Dowiedz się, kiedy zaczyna się wiosna 2023. Wyjaśniamy, którego dnia w tym roku będzie wiosna astronomiczna i kalendarzowa oraz czy te daty się pokrywają.
Jak co roku o tej porze z wytęsknieniem zaczynamy już szukać pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. Dlatego też pojawia się coraz więcej zapytań o to, kiedy nastąpi wiosna kalendarzowa oraz wiosna astronomiczna oraz czy w tym roku te terminy się pokryją. Poniżej wyjaśniamy te wątpliwości.
Wiosna 2023 – kiedy nastąpi?
Dla czekających z niecierpliwością na cieplejsze dni mamy wiadomość: kalendarzowy pierwszy dzień wiosny jak zwykle przypadnie 21 marca – jak co roku. Oznacza to jednak, że astronomiczna wiosna 2023 wypadnie w nieco innym terminie.
Astronomiczna wiosna 2023
Astronomiczny pierwszy dzień wiosny przypada na moment zrównania się długością dnia i nocy, czyli w równonoc wiosenną. W tym momencie Ziemia znajduje się w punkcie Wagi, zaś Słońce znajduje się w punkcie Barana. W tym roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada 20 marca, więc dzień wcześniej niż w przypadku kalendarzowej. Dzieje się tak, ponieważ ta data jest ruchoma i zależy od momentu zrównania się długości dni i nocy. W tym roku nastąpi to dzień przed terminem kalendarzowym.
Oprócz wymienionych powyżej dwóch terminów, wyróżnia się także wiosnę meteorologiczną, która rozpoczyna się na 20 dni przed wiosną kalendarzową. W 2023 roku meteorologiczna wiosna zaczyna się 1 marca i kończy 31 marca.
Pory roku kalendarzowe są stałe i przypadają w te same dni:
- 21 marca: pierwszy dzień wiosny;
- 22 czerwca: pierwszy dzień lata;
- 23 września: pierwszy dzień jesieni;
- 22 grudnia: pierwszy dzień zimy.
Szukasz chwili wytchnienia? Słuchaj Radia Pogoda!
Zobacz też: