Po szczepieniu preparatem Pfizer-BioNTech wprawdzie wzrasta ryzyko zapalenia mięśnia sercowego, ale jest to bardzo rzadkie powikłanie. Według najnowszego badania chorobę tę częściej powoduje zakażenie COVID-19 niż szczepienie.
Najnowsze badanie, które zostało opublikowane w New England Journal of Medicine, opiera się na elektronicznej dokumentacji medycznej Clalit Health Services, największej w Izraelu kasie chorych. Analizie poddano dane około dwóch milionów osób w wieku 16 lat lub starszych, co zapewniło kompleksowe spojrzenie na rzeczywiste występowanie różnych zdarzeń niepożądanych zarówno po szczepieniu, jak i po zakażeniu koronawirusem.
Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu częściej dotyka mężczyzn
W badaniu nie dokonano wprawdzie podziału ryzyka zapalenia mięśnia sercowego według wieku ani płci, ale mediana wieku osób, u których wystąpiło to schorzenie po szczepieniu, wynosiła 25 lat, a 19 z 21 przypadków dotyczyło mężczyzn.
Izraelska kampania szczepień, która opierała się na szczepionce Pfizera, zaczęła się w grudniu, a do 24 maja prawie pięć milionów ludzi, czyli około 55 procent populacji kraju, otrzymało obie dawki szczepionki.
Naukowcy zebrali grupę około 880 000 osób w wieku 16 lat lub starszych, które zostały zaszczepione do 24 maja. Aby stworzyć grupę kontrolną, dopasowali każdą z tych osób do osoby nieszczepionej, która była podobna pod względem medycznym i demograficznym.
„Można myśleć o nich jak o pseudobliźniakach” – powiedział dr Ran Balicer, dyrektor ds. innowacji w Clalit Health Services i główny autor badania.
Wyższe ryzyko zapalenia mięśnia sercowego u chorych na COVID niż u zaszczepionych
Naukowcy obliczyli częstość występowania 25 różnych potencjalnych zdarzeń niepożądanych w obu grupach. W drugiej rundzie analizy obliczyli częstość występowania tych samych potencjalnych skutków ubocznych w grupie 170 000 osób, u których wynik testu na koronawirusa był pozytywny, oraz w podobnej grupie kontrolnej obejmującej niezainfekowane osoby.
Odkryli, że chociaż zapalenie mięśnia sercowego pozostawało rzadkie, występowało częściej w grupie zaszczepionej niż nieszczepionej. Na każde 100 000 osób w grupie zaszczepionej przypadało dodatkowe 2,7 przypadków zapalenia mięśnia sercowego w porównaniu z grupą nieszczepioną.
Ale ryzyko było jeszcze wyższe wśród osób, które zaraziły się wirusem. Na każde 100 000 osób zarażonych koronawirusem wystąpiło dodatkowe 11 przypadków choroby w porównaniu z tymi, które nie zostały zarażone.
COVID-19 zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
Oprócz zapalenia mięśnia sercowego infekcja koronawirusem wiązała się również ze zwiększonym ryzykiem zawałów serca, nieregularnego bicia serca, zakrzepów krwi w płucach lub nogach, uszkodzenia nerek i krwawienia wewnątrz czaszki. Na każde 100 000 infekcji przypadało na przykład dodatkowe 25 zawałów serca i 62 przypadki zakrzepów krwi w płucach.
W jednym z ostatnich badań, które nie zostały jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie, naukowcy obliczyli, że u chłopców w wieku od 12 do 17 lat ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po zakażeniu koronawirusem było około sześciu razy większe niż po otrzymaniu szczepionki mRNA.
Przeczytaj też:
- Pełna aprobata FDA dla szczepionki Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19
- Wariant Delta koronawirusa: Jakie są objawy
- Plastikowe bariery nie zawsze chronią przed koronawirusem