniejsze lodówki w Arabii Saudyjskie

I tak, najbrudniejsze lodówki znajdziemy w Arabii Saudyjskiej – 95 procent ma niedopuszczalnie wysoki poziom bakterii kałowych. W Republice Południowej Afryki – wanny, a na pewno uszczelki wokół nich, przeciętnie 36 procent kuchennych ręczników okazało się zbyt brudnych. Natomiast najczystsze były dziecięce wózki i tylko w 6 procent przypadków ich stopień zabrudzenia przekraczał normę.

Najczyściej w Australii

Hmmm, a gdzie najgorzej? Delikatne sprawa, ale powiem, najwyżej na liście higieny są Australia i częściowo Kanada. Najniżej Indie i Malezja. Hmmm, szkoda, że Pan Profesor nie zbadał jak jest u nas z bakteriami kałowymi w różnych zakamarkach domów.

Przeczytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >