Booster Johnson & Johnson działa też na zaszczepionych preparatem Pfizera - badanie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Booster Johnson & Johnson działa też na zaszczepionych preparatem Pfizera – badanie

Booster Johnson & Johnson działa też na zaszczepionych preparatem Pfizera – badanie

Osoby, które otrzymały szczepionki Pfizer-BioNTech, mogą odnieść tyle samo korzyści z dawki przypominającej firmy Johnson & Johnson, co z boostera firmy Pfizer – wynika z badania opublikowanego w niedzielę.

Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie przebadali 65 osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki Pfizer-BioNTech przeciw COVID. Sześć miesięcy po drugim szczepieniu naukowcy podali 24 ochotnikom trzecią dawkę szczepionki Pfizer, a 41 osobom podali booster Johnson & Johnson. Badanie zostało częściowo sfinansowane przez Johnson & Johnson i zostało opublikowane w medRxiv.

Booster Johnson & Johnson dał wyższy wzrost limfocytów T

Oba rodzaje szczepionek zwiększyły liczbę zwalczających COVID limfocytów T, które dają długotrwałą ochronę, zapobiegając przekształceniu się infekcji w ciężką chorobę. Zauważono jednak, że wzrost limfocytów T wywołany przez szczepionkę Johnson & Johnson był dwukrotnie wyższy niż w przypadku preparatu Pfizer-BioNTech.

Naukowcy zmierzyli również przeciwciała, które zapewniają znaczną ochronę bezpośrednio po szczepieniu. U ochotników, którzy otrzymali trzecią dawkę szczepionki Pfizer-BioNTech, poziom przeciwciał wzrósł po dwóch tygodniach, a w ciągu kolejnych dwóch tygodni spadł o jedną czwartą. Z kolei dawka przypominająca Johnson & Johnson podwoiła poziom przeciwciał między drugim a czwartym tygodniem. W tym momencie poziom przeciwciał po szczepionce Pfizer-BioNTech był nadal o blisko 50 procent wyższy niż poziom przeciwciał po preparacie firmy Johnson & Johnson. W przypadku przeciwciał to stosunkowo niewielka różnica. Oba poziomy były znacznie powyżej progu, który naukowcy uważają za potrzebny do silnej ochrony.

Wyniki różnią się nieco od wcześniejszych badań. W październiku badanie kliniczne „mix and match ” zorganizowane przez National Institutes of Health wykazało, że wszystkie trzy zatwierdzone szczepionki — Pfizer-BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson — powodowały wzrost poziomu przeciwciał, gdy były stosowane jako boostery, ale preparat Johnson & Johnson zapewnił znacznie mniejszy ich wzrost niż pozostałe. NIH nie opublikował jeszcze, w jaki sposób każda dawka przypominająca wpłynęła na komórki T ochotników.

Różnicę między tymi dwoma badaniami można wyjaśnić długością odstępu między szczepieniami. W badaniu NIH wielu ochotników otrzymało dawkę przypominającą po trzech lub czterech miesiącach, w porównaniu z sześciomiesięczną przerwą w nowym badaniu.

Przeczytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >