Ten utwór przyniósł mu wielką sławę. "Pretty Woman" Roya Orbisona ma 59 lat - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Ten utwór przyniósł mu wielką sławę. „Pretty Woman” Roya Orbisona ma 59 lat

Ten utwór przyniósł mu wielką sławę. „Pretty Woman” Roya Orbisona ma 59 lat

Utwór „Pretty Woman” obchodził w tym roku 59. urodziny. Trudno uwierzyć, że hit z kultowej komedii romantycznej — o tym samym tytule — z Julią Roberts ma ponad pół wieku. A jeszcze trudniej w niezwykłą historię jego powstania!

,

Autorem „Pretty Woman”, a właściwie: „Oh, Pretty Woman”, bo tak brzmiał oryginalny tytuł utworu, był Roy Orbison. Utwór, który zapewnił mu nieśmiertelną sławę, powstał w rekordowym czasie, bo w niecałą godzinę. Właśnie na sierpień przypada 59. rocznica jego wydania!

Jak powstawała piosenka „Pretty Woman”?

Kim była „Pretty Woman”, czyli w tłumaczeniu z języka angielskiego „atrakcyjna kobieta”, o której mówiła piosenka? Jak wyznał w jednym z wywiadów sam Roy Orbison, do napisania — wespół z Billem Deesem — kultowego utworu zainspirowała go powstać własnej żony o imieniu Claudette.

Mimo że Roya Orbisona i jego żonę łączyła wielka miłość, ich uczucie wielokrotnie było wystawiane na próby. Taka sytuacja miała miejsce właśnie na krótko przed powstaniem — w niecałą godzinę! — „Oh, Pretty Woman”. Para przeszła przez tak ciężki kryzys, że na jakiś czas zdecydowali się na separację. Ostatecznie jednak zrozumieli z Claudette, że nie potrafią bez siebie żyć i wzięli ślub.

Zobacz także: Włodzimierz Press mógł nie zagrać w „Czterech pancernych…”. Zdecydował przypadek

W czasie, gdy Roy Orbison tworzył dzieło swojego życia, jego żona akurat robiła zakupy. Jak zdradził Bill Dees w udzielonym na początku XXI wieku wywiadzie, Claudette najpierw poprosiła męża o pieniądze na sprawunki, co ogromnie rozbawiło obu panów.

Claudette (…) poprosiła Roya o pieniądze. Kiedy zapytał, na co chce je wydać, od razu odpowiedziała, że idzie na zakupy. Po jej wyjściu zaczęliśmy przerzucać się żartami, że piękne dziewczyny nie potrzebują pieniędzy. Niemal od razu zaczęliśmy nucić te słowa, które później przerobiliśmy na tekst piosenki — wspominał Bill Dees w przytoczonym przez dziennikarza Bartosza Sądera wywiadzie.

Zobacz także: Jadwiga Barańska jest w złym stanie. „Pozwólcie mi odejść”

Utwór do tego stopnia stał się hitem, że znalazł się na pierwszy miejscu list przebojów w aż 20 krajach! Fakt, że piosenka pojawiła się w filmie „Pretty Woman” z Julią Roberts i Richardem Gerem w rolach zakochanej pary, tylko spotęgował jej już i tak ugruntowaną „karierę”. Trudno zliczyć członków zespołów i solowych artystów, którzy w toku kariery zdecydowali się na wykonanie tego utworu.

Chcesz poznać historie innych kultowych utworów? Znajdziesz je klikając w TEN link.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >