Jeśli nurtuje nas jakiś problem albo musimy podjąć trudną decyzję, warto się z tym przespać. Gdy odpoczywamy w czasie snu, na nocnej zmianie dzielnie pracuje nasz mózg i to on pomoże nam znaleźć rozwiązanie.
„Prześpij się z tym. Rano wszystko będzie wyglądało lepiej” – często słyszymy taką radę, gdy mamy jakiś trudny problem do rozwiązania lub musimy podjąć ważną decyzję. Okazuje się, że ci, którzy nam jej udzielają, mają rację.
„Rozwiązujemy problemy, gdy śpimy. Wszyscy to robimy” – mówi dr Robert Stickgold, profesor psychiatrii w Harvard Medical School. Podczas snu nasz mózg intensywnie pracuje, szukając nowych połączeń, więc kiedy się budzimy, inaczej patrzymy na problem, który nurtował nas wieczorem.
Jak mózg rozwiązuje problemy podczas snu
Często zastanawiając się nad czymś, wypisujemy plusy i minusy na kartce papieru. Zwykle jest ich dużo i nie zawsze wiemy, jak ocenić ich ważność.
Gdy kładziemy się do łóżka, mózg dokonuje segregacji, przegląda wydarzenia z całego dnia i widzi, co pozostało niedokończone. Wyłapuje między innymi emocje, które odczuwaliśmy w związku z jakimś wydarzeniem. Wykorzystuje je jako wskaźniki, że dane wydarzenie było ważne i że należy nad nim popracować.
Do kategoryzacji wspomnień dochodzi podczas fazy snu wolnofalowego NREM. Hipokamp, który odpowiada za pamięć, odtwarza zmagazynowane wspomnienia, a kora mózgowa, która zajmuje się podejmowaniem decyzji wykonawczych, w tym racjonalnym myśleniem, kategoryzuje je.
Podczas fazy REM mózg odkrywa nowe połączenia pomiędzy nimi. Kora mózgowa, w czasie tej fazy snu nie podlega już tak silnej kontroli ze strony hipokampa i odtwarza przypadkowe kombinacje wspomnień. To właśnie wtedy uruchamiają się fragmenty różnych, często niepowiązanych ze sobą schematów i tworzą się między nimi nowe, nieoczekiwane połączenia będące zalążkami kreatywnych rozwiązań.
W rezultacie następnego dnia często budzimy się nagle z intuicyjną decyzją, którą niekoniecznie umiemy wyjaśnić. Nie musi ona być ostateczna, ale daje nam świeży pogląd na problem.
Uporczywa praca nad problemem zwykle nie działa
Jeśli siedzimy nad jakimś problemem, w kółko go roztrząsając i wciąż nie widzimy wyjścia, najlepiej dać głowie odpocząć i poczekać na sen. Pomóc może też medytacja.
Nie pomaga także wstawanie w środku nocy i rozmyślanie nad problemem. Po prostu następnego ranka jesteśmy wyczerpani i nie przybliżyliśmy się ani o krok do decyzji ani rozwiązania.
Przeczytaj też:
- REM i NREM. Co się dzieje w tych fazach snu
- Ile potrzebujemy snu w zależności od wieku? Eksperci wyjaśniają
- Sen a odporność: sprawdź jak wyspanie się wpływa na nasz organizm
- Kawa: Kiedy odstawić kofeinę, żeby się wyspać? Specjalista wyjaśnia
- Co jeść, żeby się wyspać? [5 produktów, które zapewnią wypoczynek w nocy]
- Sen zbyt krótki? To może być oznaką demencji
- Bezdech senny – co to takiego i dlaczego jest groźny?
- Spacerowanie może usprawnić mózg
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.