Sprawdź, które miejsca na świecie otwierają się na turystów. Przedstawiamy wybrane światowe atrakcje turystyczne i zdradzamy, czy da się je zobaczyć.
Europa
Państwa europejskie, mimo rosnącej fali zachorowań na COVID-19, coraz mocniej otwierają się na turystów, żeby podnieść się po katastrofalnym dla turystyki ubiegłym, pandemicznym roku. Osoby zaszczepione i posiadające Unijny Certyfikat COVID mogą dzięki niemu bez kwarantanny odwiedzić europejskie mekki turystyczne. Jedynie Irlandia pod tym względem pozostaje w tyle – z powodów technicznych będzie honorować certyfikaty od 19 lipca. Hiszpania poluzowała restrykcje i teraz m.in. obywatele USA mogą tam wjechać bez kwarantanny. Granice otworzyły też między innymi Szwajcaria i Szwecja – mogą tam wjeżdżać osoby zaszczepione oraz przybywające z państw bezpiecznych.
We Włoszech aby zadbać o bezpieczeństwo turystów i uniknąć gromadzenia się wprowadzono lokalne restrykcje i np. Florencja zakazuje wieczornych spacerów po najpopularniejszych ulicach miasta… chyba że pokażemy rachunek, że jedliśmy lub piliśmy w którymś z tamtejszych lokali.
W Wielkiej Brytanii poszerzono „zieloną listę” tak, żeby objęła ona popularne europejskie kierunki turystyczne, takie jak Malta, Madera, Baleary, ale też wyspy karaibskie: Bermudy, Kajmany, Antigua i Barbuda, Dominika, Barbados i Grenada. Oznacza to, że Brytyjczycy wracający z tych kierunków nie będą się musieli poddawać kwarantannie po powrocie z tych miejsc.
Bliski Wschód i Afryka
Jak już pisaliśmy wcześniej, turyści odwiedzający Abu Zabi mogą się na miejscu za darmo zaszczepić. Wcześniej szczepionki były oferowane tylko obywatelom Zjednoczonych Emiratów Arabskich lub rezydentom, jednak teraz może to zrobić każdy przybywający tam turysta. Od 20 sierpnia w miejscach publicznych będą mogły przebywać wyłącznie osoby zaszczepione.
Położony na oceanie indyjskim Mauritius – jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych – ma własny plan otwierania się na przybyszy. Od 15 lipca do 30 września zaszczepieni turyści będą umieszczani w swego rodzaju „ośrodkach-bańkach”, w których będą przebywać przez 14 dni, a po upływie tego czasu będą mogli swobodnie poruszać się po wyspie. Analogiczny system wprowadza Sri Lanka.
Ameryka Północna
W Nowym Jorku w czwartek otwarto do zwiedzania słynną Statuę Wolności. Uruchomiono też pierwsze rejsy na pokładzie wycieczkowców wypływających z USA. W Kanadzie obostrzenia mają zostać poluzowane 21 lipca.
Na Hawajach obowiązek legitymowania się przez turystę pełnym zaszczepieniem kończy się 8 lipca. Od tego dnia zgromadzenia ludzi wewnątrz pomieszczeń mogą liczyć do 25 osób a w restauracjach może przebywać do 75% klientów.
Sprawdź też:
Ameryka Środkowa i Południowa
W Peru po raz pierwszy od marca 2020 roku otwarto słynny Inkaski Szlak. Od 15 lipca będą mogły na niego wyruszyć wycieczki liczące maksymalnie 50% osób w porównaniu do czasów sprzed pandemii. Na turystów otwiera się również Ekwador, wraz z należącymi do niego Wyspami Galapagos. Przylatujący tam turyści muszą legitymować się certyfikatem potwierdzającym pełne zaszczepienie sprzed co najmniej 14 dni lub negatywnym wynikiem testu sprzed maksymalnie 72 godzin (dla Ekwadoru kontynentalnego) i 96 (dla przybywających na Galapagos). Wszyscy przyjezdni muszą być ubezpieczeni medycznie.
Azja
Po raz pierwszy od 15 miesięcy najpopularniejszy ośrodek turystyczny w Tajlandii – wyspa Phuket – dopuszcza przyjazd zaszczepionych osób zza granicy bez kwarantanny. Jednak poza tą wyspą kraj zmaga się z trzecią – najgorszą jak do tej pory falą pandemii koronawirusa. Większość wykrytych zakażeń miała miejsce w stolicy kraju, Bangkoku.
Australia
Ten kraj w przeciwieństwie do innych nie luzuje, lecz nawet zacieśnia restrykcje. 14 lipca międzynarodowe przyloty zostaną ograniczone do zaledwie 3 tys. tygodniowo. Ograniczenia potrwają co najmniej do końca roku.
Dodaj komentarz