Ile potrzebujemy snu w zależności od wieku? Eksperci wyjaśniają - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Ile potrzebujemy snu w zależności od wieku? Eksperci wyjaśniają

Ile potrzebujemy snu w zależności od wieku? Eksperci wyjaśniają

Ile godzin snu zapewnia nam dobry wypoczynek? Jak długo powinny spać osoby w różnym wieku? Wyjaśniają eksperci, Christina Chick i dr Raj Dasgupta.

Ile snu potrzebujemy, żeby czuć się wypoczętymi? Czy liczą się nieprzerwane godziny, czy tez może jakość snu. Na te i inne pytania zadawane przez telewizję CNN odpowiedzi przygotował dr Raj Dasgupta z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Jak wyjaśnia lekarz, nasz sen jest bardzo indywidualną kwestią, jednak generalnie rekomenduje się spanie przez około 7 do 9 godzin. Jednak te rekomendacje zmieniają się wraz z wiekiem. Potwierdza to psychiatra Christina Chick z Uniwersytetu Stanforda, która przekonuje, że „potrzeba snu ulega zmianom wraz z wiekiem”.

Ile naprawdę śpimy?

Jak wynika z danych amerykańskiej agencji Centra Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), dorosłe osoby powinny spać około 7 godzin dziennie, jednak aż 1 na 3 osoby nie przesypia takiego czasu. To źle, ponieważ kiepski sen może mieć długofalowo negatywny wpływ na nasze zdrowie – łączy się go z takimi przypadłościami jak: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, otyłość i demencja a także problemy psychiczne jak lęki czy depresja.

Zobacz też:

Sen u dzieci

Może się wydawać, że niemowlęta śpią całymi dniami i w sumie jest to prawdą. W pierwszym roku życia dzieci mogą przesypiać nawet 17 do 20 godzin na dobę – twierdz dr Dasgupta. Christina Chick dodaje niemowlęta w wieku 4-12 miesięcy potrzebują od 12 do 16 godzin snu (w tym drzemki). Dzieci w wieku od 1 do 3 lat powinny przesypiać 11 do 14 godzin, u dzieci w wieku 3-5 lat optymalny czas snu to 10 do 13 godzin, natomiast w latach 6-12 powinny spać przez 9 do 12 godzin – uważa psychiatra dr Bhanu Kolla z kliniki Mayo. U nastolatków potrzeba nocnego odpoczynku wynosi od 8 do 10 godzin.

Studenci i dorośli

Według wszelkich stereotypów studenci to grupa, która mało śpi i dużo imprezuje, co nieuchronni prowadzi do zaburzenia snu. Według dr. Dasgupty i dr. Kolli studenci powinni w idealnym świecie przesypiać 7 do 9 godzin, ponieważ ich mózgi wciąż się rozwijają. Ponadto jest jeszcze kwestia dochodzenia do siebie po kontuzjach lub chorobach – według specjalistów dorośli w każdym wieku w takich przypadkach potrzebują 9 lub więcej godzin snu, żeby wydobrzeć.

Lekarze zwracają też uwagę na fakt, że zdarzają się osoby, które po prostu potrzebują więcej snu, np. ponad 10 godzin, żeby móc sprawnie funkcjonować. I analogicznie niektórym wystarcza do tego zaledwie parę godzin nocnego odpoczynku i mogą działać na pełnych obrotach. Wówczas ważne jest, żeby dopasować swój tryb życia do naturalnej skłonności do długiego lub krótkiego snu. Jak wyjaśnia Christina Chick:

„Jeśli jesteś nocnym markiem, ale praca zmusza cię do wstawania wcześnie rano, to może być dla ciebie obciążające psychicznie i mentalnie. Tak samo dla osoby mającej naturalną skłonność do wczesnego zrywania się z łóżka bardzo ciężka byłaby praca na wieczorną lub nocną zmianę”.

Ile powinniśmy spać, żeby wypocząć?

Ile powinni spać dorośli?

Dorosłe osoby powinny spać około 7 godzin dziennie, jednak aż 1 na 3 osoby nie przesypia takiego czasu.

Ile śpią małe dzieci?

W pierwszym roku życia dzieci mogą przesypiać nawet 17 do 20 godzin na dobę. Niemowlęta w wieku 4-12 miesięcy potrzebują od 12 do 16 godzin snu (w tym drzemki).

Ile powinny spać nastolatki?

U nastolatków potrzeba nocnego odpoczynku wynosi od 8 do 10 godzin.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >