Potrąciłem filiżankę, która spadła ze stołu. Rozbiła się z brzękiem. Już 400 lat temu uczeni wiedzieli, że każde ciało pod wpływem grawitacji, czyli w tym przypadku przyciągania ziemskiego porusza się z przyspieszeniem w kierunku środka Ziemi. I potrafili to zmierzyć. Czy można wykorzystać przyciąganie ziemskie do zabawy?
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! Posłuchaj także podcastu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”:
Zabawa z przyciąganiem ziemskim krok po kroku
Wiele lat temu w telewizyjnych programach „Kuchnia” pokazywałem doświadczenia, w których na ruch ciał wpływa grawitacja. Jak to zrobić? Oto proste eksperymenty.
Zobacz także: Trzmiele nie mogą latać? Dobrze, że o tym nie wiedzą!
Na początku proponuję wziąć dwie rurki igielitowe. Mocujemy je np. taśmą klejącą do stołu. Na podłodze stawiamy miednicę, by nie zalać podłogi. Jedną rurkę podłączamy do dużej butelki z wodą, a w drugiej umieszczamy małą kulkę. Wyloty rurek są skierowane nieco w górę.
Zobaczymy, że płynąca woda pod wpływem grawitacji zakreśla fragment paraboli. Dokładnie po tej samej krzywej porusza się wybiegająca z rurki kulka. To efekt ruchu w polu przyciągania ziemskiego.
Zobacz także: To on opatentował ważne wynalazki. Dziś Bruno Abdankana-Abakanowicza niewielu pamięta
Grawitacja – test z „lotką”
Jeśli mamy lotki, które rzucamy do tarczy, to łatwo zauważyć, że rzucenie lotki poziomo nie daje szansy na trafienie w cel. Lotka, również pod wpływem grawitacji, zakreśla w powietrzu fragment paraboli.
Zobacz także: „Trzy godziny krążyła po autostradzie”. Dzięki tym aplikacjom się nie zgubisz! [LISTA]
Dziś wiele osób ma w domu wagę. Wejdźmy z nią do windy. Gdy kabina zacznie jechać w dół, czyli poruszać się będzie ruchem przyspieszonym, wówczas przez moment przedmiot umieszczony na wadze będzie ważył mniej niż w mieszkaniu. Gdy winda ruszy w górę, nasz przedmiot będzie przez moment ważył nieco więcej. Dzieci lubią takie doświadczenia.
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!