Wodorosty mogą powstrzymać infekcję koronawirusem? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wodorosty mogą powstrzymać infekcję koronawirusem?

Wodorosty mogą powstrzymać infekcję koronawirusem?

Według naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie, substancja wyekstrahowana z jadalnych wodorostów morskich może powstrzymać koronawirusa przed infekowaniem ludzkich komórek.

Wyniki badania budzą ostrożny optymizm

„Brak dostępu do szczepionek kosztuje życie wielu ludzi, a także przyspiesza tworzenie nowych wariantów koronawirusa” – powiedział prof. Alexander Golberg, który kierował badaniem opublikowanym w Peer Journal. – „Nasze prace są wciąż na wczesnym etapie, ale mamy nadzieję, że zostaną wykorzystane w przyszłości do opracowania dostępnego i skutecznego leku, zapobiegającego zakażeniu koronawirusem. Nasze wyniki na tym etapie budzą ostrożny optymizm”.

Niektóre substancje z wodorostów mają właściwości przeciwwirusowe

Prof. Golberg i jego zespół pracowali z wodorostami od ośmiu lat, szukając różnych substancji, głównie dla przemysłu spożywczego. Jednak już podczas pierwszego lockdownu związanego z koronawirusem zaczęli myśleć o tym, czy ich praca może być przydatna do powstrzymania pandemii. Dzięki wcześniejszym badaniom wiedzieli, że niektóre związki wyekstrahowane z wodorostów mają właściwości przeciwwirusowe, więc zdecydowali, że chcą je ocenić pod kątem COVID-19.

Ulvan wyekstrahowany z zielonych wodorostów

Naukowcy postanowili przetestować ulvan, czyli rozpuszczalny w wodzie polisacharyd wyekstrahowany ze ściany komórkowej łatwo dostępnych zielonych wodorostów.

„Ulvan jest pozyskiwany z alg morskich Ulva lactuca L., czyli ulwa sałatowa albo sałata morska, które są jadane m.in. w Japonii, Nowej Zelandii i na Hawajach. Wcześniej donoszono, że ulvan jest skuteczny przeciwko wirusom w rolnictwie, a także przeciwko niektórym wirusom ludzkim, a kiedy pojawił się koronawirus, postanowiliśmy przetestować jego działanie” – wyjaśnił Golberg.

W obecności ulvana koronawirus nie infekował komórek

Ponieważ w Izraelu na początku pandemii koronawirus był trudno dostępny, naukowcy nawiązali współpracę z uniwersytetem w Alabamie. Wyhodowali glony Ulva lactuca L., , wydobyli z nich ulvan i wysłali go do Southern Research Institute w Alabamie. Tam zespół z USA zbudował model komórkowy, który poddano ekspozycji zarówno na koronawirusa, jak i na ulvan. Stwierdzono, że w obecności ulvana koronawirus nie infekował komórek.

„Innymi słowy, ulvan zapobiega zakażeniu komórek koronawirusem” – powiedział prof. Golberg. Naukowiec dodaje, że ulvan, którego użył zespół, był w rzeczywistości mieszaniną wielu naturalnych substancji wyhekstrahowanych z wodorostów, dlatego potrzeba więcej pracy, aby określić konkretnie, która z nich zapobiega infekcji. Dodatkowo należy wykonać testy na małych zwierzętach, małpach i oczywiście na ludziach.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >