Cytryny w doniczce – jak wyhodować je w swoim domu? [PORADNIK] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Cytryny w doniczce – jak wyhodować je w swoim domu? [PORADNIK]

Cytryny w doniczce – jak wyhodować je w swoim domu? [PORADNIK]

Cytryna w doniczce to doskonały sposób na utrzymanie atmosfery świeżości w mieszkaniu oraz perspektywa darmowych owoców w przyszłości. Sprawdź, jak zadbać o sadzonkę drzewka cytrusowego w swoim domu.

To zrozumiałe, że trudno raczej liczyć na to, że uda nam się wyhodować w Polsce w swoim ogrodzie własne drzewko cytrynowe. Chociaż „dla chcącego nic trudnego” i zgodnie z tą maksymą można spróbować posadzić cytrynę w doniczce. Małe odmiany drzewek cytrynowych można hodować na całym świecie i przy odpowiedniej pielęgnacji niemal każdy może liczyć na to, że w jego domu będzie się rozchodził piękny, cytrusowy zapach oraz nie trzeba będzie chodzić do sklepu po cytrynę – wystarczy wykonać spacer do doniczki.

Sprawdź: Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie

Z pestki czy z sadzonki?

Dla purystów wyhodowanie własnego drzewka owocowego z pestki wydaje się oczywistością, jednak w przypadku cytryn jest z tym jeden, poważny problem: hodowane w ten sposób drzewka rozwijają się bardzo powoli a owocować zaczynają po… 15-20 latach albo wcale. Jeśli więc liczymy na owoce z własnego domu w dającej się przewidzieć przyszłości, naturalnym wyborem jest sadzonka. Jeśli odpowiednio zadbamy o sadzonkę w naszym domu, to na owoce możemy liczyć już nawet po 2-3 latach.

Zobacz: Kwiaty doniczkowe z PRL-u wracają. Które wybrać do salonu? [TOP 5]

Rodzaje cytryn do uprawy doniczkowej

Jest wiele odmian tego kwaśnego owocu, które da się wyhodować w doniczce. Jeśli zależy nam na w miarę szybkim owocowaniu, powinniśmy postawić na takie odmiany jak: Cytryna Meyera, Kalamondyna, Poncirus, Trifoliata, cytryna zwyczajna.

Sprawdź też:

Hodowanie cytryn w doniczkach – porady

Ponieważ te drzewka są wrażliwe na zimno, więc zimniejsze miesiące muszą spędzać wewnątrz pomieszczeń. Latem można je wynosić na balkon lub taras, jednak jesień, zimę oraz chłodniejsze dni wiosny muszą już spędzić w cieplejszych warunkach. Cytrusy muszą też mieć dostęp do dużej ilości światła: kiedy nie mogą już być wystawiane na zewnątrz, staraj się umieścić je na południowym lub zachodnim oknie. Można też doświetlać je lampką LED w trakcie pochmurnych dni.

Zobacz: Rośliny doniczkowe, które szkodzą psom i kotom. Tych kwiatów zwierzęta domowe powinny się wystrzegać

Nie należy gwałtownie zmieniać tym roślinom temperatury i dostępu do światła – do nowych warunków trzeba je dostosowywać stopniowo: kiedy wiosną będziesz wystawiać donicę na zewnątrz, nie stawiaj ich od razu w pełnym świetle – muszą się zaadaptować do nowych warunków. Na początku więc wybierz bardziej zacienione miejsce na balkonie lub tarasie i dopiero po kilku dniach przesuń donicę na bardziej naświetloną część.

Kiedy robi się chłodniej, czyli temperatura nocą na zewnątrz spada do około 7°C, to czas, żeby rośliny trafiły do środka mieszkania lub domu. W pomieszczeniu trzymaj sadzonki z dala od przeciągów i źródeł ciepła. Najlepiej jeśli doniczka znajduje się w miejscu ze stałą temperaturą w zakresie 15° do 21°C.

Zobacz: Czy rozpoznasz te rośliny doniczkowe? [QUIZ]

Cytrusy lubią wilgoć, więc codziennie skrapiaj je wodą a donice umieszczaj na spodkach nią wypełnionych. Ziemia, w której znajdują się sadzonki, powinna mieć odczyn od 5 do 6,5 pH, przepuszczalna, ale nie rozmokła. Pamiętaj też, że latem, w pełnym słońcu roślina będzie potrzebowała znacznie większej ilości wody niż podczas przebywania w pomieszczeniach, więc należy wówczas częściej ją podlewać. Warto przesadzać sadzonkę na początku raz w roku a potem raz na kilka lat do nieco większej doniczki.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Hodowanie cytryny w domowej doniczce – o czym pamiętać?

Czy hodować cytrynę z pestki?

W ten sposób drzewka rozwijają się bardzo powoli a owocować zaczynają po… 15-20 latach albo wcale. Jeśli więc liczymy na owoce z własnego domu w dającej się przewidzieć przyszłości, naturalnym wyborem jest sadzonka.

Gdzie trzymać drzewko cytrynowe w domu?

Cytrusy muszą też mieć dostęp do dużej ilości światła: kiedy nie mogą już być wystawiane na zewnątrz, staraj się umieścić je na południowym lub zachodnim oknie. W pomieszczeniu trzymaj sadzonki z dala od przeciągów i źródeł ciepła.

Jak wystawiać donicę z cytryną latem na dwór?

Najlepiej jeśli w domu doniczka znajduje się w miejscu ze stałą temperaturą w zakresie 15° do 21°C. Wystawiając ją latem na dwór na początku wybierz bardziej zacienione miejsce na balkonie lub tarasie i dopiero po kilku dniach przesuń donicę na bardziej naświetloną część.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >