Szwajcaria: ciekawostki i wskazówki przed podróżą - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Szwajcaria: ciekawostki i wskazówki przed podróżą

Szwajcaria: ciekawostki i wskazówki przed podróżą

,

Praktyczny poradnik, jak podróżować po Szwajcarii tak, żeby nie wydawać fortuny, a zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc. Poznaj sposoby na tańsze podróżowanie i sprawdź, jak zapewnić sobie udany wyjazd do Szwajcarii.

Położona w sercu Zachodniej Europy, ale inna niż kraje Unii Europejskiej. Szwajcaria oferuje wspaniałe widoki i nieskazitelną przyrodę. Zapraszamy na wirtualną podróż po najciekawszych zakątkach tego niezwykłego kraju.

Zurych – miasto fontann

W całym Zurychu rozmieszczonych jest około 1200 fontann. Jeśli jako turysta szukasz darmowej ochłody, to możesz śmiało… pić wodę prosto z fontann, gdyż jest ona bardzo czysta. Dodatkowo niemal 400 z tych fontann zasilanych jest wodą źródlaną, więc nie ma sensu wydawać pieniędzy na wodę butelkowaną, tym bardziej że w tym mieście serwowana jest np. jedna z najdroższych kaw na świecie.

Ostrożnie z telefonowaniem

Ponieważ Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, to ceny roamingu są tu o wiele wyższe niż w krajach Wspólnoty. Dlatego też – jeśli macie taką możliwość – raczej unikajcie prowadzenia długich rozmów telefonicznych, żeby po wakacjach nie otrzymać zaskakująco wysokiego rachunku.

Bezpiecznie jak w tunelu

Mimo że Szwajcarzy od wieków deklarują neutralność, to jest to najbardziej ufortyfikowane państwo świata. W całym kraju rozmieszczonych jest ponad 300 tysięcy bunkrów i schronów atomowych. Mogą one pomieścić wszystkich Szwajcarów, a i tak jeszcze zostanie dużo miejsca. Jeśli będziecie jechać samochodem nieopodal Lucerny przez alpejski tunel Sonnenberg, możecie się poczuć bardzo bezpiecznie – to nie tylko tunel, lecz także element największego schronu przeciwatomowego na świecie!

Szlaki turystyczne dla każdego

Szwajcaria to jeden z najbardziej górzystych krajów na świecie – na jego terytorium znajdują się 24 szczyty o wysokości przekraczającej 4 tysiące metrów. Słynie też z przepięknych szlaków turystycznych o rozmaitych stopniach trudności: zarówno dla zapalonych, piechurów, jak i mniej doświadczonych turystów. Szlaki są oznaczone odpowiednimi kolorami:

  • czerwony – szlak górski;
  • niebieski – szlak wysokogórski;
  • brak koloru – niezbyt trudne szlaki „dla każdego”.

Kierowcy: noga z gazu!

Podróżując po Szwajcarii samochodem należy bardzo uważać, by nie przekroczyć dopuszczalnej prędkości. Mandaty są bardzo wysokie a policjant ma prawo wymierzać je proporcjonalnie do wartości samochodu, jakim popełniono wykroczenie. Pijani kierowcy nie są tam tolerowani: maksymalna dozwolona zawartość alkoholu we krwi to 0,0 promila.

Może Cię zainteresować:

Nie tylko franki

Mimo że Szwajcaria jest poza Unią Europejską, to niemal wszędzie można tam płacić w euro, a nie tylko we frankach szwajcarskich. W większości miejsc można też płacić kartą.

Ostrożnie z parkowaniem

Podróżujący samochodem muszą też wiedzieć, gdzie wolno parkować. W miastach większość parkingów jest płatna – nawet te przy galeriach handlowych – a najdroższe są parkingi podziemne.

  • Jeśli miejsca parkingowe są oznaczone żółtymi liniami, to są to miejsca prywatne, na których obowiązuje zakaz parkowania.
  • Miejsca oznaczone białymi liniami są płatne z parkometrów nieopodal.
  • Natomiast miejsca oznaczone na niebiesko są darmowe przez godzinę od poniedziałku do soboty – należy tylko umieścić za szybą godzinę, o której się zaparkowało.

Po Szwajcarii bez samochodu

Jeśli nie mamy samochodu, a chcemy zobaczyć jak najwięcej, to warto przemierzyć Szwajcarię za pomocą znakomicie działającej sieci kolei. Jeśli wykupimy tzw. Swiss Pass, to będziemy mieli prawo poruszać się nie tylko pociągami, ale też autobusami i statkami po jeziorach. Jest to również bilet wstępu do ponad 480 muzeów i galerii.

Swiss Pass można wykupić na 3, 4, 8 lub 15 dni. Kosztują odpowiednio:

3 dni – 232 franki szwajcarskie (2 klasa);
4 dni – 281 franków szwajcarskich (2 klasa);
8 dni – 418 franków szwajcarskich (2 klasa);
15 dni – 513 franków szwajcarskich (2 klasa)

Jak dogadać się ze Szwajcarem?

W Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe: niemiecki – najpopularniejszy i można się za jego pomocą dogadać w większości kraju; francuski – w zachodnich rejonach; włoski – w najbardziej południowych kantonach oraz romansz – najmniej popularny, powstały na bazie łaciny język, obecny głównie w kantonie Gryzonia. Jeśli znamy język angielski, to nie będziemy raczej mieć problemów na terenie całego kraju, bo łatwo spotkać miejscowych rozumiejących ten język.

Bez gotówki też można

Polacy nie powinni mieć problemów z posługiwaniem się kartą płatniczą na terenie tego kraju, tym bardziej, że można nią płacić praktycznie wszędzie, szczególnie w większych miastach. Jednak przed wyjazdem warto się upewnić w swoim banku, jak wyliczany jest kurs franka, żeby bez potrzeby nie przepłacać.

Szwajcarska specyfika

Czy w Szwajcarii można bezpiecznie pić wodę z kranu?

Tak, bez obaw. W Zurychu można pić nawet wodę prosto z fontanny.

Czy w tym kraju jest bezpiecznie?

W Szwajcarii jest więcej miejsc w schronach niż ludności. Poza tym to bardzo bezpieczny kraj, nie musimy się bać napadu.

Na co muszą uważać kierowcy w Szwajcarii?

W tym kraju bardzo przestrzega się ograniczeń prędkości, a ich złamanie jest bardzo surowo karane. Nie ma też – na szczęście – żadnej tolerancji dla pijanych kierowców.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz więcej >