Ciekawostki o wiośnie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Ciekawostki o wiośnie

Ciekawostki o wiośnie

,

Sprawdź, jakie ciekawostki związane są z wiosną. Przedstawiamy ciekawe i zabawne informacje o tej tak lubianej przez niemal wszystkich porze roku.

Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny przypada – jak co roku – 21 marca. Oznacza to, że nie pokryje się on z astronomicznym pierwszym dniem, który przypadnie dzień wcześniej – 20 marca. To właśnie wówczas nastąpiła równonoc, czyli zrównanie dnia z nocą – trwały tyle samo: po 12 godzin. Od tej chwili każdy kolejny dzień będzie stawał się dłuższy a noc – krótsza. Astronomiczny pierwszy dzień wiosny przypada na moment zrównania się długością dnia i nocy, czyli w równonoc wiosenną. W tym momencie Ziemia znajduje się w punkcie Wagi, zaś Słońce znajduje się w punkcie Barana.

Zagadki o wiośnie

To świetny pomysł na zapewnienie dzieciom chwili radości: zadanie im kilku zagadek na temat tej jedynej w swoim rodzaju pory roku. Oto kilka pomysłów na skłonienie dzieci do umysłowej gimnastyki:

  • „Ten kwiatek pod śniegiem się kryje, a na wiosnę odżyje” (odpowiedź: przebiśnieg);
  • „W drzewach, gdy wiosenny dzionek, śpiewem popisuje się…” (skowronek);
  • „Na zielonej łące od samego rana słychać głośny klekot…” (bociana);
  • „Na gałązkach biały puch, wiatr je zaraz wprawi w ruch. Co to za popisy na wietrznym pokazie? To oczywiście są…” (bazie).

Pierwszy dzień wiosny – tradycje w Polsce i na świecie

Wraz z rozpoczęciem tej pory roku, społeczeństwa na całym świecie świętują ten fakt na różne – często zaskakujące sposoby. W naszym kraju popularne jest oczywiście na przykład topienie Marzanny albo – szczególnie na wsi – gaik. Z kolei dzieciom z pewnością do gustu przypadnie Dzień Wagarowicza. A jak to wygląda na świecie?

W Bułgarii pierwszy dzień wiosny obchodzi się 1 marca. Wtedy Bułgarzy starają się obłaskawić Babę Martę – złośliwą staruszkę opóźniającą odejście zimy. W tym celu mieszkańcy wykonują z biało–czerwonych gałganków tak zwane Martenice, czyli lalki i ozdoby. Obdarowują się nimi nawzajem a także przyozdabiają nimi drzewa, domy i płoty. Ma to przekupić Babę Martę, aby nie opóźniała odejścia zimy.

W Indiach jest to święto Holi. Obchody zaczynają się w wigilię tego dnia. Ludność podpala wielkie stosy i tańczy wokół nich czekając na ranek. Wtedy ulice zapełniają się kolorami – mieszkańcy oblewają się wodą i obsypują różnokolorowymi proszkami.

W Norwegii święto wiosny wypada w połowie maja. Wtedy zaczyna odmarzać jezioro Femund. Mieszkańcy odwiedzają się nawzajem i częstują naleśnikami z dżemem moroszki – norweskiej maliny. Tego dnia tradycyjnie zmienia się odzież na lżejszą, dlatego Norwegowie pierwszy dzień wiosny nazywają „pożegnaniem ciepłych gaci”.

W Irlandii koniec zimy witany jest 17 marca, czyli w słynny Dzień św. Patryka, patrona kraju. Irlandczycy tego dnia zamiast do pracy chodzą na festyny i uliczne pochody, a w pubach popijają tradycyjną irlandzką whiskey. Tego dnia oczywiście są ubrani na zielono i przystrojeni też zieloną koniczyną. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy.

Przysłowia o wiośnie

W naszym kraju na określenie tej pory roku mamy szereg ludowych powiedzonek – nie tylko te najbardziej znane na określenie wiosennych miesięcy, takie jak na przykład: „w marcu jak w garncu” czy „kwiecień-plecień, co przeplata – trochę zimy, trochę lata”. Istnieją też bardziej i mniej znane przysłowia, takie jak między innymi: „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”, „Na świętego Wojciecha pierwsza wiosny pociecha”, „Gdy przyjdzie wiosna hoża, pójdzie zima do morza”, „Jak Walenty nie poleje, to na wiosnę masz nadzieję”, „Święty Józef Oblubieniec otwiera wiośnie gościniec”, „Jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata”, „W kwietniu gdy pszczoła jeszcze nieruchliwa, mokra wiosna zwykle bywa”.

Wiosna – ciekawostki

Samo słowo „wiosna” jest podobne w większości państw słowiańskich a jego początki sięgają prawdopodobnie już pierwszych wieków naszej ery. Prawdopodobnie samo słowo wywodzi się od takich zwrotów jak „was-” (świecić) lub „wes-” (wesoły). Przed wiekami ten zwrot oznaczał – oprócz samego określenia pory roku – rok życia młodego człowieka: długość jego życia określana była właśnie ilością wiosen, których był świadkiem.

Oprócz wiosny kalendarzowej i astronomicznej mamy do czynienia z jeszcze jednym jej rodzajem: wiosną termiczną. Ma ona miejsce wówczas, gdy średnia temperatura dobowa mieści się w przedziale od 5 do 10ºC. Siłą rzeczy występuje ona najpóźniej z wymienionych rodzajów tej pory roku.

Sprawdź też:

Autor:

Zobacz więcej >