Pierwszego dnia wiosny tradycyjnie topimy Marzannę. Skąd się wziął ten zwyczaj i co symbolizuje? Jak kiedyś to wyglądało? Wyjaśniamy, kim była Marzanna i dlaczego dziś należy jej się pozbyć.
Dziś jest pierwszy dzień wiosny, co wiele osób świętuje tradycyjnym topieniem Marzanny. Poniżej opisujemy, co symbolizuje ta kukła i dlaczego właśnie teraz spotyka ją ten smutny los…
Kim jest Marzanna
To prasłowiańska bogini śmierci i zimy. Pisał o niej już Jan Długosz w Kronice Polskiej, gdzie określił ją bóstwem Lechitów. Jej zatopienie oznacza zejście zimy do podziemi. Marzanna oprócz śmierci symbolizuje też odrodzenie. Odchodząc robi miejsce Jaryle – bóstwu płodności i wiosny. Tę boginię artyści przedstawiali jako piękną kobietę o ciemnych włosach, niosącą w rękach sierp.
Sprawdź: Dzień Wagarowicza – skąd się wzięło to święto?
Marzanna niejedno ma imię
Polska Marzanna czy dawniej – Mrozanna – na swoje odpowiedniki u innych plemion słowiańskich. W Ukrainie jest to Mora, w Czechach – Morena. Wszystkie te nazwy wywodzą się od rdzenia „mar-mor”, oznaczającego śmierć. Dlatego w niektórych regionach Polski nazwana jest Śmiercichą lub Śmiertką. Są miejsca, gdzie przyjmuje rodzaj męski – jest wtedy Marzaniokiem.
Zobacz: Prosta Marzanna – jak zrobić ją z dziećmi. Porady i wskazówki
Topienie Marzanny dawniej
Kiedyś w obrzędzie topienia Marzanny brała udział cała wieś. Mieszkańcy konstruowali ze słomy i szmat kukłę, którą obnosili po domach, by na koniec wynieść ją poza wieś. Tam wieśniacy palili i topili kukłę, a wszystko to przy dźwiękach ludowych piosenek żegnających zimę i sławiących wiosnę. Ponieważ obrzęd traktowany był jako pogański, księża go nie pochwalali lecz mimo to zwyczaj przetrwał stulecia. Czasem łączył się z makabryczną zabawą – kto ostatni przybiegł do domu z topienia kukły, tego w tym roku czekała śmierć.
Od obrzędu do zabawy
Dziś topienie Marzanny jest raczej zabawą, w której biorą udział głównie młodzi. Mieszkańcy Śląska łącza ten zwyczaj z „Chodzeniem z gaikiem”, czyli przystrojoną gałęzią sosny. Młodzież z gaikiem zagląda do każdego domu, gdzie składa życzenia i przyjmuje poczęstunek. Wszystkie te zabawy odbywają się 21. 03, czyli w pierwszy dzień wiosny.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Zobacz też:
1 Komentarz
[…] Wiadomości […]