Piorun zapoczątkował życie na Ziemi? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Piorun zapoczątkował życie na Ziemi?

Piorun zapoczątkował życie na Ziemi?

Czy życie na Ziemi powstało dzięki uderzeniom piorunów? Dowiedz się, dlaczego taka hipoteza może mieć uzasadnienie.

Tryliony trylionów piorunów mogły uwolnić fosfor, dzięki któremu na Ziemi mogło rozpocząć się życie – uważają naukowcy w pracy opublikowanej we wtorek w dzienniku „Nature Communications”.

„Ta praca pomaga nam zrozumieć, jak mogło się formować życie na Ziemi i jak może się obecnie tworzyć na innych, podobnych do Ziemi planetach” – uważa autor pracy, absolwent uniwersytetu Yale, Benjamin Hess.

Co jest potrzebne do życia?

Części składowe życia – RNA, DNA i inne biomolekuły – wymagają wielu elementów, z których najważniejszym jest fosfor. Jednak miliardy lat temu fosforu było niewiele i był ukryty – związany wewnątrz nierozpuszczalnych minerałów w skorupie ziemskiej. Wcześniej naukowcy zakładali, że to uderzenie meteoru mogło uwolnić wystarczającą ilość fosforu, by móc zapoczątkować życie. Składające się z metalu i niklu meteory zawierają też znaczne ilości minerału znanego jako schreibersyt, czyli fosforek żelaza, niklu i kobaltu.

Zobacz też: Pogoda: jak przewidzieć deszcz? Poznaj po kształcie chmury!

Pioruny lepsze niż meteory?

Jednakże uczeni doszli do wniosku, że uderzenia meteorów zdarzały się relatywnie rzadko w okresie między 3,5 do 4,5 mld lat temu, czyli w okresie, w którym prawdopodobnie powstało życie na naszej planecie.

Badając potencjalne źródła fosforu w gruncie naukowcy zdali sobie sprawę, że schreibersyt można też odnaleźć w małych fragmentach szkła zwanych fulgurytami, które powstają po uderzeniu pioruna. Przy każdym takim uderzeniu nierozpuszczalny fosfor w skorupie ziemskiej jest przemieniany w rozpuszczalną formę.

Badacze wykorzystali modelowanie komputerowe, aby symulować częstotliwość uderzeń błyskawic miliardy lat temu. Te analizy pokazały, że pioruny uderzały wówczas w powierzchnię Ziemi między 1 a 5 bilionów razy rocznie. Obecnie ta częstotliwość jest znacznie mniejsza – oblicza się, że w obecnych czasach w powierzchnię naszej planety uderza „zaledwie” około 560 mln razy rocznie.

Ile było piorunów miliardy lat temu?

Z symulacji wynika, że z tych 1 do 5 bln uderzeń mniej więcej 100 mln do 1 mld docierało do gruntu (większość Ziemi pokrywają oceany). To oznacza, że przez 1 mld lat Ziemia mogła być trafiona między 0,1 do 1 kwintyliona razy (jedynka z 30 zerami). To uwolniło znaczne ilości fosforu.

Według autorów badania, częstotliwość piorunów mogła być znacznie bardziej stała niż upadki meteorów przez miliony lat. Dodatkowo uderzenia piorunów mogły się koncentrować w określonych obszarach, takich jak regiony tropikalne, gdzie fosfor mógł się naturalnie akumulować.

„To czyni uderzenia błyskawic znaczącym czynnikiem mogącym formować życie” – uważa Benjamin Hess.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >