Dowiedz się, co to jest gaik, co symbolizuje, jak go przygotować oraz jak wyglądają obchody tego wydarzenia.
Gaik wiosenny
Gaik to ludowe święto słowiańskie, którego celem jest powitanie wiosny. Nazwa tego święta może się różnić w zależności od regionu kraju. Może to być: gaik, maik, gaj, sad, maj, turzyce, nowe lato czy nowe latko, zaś na części Podlasia do dziś często używa się określenia „chodzenie z królową”. Odbywa się z reguły na Zielone Świątki lub we wtorek po Wielkiejnocy, ewentualnie na początku maja.
Jak wygląda świętowanie?
Obchody polegają na wprowadzeniu do wsi gaika. Jest to z reguły duża, bogato przyozdobiona sosnowa gałąź. Czasem na jej czubku przywiązuje się lalkę symbolizującą królową wiosnę. Ten symbol obnoszą przede wszystkim dziewczęta (czasem również chłopcy), śpiewając radosne piosenki i ciesząc się w ten sposób z nadejścia wiosny. Z reguły przed wniesieniem gaika następuje typowe dla niemal całej polski topienie Marzanny.
Jak zrobić gaik na powitanie wiosny?
Gaik zielony, jak już wspomniano wcześniej, najczęściej robi się z sosnowej gałęzi. Jej ozdabianie może być prawdziwym polem do popisu dla lokalnych artystów. Przystraja się ją często kolorowymi wstążkami, wydmuszkami jaj, ozdobami z papieru i kwiatami. Przygotowując gaik warto zadbać o to, żeby ozdoby były odpowiednio mocno przymocowane: można je przywiązać kolorowym sznurkiem, ewentualnie przymocować zszywkami. W tej konkretnej sytuacji klej na gorąco może się nie sprawdzić – najlepsze są mocne zszywki (przybijane tackerem) albo właśnie solidne przywiązanie sznurkiem. Ozdoby z papieru powinny być wykonane z odpowiednio wytrzymałego papieru – dobrze sprawdzi się blok techniczny. Przygotowanie ozdób wspólnie z dziećmi to doskonała zabawa dla całej rodziny. Warto pamiętać, że jeśli chcemy, by zgromadzone wokół trzymającej sosnową gałąź koleżanki dziewczyny mogły bez problemu trzymać końce wstążek w ręku, powinny one być odpowiednio długie. Należy jednak pamiętać, że to, jak gaik ma wyglądać zależy przede wszystkim od inwencji osoby, która go przygotowuje.
Zobacz też: