Johnson & Johnson: booster zwiększa ochronę przed COVID-19 - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Johnson & Johnson: booster zwiększa ochronę przed COVID-19

Johnson & Johnson: booster zwiększa ochronę przed COVID-19

Johnson & Johnson (Janssen) ogłosił we wtorek, że jednodawkowa szczepionka tej firmy zapewnia odpowiednią i długotrwałą ochronę przed COVID-19 kilka miesięcy po otrzymaniu zastrzyku a podanie booster jeszcze zwiększa ochronę.

Amerykańska firma ogłosiła dane z późnej fazy badań klinicznych szczepionki produkowanej przez ten koncern, która uzyskała warunkową zgodę na użytkowanie w Stanach Zjednoczonych oraz między innymi w Polsce.

Druga dawka jednodawkowej szczepionki?

Johnson & Johnson twierdzi, że wykonał dwa badania, w których ochotnicy otrzymali drugą dawkę szczepionki produkowanej przez koncern w odstępstwie 2 do 6 miesięcy od otrzymania pierwszego zastrzyku. Firma twierdzi, że z ba dań wynika, że kolejna dawka (tzw. booster) spowodowała zwiększenie odpowiedzi immunologicznej u osób, które ją otrzymały w wieku między 18 a 55 lat.

Ci, którzy otrzymali drugi zastrzyk 2 miesiące po pierwszym, byli w stu procentach zabezpieczeni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 a także w 75% szczepionka zapobiegła objawowemu przebiegowi choroby na całym świecie. Oprócz tego była w 94% skuteczna w zapobieganiu objawowemu zachorowaniu w Stanach Zjednoczonych.

„Kiedy booster szczepionki Johnson & Johnson podano dwa miesiące po pierwszym zastrzyku, poziom przeciwciał wzrósł od 4 do 6 razy wyższego poziomu niż miało to miejsce po otrzymaniu pierwszej dawki” – napisała firma w oświadczeniu.

Pół roku po boosterze

W innym badaniu sprawdzono, jak wygląda poziom przeciwciał u osób, które otrzymały booster 6 miesięcy później. Okazało się, że poziom przeciwciał w porównaniu z pierwszym zastrzykiem wzrósł od 9 do 12 razy.

Firma zaznaczyła, że jedna dawka szczepionki okazała się skuteczna przeciwko zakażeniom w 79% na terenie USA w okresie między marcem a końcem lipca oraz w 81% zapobiegła hospitalizacji.

„Nie było oznak zmniejszania się skuteczności szczepionki w trakcie [opisywanych] badań, wliczając w to wariant Delta, który obecnie dominuje w USA” – czytamy.

Jak napisał w oświadczeniu szef działu badań i rozwoju Janssena, dr Mathai Mammen:

„Nasz jednodawkowa szczepionka generuje silną odpowiedź immunologiczną i długotrwałą pamięć immunologiczną. Kiedy podano booster, ochrona przed COVID-19 robi się silniejsza”.

Zobacz też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >