Galapagos: zawalił się słynny Łuk Darwina - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Galapagos: zawalił się słynny Łuk Darwina

Galapagos: zawalił się słynny Łuk Darwina

,

Zawaliła się kamienna formacja znana jako Łuk Darwina. Była jedną z ikon wysp Galapagos. O zdarzeniu poinformowały władze Ekwadoru.

Zniknęła jedna z największych atrakcji leżących na Pacyfiku wysp Galapagos: kamienna formacja znana jako Łuk Darwina runęła do oceanu. Jak informuje ekwadorskie ministerstwo środowiska, szczyt kamiennego łuku zawalił się „w konsekwencji naturalnej erozji”. Informację o tym wydarzeniu ministerstwo zamieściło w mediach społecznościowych.

„Łuk Darwina tworzy naturalny kamień, który swego czasu był częścią wyspy Darwin, która nie jest udostępniona do zwiedzania” – napisało w oświadczeniu ministerstwo środowiska.

Dodano, że choć zawaliła się łącząca kamienne słupy wielka półka, to filary pozostały nienaruszone. Do zdarzenia doszło w poniedziałek 17 maja około godz. 11:20 lokalnego czasu. Jego świadkami byli przebywający akurat w rejonie nurkowie z grupy Aggressor Adventures. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Nazwany tak na cześć słynnego angielskiego biologa Karola Darwina kamienny łuk uważany był za najlepsze miejsce do nurkowania i obserwowania podwodnego życia w całym archipelagu.

Zobacz:

Wyjątkowy archipelag

Wyspy Galapagos należą do Ekwadoru, mimo że znajdują się ponad 900 km od od zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej. Od 1976 roku są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyspy archipelagu zamieszkują endemiczne, niespotykanie nigdzie indziej na świecie gatunki roślin i zwierząt. W 1835 roku wyspy odwiedził Karol Darwin, wraz z załogą okrętu HMS „Beagle”. Na podstawie prowadzonych tu obserwacji rozwinął słynną teorię ewolucji.

Autor:

Zobacz więcej >