Wzdęcia: Jak się ich pozbyć? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wzdęcia: Jak się ich pozbyć?

Wzdęcia: Jak się ich pozbyć?

,

Żeby pozbyć się wzdęć, najprościej wyeliminować napoje gazowane i ograniczyć wzdymającą żywność. Warto też unikać jedzenia w pośpiechu i regularnie ćwiczyć.

Większość z nas doświadczyła nieprzyjemnego uczucia wzdęcia, gdy brzuch sprawia wrażenie rozciągniętego, spuchniętego i ciężkiego. Czujemy się tak, gdy zbyt duża ilość gazów zalega w jelitach i wypełnia nasz brzuch. Jest to powszechna i częsta dolegliwość, która może pojawiać się okazjonalnie. Jeśli jednak dokucza zbyt często, należy zasięgnąć porady lekarza. Nawracające wzdęcia dotykają nawet 30% społeczeństwa, częściej cierpią na nie kobiety niż mężczyźni.

Co może wywoływać wzdęcia

Doświadczanie uporczywych wzdęć może być spowodowane problemami trawiennymi, niedobrymi nawykami lub złą dietą. Najczęstszymi przyczynami mogą być:

  • połykanie powietrza, na przykład podczas palenia papierosów, żucia gumy czy mówienia w czasie jedzenia,
  • spożywanie napojów gazowanych,
  • zaparcia,
  • spożywanie produktów gazotwórczych,
  • nietolerancja pokarmowa.

Przyczynami wzdęć mogą być także problemy z wydalaniem gazów, np. z powodu niedrożności jelit, zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej, choroby wątroby, trzustki, dróg żółciowych, jelita grubego, celiaklia czy zespół jelita drażliwego.

Pokarmy wywołujące wzdęcia

Do pokarmów gazotwórczych należą m.in.:

  • rośliny strączkowe, np. groch, fasola, bób,
  • niektóre warzywa, takie jak cebula, brokuły, kapusta, kalafior,
  • niektóre owoce, np. jabłka, banany, morele, gruszki, śliwki,
  • mleko, sery pleśniowe,
  • miód, słodycze.

Trzeba jednak pamiętać, że reakcja organizmu na różne produkty jest kwestią indywidualną. Warto obserwować swój organizm po spożyciu wyżej wymienionych pokarmów, żeby sprawdzić, które z nich mu nie służą. Nie każdy z tych produktów będzie powodował wzdęcia. Osoby z nietolerancją laktozy mogą je odczuwać po produktach mlecznych, nawet po maślance, jogurcie czy kefirze. Czasami może pomóc dodawanie przypraw czy ziół do gotowania kapusty czy kalafiora albo tabletek z laktazą przy nietolerancji laktozy. Do zup ze wzdymającymi warzywami można np. dodawać fenkuły, które przeciwdziałają wzdęciom.

W żadnym razie nie należy eliminować z diety warzyw i owoców, należy wybierać te, po których nie odczuwa się wzdęć. Codzienna dieta powinna zawierać 5 porcji owoców i warzyw.

Zaparcia i wzdęcia

Częstą przyczyną wzdęć są zaparcia. Aby im zapobiec, warto do swojej diety dodać więcej błonnika, pić dużo płynów i regularnie ćwiczyć. Nawet 20- czy 30-minutowy energiczny spacer cztery razy w tygodniu może poprawić funkcjonowanie jelit.

Połykanie powietrza

Aby unikać połykania powietrza należy:

  • nie mówić i nie jeść jednocześnie,
  • posiłki spożywać siedząc prosto i nie garbiąc się,
  • ograniczyć spożywanie napojów gazowanych,
  • przestać żuć gumę albo żuć z zamkniętymi ustami.

Nietolerancje pokarmowe i wzdęcia

Najczęstsze produkty powodujące nietolerancje pokarmowe to gluten i produkty mleczne. W tej sytuacji najlepiej spożywać mniejsze ilości problematycznego jedzenia lub całkowite wyeliminowanie go.

Dobrze jest przez kilka tygodni prowadzić dziennik spożywanej żywności, zapisując wszystko, co się je i pije, a także po których pokarmach wzdęcia sprawiają najwięcej problemów. Nie należy jednak bez porady lekarza eliminować całych grup żywności.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli objawy wzdęć utrzymują się, trzeba skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze choroby. Wzdęcia i uporczywe uczucie pełności są kluczowymi objawami raka jajnika.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu? Słuchaj programu „Szlachetne zdrowie” w Radiu Pogoda codziennie o 12:30!

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >