Dowiedz się, jak zrobić Marzannę. Wspólne tworzenie słynnej kukły może być świetną zabawą dla całej rodziny. Przedstawiamy prostą instrukcję przygotowania Marzanny na powitanie wiosny.
Spis treści:
Zbliża się wiosna, co dla wielu osób kojarzy się z nadzieją i radością. Tradycyjnie pierwszego kalendarzowego dnia wiosny (21 marca) w wielu wsiach, miasteczkach, ale też i dużych miastach ma miejsce tradycyjne topienie Marzanny. Poniżej wyjaśniamy, skąd wziął się ten zwyczaj, co on oznacza oraz jak najlepiej przygotować tę kukłę.
Zobacz: Ciekawostki o wiośnie
Marzanna – co symbolizuje?
Jej zatopienie oznacza zejście zimy do podziemi. Polska Marzanna czy dawniej – Mrozanna – na swoje odpowiedniki u innych plemion słowiańskich. W Ukrainie jest to Mora, w Czechach – Morena. Wszystkie ten nazwy wywodzą się od rdzenia „mar-mor” oznaczającego śmierć. Dlatego w niektórych regionach Polski nazwana jest Śmiercichą lub Śmiertką.
Marzanna oprócz śmierci symbolizuje też odrodzenie. Odchodząc robi miejsce Jaryle – bóstwu płodności i wiosny. To prasłowiańska bogini śmierci i zimy. Pisał o niej już Jan Długosz w „Kronice Polskiej”, gdzie określił ją bóstwem Lechitów. Tę boginię artyści przedstawiali jako piękną kobietę o ciemnych włosach, niosącą w rękach sierp.
Obecnie topienie Marzanny jest raczej zabawą, w której biorą udział głównie młodzi. Mieszkańcy Śląska łącza ten zwyczaj z „Chodzeniem z gaikiem”, czyli przystrojoną gałęzią sosny. Młodzież z gaikiem zagląda do każdego domu, gdzie składa życzenia i przyjmuje poczęstunek. Wszystkie te zabawy odbywają się 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny.
Zobacz: Topienie Marzanny – skąd wziął się ten zwyczaj?
Marzanna – jak zrobić ją wspólnie z dzieckiem?
Jest to bardzo proste i wiele zależy od inwencji twórców. Jeśli jej tworzenie chcesz wykorzystać jako pretekst do zabawy z dzieckiem, pamiętaj by używać prostych, przyjaznych i najlepiej naturalnych materiałów. Przydadzą się: sznurek, stare gazety, bibuła, stare i niepotrzebne ubrania o raz nieużywane kijki lub patyki – zebrane podczas spaceru lub kupione w sklepie budowlanym.
Najpierw zwiążcie sznurkiem patyki na krzyż – to będzie szkielet kukły. Patyki owińcie pogniecionymi gazetami i bibułą, tak by powstały ręce kukły. Większy arkusz gazety pogniećcie i uformujcie z niego dużą kulkę, która będzie głową. Możecie narysować na niej flamastrem oczy, nos i usta. Pociętą w paski kolorową bibułę przyklejcie do głowy, by Marzanna miała włosy. Na całość naciągnijcie starą koszulkę – i gotowe!
Sprawdź: Co symbolizuje gaik?
Ekologiczna Marzanna
Taka prosta Marzanna nie powinna być trudna do wykonania dla nikogo. Jeśli jednak planujemy podpalić i utopić kukłę, to musimy zadbać o to, by była ona przyjazna dla środowiska. W tym przypadku należy pamiętać, żeby do jej konstrukcji używać naturalnych materiałów, takich jak słoma, siano, sznurek naturalny czy trociny. W tym przypadku nie używajmy żadnych plastikowych elementów.
Prosta, ekologiczna Marzanna powstaje w następujący sposób: tworzymy szkielet ze związanych patyków. Następnie okładamy go przewiązanymi naręczami słomy. Głowę i tułów mogą stanowić jutowe worki wypełnione trocinami. Nie używaj żadnej folii, plastikowych rurek lub wszelkich innych plastikowych elementów – w żadnej „wersji” Marzanny.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Zobacz też:
- Kiedy zaczyna się wiosna 2023 [Sprawdź!]
- Topienie Marzanny – skąd wziął się ten zwyczaj?
- Ciekawostki o wiośnie
- Co symbolizuje gaik?