Uporczywy kaszel: domowe sposoby - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Uporczywy kaszel: domowe sposoby

Uporczywy kaszel: domowe sposoby

Suche, obolałe gardło, męczące skurcze przełyku i uczucie wyczerpania – to efekty uporczywego kaszlu. Poznaj domowe sposoby na poradzenie sobie z tą przypadłością.

W dobie pandemii koronawirusa nasilający się kaszel może budzić obawy, jako jeden z objawów COVID-19. Jednak trzeba pamiętać, że ta przypadłość może też występować niezależnie i potrafi być dokuczliwa. Jeśli oprócz kaszlu występują inne symptomy koronawirusa, należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem i zrobić test. Jeśli jednak dokucza nam tylko kaszel, możemy spróbować sobie z nim poradzić. Poniższe rady przygotowali specjaliści ze słynnej kliniki Mayo.

Czytaj: Jak odróżnić objawy grypy od objawów koronawirusa?

Uporczywy kaszel to taki, który trwa przez osiem tygodni lub dłużej w przypadku dorosłych i około czterech tygodni u dzieci. Jest nie tylko uciążliwy. Może również źle wpływać na sen oraz powodować uczucie wyczerpania. Ciężkie przypadki uporczywego kaszlu mogą prowadzić do wymiotów, zawrotów głowy, a nawet złamań żeber.

Warto przeczytać: Nieżyt nosa – rodzaje, leczenie i powikłania kataru

Uporczywy kaszel – przyczyny

Choć czasami ciężko określić, co powoduje uporczywy kaszel, to najczęstszymi przyczynami są palenie tytoniu, nadużywanie kropel donosowych, astma i refluks. Na szczęście, z reguły kaszel znika, jeśli wyleczy się przypadłość, która go powoduje.

Sprawdź też: Alergiczny nieżyt nosa – objawy, alergeny, leczenie

Domowe sposoby na uporczywy kaszel

Jeśli męczący kaszel nie chce ustąpić, należy udać się z tym do lekarza lub zasięgnąć porady przez telefon. W międzyczasie można sobie spróbować z nim radzić na różne sposoby:

  • pij płyny. Pomagają one rozrzedzić śluz zalegający w gardle. Ciepłe płyny, takie jak herbata, rosół lub podgrzany sok, mogą łagodzić ból gardła;
  • ssij twarde cukierki. Mogą one złagodzić suchy kaszel i złagodzić podrażnienie gardła;
  • porcja miodu też może pomóc. Wystarczy łyżeczka do herbaty pełna miodu do złagodzenia kaszlu. Należy jednak pamiętać, żeby nie dawać miodu dzieciom młodszym niż rok, ponieważ może on zawierać bakterie, które mogą być szkodliwe dla najmłodszych;
  • zwiększ wilgotność powietrza. Możesz w tym celu wykorzystać zwilżacz powietrza, albo nawet wziąć gorący prysznic, który wytworzy dużo pary;
  • unikaj dymu tytoniowego. Paleni papierosów lub wdychanie dymu podrażnia płuca i może pogorszyć kaszel powodowany już przez inne czynniki. Jeśli jesteś palaczem, to porozmawiaj ze swoim lekarzem o programach lub produktach, które mogą pomóc ci rzucić nałóg.

Warto przeczytać: COVID-19 a grypa: podobieństwa i różnice

Ból głowy: jak sobie z nim radzić domowymi sposobami

Sposoby na uporczywy kaszel

Jak złagodzić ból gardła?

Pij płyny. Pomagają one rozrzedzić śluz zalegający w gardle. Ciepłe płyny, takie jak herbata, rosół lub podgrzany sok, mogą łagodzić ból gardła.

Czy cukierki złagodzą kaszel?

Ssij twarde cukierki. Mogą one złagodzić suchy kaszel i złagodzić podrażnienie gardła.

Czy wilgotne powietrze może pomóc przy uporczywym kaszlu?

Tak. Zwiększ wilgotność powietrza. Możesz w tym celu wykorzystać zwilżacz powietrza, albo nawet wziąć gorący prysznic, który wytworzy dużo pary.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >