Podatki: jak uzyskać interpretację podatkową - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Podatki: jak uzyskać interpretację podatkową

Podatki: jak uzyskać interpretację podatkową

Podatki to wyjątkowo grząski grunt i często obywatel ma wątpliwości, czy ma prawo do określonej ulgi lub postępowania i nie zostanie za to ukarany. Tutaj pomóc mu może interpretacja podatkowa, która może go uchronić przed ogromnymi problemami. Dowiedz się, na czym polega interpretacja podatkowa, kto ma do niej prawo oraz jak ją uzyskać.

Co to jest interpretacja podatkowa?

Każdy obywatel – właściciel firmy, ale też na przykład zwykły podatnik – ma prawo zapytania urzędu podatkowego, czy na pewno stosuje właściwie przepisy prawa podatkowego i czy ma prawo do określonych decyzji, za które nie zostanie później ukarany. Dlatego też może poprosić o pomoc Krajową Informację Skarbową, która przedstawi mu interpretację podatkową. Może ona dotyczyć zarówno wydarzeń, które już miały miejsce, jak i planowanych działań.

Jakie korzyści daje interpretacja podatkowa?

Jeśli dysponujesz interpretacją podatkową, to najważniejszą korzyścią jest fakt, że jeśli w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej urząd skarbowy lub urząd celno-skarbowy nie uwzględni interpretacji, do której się stosujesz, to nie będziesz ponosić negatywnych konsekwencji. Pamiętaj jednak, że ochrona obejmuje skutki podatkowe tych zdarzeń, które wydarzyły się do końca okresu rozliczeniowego, w którym doręczono ci zmianę interpretacji indywidualnej.

Zanim złożysz wniosek

Przed złożeniem wniosku o interpretację podatkową sprawdź, czy już nie ma informacji dotyczącej interesującego cię zagadnienia. Pomocy możesz szukać w następujący sposób:

  • skorzystać z wyszukiwarki interpretacji;
  • sprawdzić na stronie internetowej Krajowej Informacji Skarbowej;
  • zadać pytanie w najbliższym urzędzie skarbowym, urzędzie celno-skarbowym lub izbie administracji skarbowej;
  • zadzwonić do Krajowej Informacji Skarbowej pod numer 801 055 055 (z telefonu stacjonarnego) lub 22 330 03 30 (z telefonu komórkowego).

Składanie wniosku o interpretację podatkową można wykonać przez internet, w Krajowej Informacji Skarbowej lub listownie.

Sprawdź też:

Złożenie wniosku przez internet

Aby uzyskać interpretację podatkową przez internet, musisz posiadać profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany, które mogą potwierdzić twoją tożsamość. Następnie musisz zrobić, co następuje:

  • wejdź na stronę: Wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej;
  • kliknij: „Załatw sprawę”;
  • teraz zostaniesz przeniesiony na stronę profilu zaufanego i musisz się zalogować;
  • po zalogowaniu się zostaniesz znowu przeniesiony na platformę ePUAP;
  • wypełnij odpowiedni formularz i załącz potwierdzenie płatności za tę usługę;
  • kliknij „Dalej”, a następnie „podpisz”;
  • wyślij formularz. Kiedy już to zrobisz, otrzymasz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Wniosek składany osobiście w Krajowej Informacji Skarbowej

Aby złożyć wniosek w ten sposób, musisz pobrać i wypełnić oraz wydrukować wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Trzeba wypełnić go ręcznie. Jeśli opis tej konkretnej sprawy jest zbyt długi, można go dokończyć w załączniku dołączonym do wniosku. We wniosku muszą znaleźć się następujące elementy:

  • dokładny i konkretny opis zdarzenia, które już się wydarzyło (stanu faktycznego) lub zdarzenia, które dopiero planujesz (zdarzenia przyszłego);
  • konkretne pytanie, na które chcesz uzyskać odpowiedź;
  • twoje jednoznaczne stanowisko w sprawie;
  • oświadczenie, że sprawa, którą opisujesz, nie jest w trakcie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej.

Do wypełnionego wniosku załącz dowód wpłaty lub potwierdzenia przelewu za wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek trzeba też podpisać własnoręcznie.

Wypełniony wniosek trzeba złożyć w Krajowej Informacji Skarbowej; adres to: ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała. KIS jest czynna od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00. Wniosek można złożyć osobiście albo przez pełnomocnika.

Jak złożyć wniosek listownie

Aby złożyć wniosek w ten sposób, musisz pobrać i wypełnić oraz wydrukować wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – tak samo jak w przypadku składania go osobiście w KIS. Do wypełnionego wniosku załącz dowód wpłaty lub potwierdzenia przelewu za wydanie interpretacji indywidualnej trzeba go złożyć ciągu 7 dni kalendarzowych do Krajowej Informacji Skarbowej). Wniosek trzeba też podpisać własnoręcznie. Wniosek można złożyć osobiście albo przez pełnomocnika. Wniosek trzeba wysłać na adres: ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Ile kosztuje uzyskanie interpretacji podatkowej?

Wykonanie tej usługi kosztuje 40 zł za opis każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Jeśli we wniosku przedstawisz wiele stanów faktycznych albo zdarzeń przyszłych, zapłacisz za opis każdego z nich. Za interpretację trzeba zapłacić przed złożeniem wniosku: należy wykonać przelew na konto Krajowej Informacji Skarbowej. Numer konta NBP: 25 1010 1212 0064 6422 3100 0000. W polu „tytuł przelewu” należy wpisać: Za wydanie interpretacji indywidualnej. Po zapłaceniu dowód wpłaty dołączamy do wniosku. Jeśli omyłkowo zapłacimy za dużo, otrzymamy zwrot nadwyżki.

Czas oczekiwania na interpretację

Czas oczekiwania na interpretację podatkową wynosi do 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Zostanie ona wysłana na konto ePUAP lub pocztą na wskazany adres. Jeśli po złożeniu wniosku nie otrzymamy interpretacji indywidualnej, to wówczas twoje stanowisko zostanie uznane za prawidłowe.

Jeśli urzędnicy wskażą, że wniosek jest niepełny, to otrzymasz wezwanie do jego uzupełnienia. Masz na to 7 dni kalendarzowych. Wówczas czas oczekiwania na interpretację może się wydłużyć. Musisz pamiętać, że jeśli nie uzupełnisz wniosku w ciągu 7 dni op wezwaniu do jego uzupełnienia, może on nie zostać rozpatrzony. Zawsze można jednak złożyć ponownie kompletny wniosek.

Jak odwołać się od interpretacji?

Jeśli nie zgadzasz się z interpretacją podatkową, to masz 30 dni kalendarzowych na złożenie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Należy to zrobić za pośrednictwem Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacja podatkowa – jak ją uzyskać?

Gdzie można znaleźć informacje o interpretacjach podatkowych?

W tym celu można skorzystać z wyszukiwarki interpretacji, sprawdzić na stronie internetowej Krajowej Informacji Skarbowej, zadać pytanie w najbliższym urzędzie skarbowym, urzędzie celno-skarbowym lub izbie administracji skarbowej i zadzwonić na infolinię: 801 055 055 (z telefonu stacjonarnego) lub 22 330 03 30 (z telefonu komórkowego).

Jak można uzyskać interpretację podatkową?

Składanie wniosku o interpretację podatkową można wykonać przez internet, w Krajowej Informacji Skarbowej lub listownie.

Czy można się odwołać od niekorzystnej dla nas interpretacji?

Jeśli nie zgadzasz się z interpretacją podatkową, to masz 30 dni kalendarzowych na złożenie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Ile kosztuje złożenie wniosku?

Wykonanie tej usługi kosztuje 40 zł za opis każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Jeśli we wniosku przedstawisz wiele stanów faktycznych albo zdarzeń przyszłych, zapłacisz za opis każdego z nich.

Ile czeka się na interpretację podatkową?

Czas oczekiwania na interpretację podatkową wynosi do 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Zostanie ona wysłana na konto ePUAP lub pocztą na wskazany adres.

Zobacz więcej >