Amerykanie już dostają rachunki za usługi medyczne związane z leczeniem COVID-19. Większość firm ubezpieczeniowych zmieniła sposób finansowania leczenia koronawirusa. Za leczenie będą płacić wszyscy, także zaszczepieni i dzieci poniżej 12. roku życia, dla których nie ma jeszcze szczepionki.
Amerykanie najprawdopodobniej zapłacą znacznie więcej za opiekę medyczną związaną z COVID-19 podczas tej fali pandemii – niezależnie od tego, czy będzie to rutynowy test, czy długa hospitalizacja.
72 proc. największych amerykańskich ubezpieczycieli zdrowotnych nie oferuje już bezpłatnego leczenia COVID-19
Wcześniej większość ubezpieczycieli zdrowotnych ponosiła koszty związane z leczeniem COVID. Pacjenci nie byli obciążani opłatami za wizyty w izbie przyjęć lub pobyty w szpitalu, bezpłatna była również większość testów. Ale teraz ubezpieczyciele traktują już COVID tak jak inne schorzenia, nie pokrywając już w pełni kosztów opieki. Według najnowszego badania Kaiser Family Foundation już teraz 72 proc. największych amerykańskich ubezpieczycieli zdrowotnych nie oferuje bezpłatnego leczenia COVID.
Przepisy federalne, dzięki którym testy na koronawirusa są bezpłatne, obejmują zwolnienia z opłat za rutynowe testy w miejscu pracy i szkole, tak długo jak są one uważane medycznie uzasadnione. Dodatkowo rząd USA zagwarantował bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich Amerykanów, niezależnie od tego, czy są ubezpieczeni. Kilka stanów wymagało od ubezpieczycieli, aby pokrywali koszty leczenia COVID-19 dla swoich w pełni ubezpieczonych pacjentów, nie ma jednak federalnego przepisu, który wymagałby tego od wszystkich ubezpieczycieli. Większość ubezpieczycieli zdrowotnych do momentu wprowadzenia szczepień dobrowolnie ponosiła koszty związane z leczeniem COVID swoich klientów.
Ubezpieczyciele zachęcają do szczepień przeciw COVID-19
Jak podaje „New York Times”, który śledzi koszty testów i leczenia COVID, niektórzy pacjenci otrzymali już rachunki sięgające 200 USD za rutynowe badania przesiewowe. Najwyższe rachunki prawdopodobnie będą obejmować pacjentów chorych na COVID, którzy potrzebują specjalistycznego leczenia szpitalnego.
Blue Cross Blue Shield of Florida, największy ubezpieczyciel zdrowotny na Florydzie, która jest szczególnie mocno doświadczona epidemią, wydało oświdczenie, że kiedy pandemia COVID-19 rozpoczęła się w zeszłym roku, wdrożyli kilka awaryjnych przepisów, aby tymczasowo pomóc swoim członkom. Jednak teraz skupiają się na zachęcaniu do szczepień.
Generalnie ubezpieczyciele jako główny powód zaprzestania finansowania leczenia COVID podają powszechną dostępność szczepionki. W oświadczeniach informujących o zmianie polityki wyjaśniają, że szczepionka jest najlepszym sposobem na pokonanie tej pandemii i są zobowiązani do pokrycia jej kosztów dla swoich członków.
Zapłacą także zaszczepieni i dzieci
Nowa polityka generalnie dotyczy wszystkich pacjentów, w tym osób, które zachorowały mimo szczepienia, a także dzieci poniżej 12. roku życia, które nie kwalifikują się jeszcze do szczepienia.
„Rodzina małego dziecka, które zarazi się COVID-19 w szkole i trafi na OIOM, będzie teraz skazana na rachunek, mimo że pacjent nie miał możliwości zaszczepienia się” – mówi dr Kao-Ping Chua, pediatra z University of Michigan, który bada koszty leczenia COVID.
Połowa ubezpieczycieli nie pokrywa już kosztów leczenia koronawirusa od kwietnia
Kaiser Family Foundation zebrało dane od 102 ubezpieczycieli zdrowotnych, wybierając po dwóch największych w każdym stanie i DC. 73 nich, czyli 72 proc. ze 102, już zrezygnowało z pokrywania bieżących kosztów leczenia COVID-19. Prawie połowa, czyli 50 ubezpieczycieli, przestała pokrywać te koszty od kwietnia 2021 r., czyli mniej więcej wtedy, gdy większość stanów oferowała szczepienia dla wszystkich dorosłych. Spośród 29 ubezpieczycieli, którzy nadal pokrywają koszty leczenia koronawirusa, 10 ma przestać to robić do końca października, a kolejnych 12 – do końca 2021 r.
Przeczytaj też:
- USA: Niezaszczepieni zapłacą więcej za ubezpieczenie?
- Szczepienia na COVID obowiązkowe dla nauczycieli w Kalifornii i na Hawajach
- CNN zwalnia trzech pracowników za złamanie zasad związanych z COVID-19
- Obowiązkowe szczepienia, przedłużenie pracy zdalnej: Pracodawcy w USA obawiają się wariantu Delta
- Niezaszczepionym graczom NFL grożą surowe kary
- Szczepienia albo testy będą obowiązywać w amerykańskim wojsku
- Obowiązkowe szczepienia lub testy dla pracowników federalnych w USA
- Google wprowadza obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników
- Kalifornia: Obowiązek szczepień dla pracowników stanowych i służby zdrowia
- Sąd w Teksasie: Szpital ma prawo wprowadzić obowiązek szczepień dla personelu
- Szczepienia przeciw COVID-19 obowiązkowe na uczelniach w USA