Można już pobrać Unijny Certyfikat COVID (UCC) za pomocą aplikacji mObywatel. Dowiedz się, jak to zrobić i jakie warunki trzeba spełnić.
Spis treści:
Pisaliśmy już wcześniej o tym jak można pobrać Unijny Certyfikat COVID (UCC), umożliwiający bezproblemowe podróżowanie po krajach UE.
UCC to elektroniczne zaświadczenie, dzięki któremu można swobodnie przekraczać granice wewnętrzne państw członkowskich Unii Europejskiej podczas trwającej wciąż pandemii koronawirusa.
Dotąd można go było uzyskać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), poprzez logowanie się na stronie pacjent.gov.pl. Teraz można już również zrobić za pomocą aplikacji mObywatel.
Czym jest mObywatel?
Aplikacja mObywatel (dawniej mTożsamość) to rodzaj elektronicznego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. Można z niej korzystać podczas wyborów, kontroli, odbierając list polecony na poczcie, w przychodni oraz korzystaniu z wszelkich możliwych usług wymagających potwierdzenia tożsamości. Jednak trzeba pamiętać, że z aplikacji nie można korzystać w sytuacji, w której prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu (np. w banku, na lotnisku, u notariusza, rejestrując kartę SIM). Nie można też korzystać z aplikacji kiedy twój dowód osobisty stracił ważność (np. z powodu zgubienia lub kradzieży). Aplikacja jest bezpłatna, dostępna dla smartfonów z systemem Android i iOS.
Jak zainstalować aplikację mObywatel?
Aby to zrobić, musisz mieć założony Profil Zaufany. Kiedy już go posiadasz, w telefonie przejdź do sklepu Google Play (dla smarfonów z systemem Android) lub iOS (telefony Apple) i znajdź tam darmową aplikację mObywatel. Zainstaluj ją na swoim telefonie.
Teraz uruchom aplikację i na głównym ekranie wybierz opcję „Dodaj swój pierwszy dokument” (lub „Dodaj dokument” – jeśli korzystasz już z mLegitymacji studenckiej). Z listy dokumentów wybierz mObywatel i zaloguj się (przez Profil Zaufania, tymczasowy Profil Zaufania lub bankowość elektroniczną). Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.
Jak zainstalować Unijny Certyfikat COVID przez mObywatel
Jeśli masz już zainstalowaną aplikację mObywatel, to aby skorzystać z UCC należy ją odświeżyć. Po aktualizacji:
- wybierz opcję „Dodaj dokument”;
- z listy, która się pojawi wybierz „Unijny Certyfikat Covid”;
- zaakceptuj regulamin wciskając przycisk „Akceptuję”;
- teraz potwierdź swoją tożsamość przez profil zaufany lub bankowość elektroniczną;
- i gotowe – dysponujesz już Unijnym Certyfikatem Covid.
Unijny Certyfikat COVID będzie można już pokazywać na ekranie swojego smartfona nawet bez dostępu do internetu.
Kto może korzystać z UCC?
Aplikacja jest dostępna dla obywateli Polski z ważnym dowodem osobistym. Jeśli obcokrajowcy lub osoby bez ważnego dowodu osobistego chcą skorzystać z UCC, mogą prosić o jego wydruk swojego lekarza POZ. Jeśli te osoby mają nadany numer PESEL i korzystają z Profilu Zaufanego, to mogą pobrać certyfikat korzystając z mojeIPK.
Zobacz też:
Jak pobrać Unijny Certyfikat COVID (UCC) przez aplikację mObywatel?
Czy za aplikację mObywatel się płaci?
Aplikacja jest bezpłatna, dostępna dla smartfonów z systemem Android i iOS.
Kiedy mObywatel nie wystarcza?
Z aplikacji nie można korzystać w sytuacji, w której prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu (np. w banku, na lotnisku, u notariusza, rejestrując kartę SIM). Nie można też korzystać z aplikacji kiedy twój dowód osobisty stracił ważność (np. z powodu zgubienia lub kradzieży).
Co jest wymagane do instalacji aplikacji mObywatel?
Trzeba mieć założony Profil Zaufany. Aplikacja jest też dostępna dla obywateli Polski z ważnym dowodem osobistym.