Ulga na leki w PIT 2023: ile i dla kogo? [Wyjaśniamy]
Strona główna » Ulga na leki 2023: Kto może skorzystać? Są ograniczenia

Ulga na leki 2023: Kto może skorzystać? Są ograniczenia

Dowiedz się, jak odliczyć wydatki na lekarstwa w PIT za 2022 rok. Wyjaśniamy, kto może odliczyć ulgę na leki w zeznaniu podatkowym. Opisujemy też, jak zmiany w prawie podatkowym dotknęły emerytów i rencistów.

Do 2 maja 2023 roku podatnicy mają czas na złożenie zeznania podatkowego za 2022 rok. Niektórym podatnikom przysługuje prawo odliczenia poniesionych w ubiegłym roku wydatków na lekarstwa w zeznaniu podatkowym. Poniżej wyjaśniamy, kto jest uprawniony do takiego odliczenia, jaka jest jego maksymalna wysokość oraz o jakich zasadach trzeba pamiętać.

Zobacz: PIT za 2022 r. Jak i do kiedy trzeba się rozliczyć [Wyjaśniamy]

Ulga na leki 2023 – nie dla każdego

Zmiany w systemie podatkowym wprowadzone w ramach rządowego Nowego Ładu sprawiły, że w niektórych przypadkach zmienił się sposób rozliczania podatku. Dotąd przez lata ulga na leki funkcjonowała jako część ulgi rehabilitacyjnej. Obecnie wciąż emeryci i renciści dalej mogą teoretycznie ją rozliczać w PIT 2023. Jednak prawo do ulgi znacząco ograniczono.

Nowy Ład zwolnił emerytów i rencistów z obowiązku odprowadzania podatku PIT od emerytury lub renty do kwoty 30 tys. zł. Jednak w konsekwencji podatnicy, którzy w ten sposób byli zwolnieni z podatku albo płacili go bardzo niewiele, nie mogą już rozliczyć ulgi na leki.

Sprawdź też: Wykaz materiałów i usług, które odliczysz w ramach ulgi termoizolacyjnej 2023

Ulga na leki 2023: dla kogo i ile wynosi?

Do odliczania wydatków na lekarstwa (w ramach ulgi rehabilitacyjnej) uprawnione są:

  • osoby niepełnosprawne;
  • osoby utrzymujące osoby niepełnosprawne.

Jak podkreśla prawodawca, jeśli oboje rodzice łożą na utrzymanie niepełnosprawnego dziecka (bez względu na to, czy pozostają w związku małżeńskim czy też nie), każdemu z nich przysługuje prawo do ulgi rehabilitacyjnej w wysokości faktycznie poniesionego przez siebie wydatku. W przypadku wydatków ograniczonych limitem kwotowym każdemu z rodziców przysługuje odrębny (własny) limit.

Do ulgi na leki podatnicy mają prawo tylko wtedy, jeśli suma wydatków na lekarstwa wyniesie więcej niż 100 zł (odliczyć można tylko nadwyżkę). Jeśli więc osoba niepełnosprawna w jednym miesiącu 2022 roku kupiła leki przepisane przez lekarza specjalistę za kwotę przykładowo 150 zł, to za ten miesiąc może obniżyć kwotę 50 zł. Jeśli natomiast w innym miesiącu wydała na lekarstwa 100 zł albo mniej, to za ten miesiąc nie ma odliczeń.

Zobacz: PIT: Co robić, jeśli zapomnieliśmy rozliczyć się w terminie?

Liczy się miesiąc

Niestety, nie można sumować wydatków na leki z różnych miesięcy. Podczas obliczania tej ulgi liczy się suma z danego miesiąca. Podatnikowi w tej sytuacji najbardziej opłaca się zakupić jak najwięcej leków w jednym miesiącu tak, by kwota znacząco przewyższyła limit 100 zł – wówczas ulga byłaby największa.

Co ciekawe, ulgę na leki (jako część ulgi rehabilitacyjnej) można odliczyć także, jeśli wydatki poniesiono za granicą – również dotyczy to kupna leków. W tym przypadku przy przeliczaniu wydatków na złotówki należy stosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku.

Sprawdź: Podatki: jak uzyskać interpretację podatkową

Ulga na leki: Zachowaj kwity

Ponieważ istnieje możliwość, że w razie kontroli fiskus może zażądać od podatnika udowodnienia wydatków na leki, należy gromadzić wszystkie rachunki, faktury czy paragony, by w razie potrzeby móc udowodnić, ile wydaliśmy na ten cel. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów warto też zachować kopie recept wystawionych przez lekarza specjalistę lub zaświadczenie lekarskie o potrzebie stosowania danych leków.

Podczas pisania korzystałem z następujących źródeł:

Słuchaj wiadomości Radia Pogoda i dowiedz się więcej o aktualnych wydarzeniach!

Może Cię zainteresować:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >