Uczuleni na penicylinę mają alternatywę? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Uczuleni na penicylinę mają alternatywę?

Uczuleni na penicylinę mają alternatywę?

,

Uczuleni na penicylinę pacjenci operacyjni mogą bezpiecznie otrzymywać antybiotyk, którego wcześniej raczej im nie podawano – twierdzą naukowcy z USA.

Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, cefazolina – antybiotyk beta-laktamowy z grupy cefalosporyn I generacji – jest bezpieczną alternatywą w zapobieganiu infekcjom u poddawanych operacji pacjentów, którzy są uczuleni na penicylinę. Wyniki badań opublikowano w piśmie JAMA Surgery.

Sprawdź: Szczepionka na koronawirusa niewskazana dla osób z poważną alergią

Antybiotyk antybiotykowi nierówny

Cefazolina to rodzaj antybiotyków znanych jako cefalosporyny. Jest rekomendowana w wielu procedurach operacyjnych, jednak niektórzy lekarze od dawna wstrzymywali się z podawaniem jej uczulonym na penicylinę pacjentom. Nie robili tego, ponieważ badania z lat 60. i 70. ubiegłego wskazywały, że tego typu pacjenci mogą być też uczuleni na cefalosporyny.

Jak powiedziała współautorka najnowszego badania, dr Kimberly Blumenthal ze szpitala Massachusetts General Hospital w Bostonie:

„Obecnie około 10% pacjentów w USA zgłasza uczulenie na penicylinę. Podczas operacji takie osoby rzadko otrzymują cefazolinę – częściej klindamycynę albo wankomycynę, które powodują zwiększone ryzyko rozwinięcia się infekcji pooperacyjnych”.

Z ponad 17 mln operacji wykonywanych co roku w Stanach Zjednoczonych niemal 111 tys. kończy się infekcjami – wynika z danych amerykańskiego regulatora Centers for Disease Control (CDC).

Zobacz też: Alergia trwa dłużej przez zmiany klimatyczne

Cefazolina jest bezpieczna?

Na potrzeby opisywanego badania naukowcy przeanalizowali 77 wyników łącznie 6147 pacjentów. Doszli do wniosku, że większość pacjentów operacyjnych z historią alergii na penicylinę może bezpiecznie przyjąć cefazolinę zamiast kilkukrotnie mniej efektywne alternatywy dla penicyliny.

„Z naszego badania wynika, że częstotliwość jednoczesnej alergii na penicylinę i na cefazolinę była tak mała: 0,7%, że chirurdzy i anestezjolodzy powinni czuć się pewniej podając cefazolinę niemal wszystkim pacjentom z historią alergii na penicylinę” – napisała dr Blumenthal w publikacji.

Jedna z autorek pracy, Meghan Jeffres z uniwersytetu w Aurorze, przekonuje, że pokutujące od pół wieku przekonanie o jednoczesnym uczuleniu nie ma podstaw:

„Unikanie podawania cefazoliny bazuje na danych sprzed 50 lat i jest niepotrzebne oraz – w wielu przypadkach – może być nierozsądne. Nie tylko cefazolina jest bezpieczna dla niemal wszystkich pacjentów z alergią na penicylinę, ale też badania pokazały, że jest dobrze tolerowana [przez organizmy pacjentów – red.] oraz że ma właściwe spektrum aktywności przeciwko organizmom często występującym w przypadkach infekcji związanych z operacjami” – powiedziała.

Warto przeczytać: Alergiczny nieżyt nosa – objawy, alergeny, leczenie

Autor:

Zobacz więcej >