Jak odzyskać pieniądze z lokaty w banku, który przestał istnieć? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak odzyskać pieniądze z lokaty w banku, który przestał istnieć?

Jak odzyskać pieniądze z lokaty w banku, który przestał istnieć?

Lokata w banku, który już nie istnieje – jak odzyskać pieniądze? Wyjaśniamy też kwestię zrzeczenia się spadku.

Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” tym razem zajął się sprawą słuchaczki – pani Lidii, która poprosiła o pomoc w nietypowej sprawie. Otóż w 1994 roku założyła synowi lokatę wartości 100 dolarów amerykańskich i… o niej zapomniała. Robiąc porządki w dokumentach znalazła certyfikat lokacyjny. Okazuje się, że tego banku już nie ma, przejął go inny bank. Słuchaczka chciałaby się dowiedzieć, czy istnieje sposób odzyskania tych pieniędzy?

Co na to bank?

To faktycznie skomplikowana sprawa. Michałowi Pustule udało się skontaktować z przedstawicielem banku, który obecnie jest właścicielem sieci, w której słuchaczka ulokowała oszczędności. Niestety, bank odmówił komentarza na antenie, ale zapewnił prowadzącego program, że sprawa jest już w toku, a pani Lidia została odpowiednio zaopiekowana. Pozostaje wierzyć na słowo, ale będziemy monitorować i pilotować sprawę. A za kilka dni zadzwonimy do pani Lidii i sprawdzić jak się sprawy mają.

Czytaj też:

Jak zrzec się spadku?

W programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” Michał Pustuła zajął się jeszcze druga sprawą. Mianowicie pani Justyna napisała w e-mailu do redakcji, że chciałaby zrzec się majątku po ojcu i pyta jak długo czeka się z taką sprawą w sądzie. Już nieraz wyjaśnialiśmy, jak postępować w sprawach spadkowych: opisywaliśmy już jak nie stracić spadku oraz jak zrzec się ewentualnego majątku. Na wszelki wypadek razem z notariuszem Grzegorzem Arczyńskim przypominamy, co należy zrobić, żeby zrzec się spadku:

„Zrzeczenie się spadku jest umową, i to umową między przyszłym spadkodawcą a przyszłym spadkobiercą, czyli to jest wersja, w której nasz spadkodawca żyje. W związku z tym ta umowa jest możliwa do zawarcia tylko za życia naszego spadkodawcy i musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Co do zasady obejmuje także tego, który się zrzeka, jak i jego zstępnych, czyli jego dzieci, wnuki, prawnuki. Można umówić się inaczej. Jeżeli umówią się na inaczej, to wówczas skutki zrzeczenia się mogą obejmować tylko i wyłącznie tego zrzekającego się”.

Pani Justyno, tak to wygląda. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na pani pytanie.

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.

Autor:

Zobacz więcej >