Meteor za milion dolarów - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Meteor za milion dolarów

Meteor za milion dolarów

Pewien mieszkaniec Indonezji przeżył upadek meteoru, który uszkodził dach jego domu. Potem sprzedał bolid za ogromną sumę. Przeczytaj historię Josuy Hutagalunga.

33-letni Josua Hutagalung pracował na zewnątrz swojego domu na indonezyjskiej wyspie Sumatra, kiedy dach jego posiadłości przebił spadający meteoryt. Bolid przebił cienką blachę chaty i wbił się w ogród. Jak opowiada Indonezyjczyk, kiedy uniósł kosmiczny kamień, ten wciąż był ciepły. Potem Hutagalung zamieścił na Facebooku wideo, na którym pokazał miejsce uderzenia meteoru.

Wyjątkowo rzadki meteor

Indonezyjczyk miał ogromne szczęście nie tylko dlatego, że nie ucierpiał w tym zdarzeniu. Ważąca niewiele ponad 2 kg kosmiczna skała okazała się rzadką odmianą meteorytu CM1/2 chondryt węglowy. Jego wartość eksperci ocenili na 1,858,556 dolarów amerykańskich.

To przyciągnęło uwagę amerykańskiego eksperta Jareda Collinsa, który odkupił meteoryt od szczęśliwego znalazcy i odsprzedał go w USA kolekcjonerowi Jayowi Piatkowi.

Josua Hutagalung nie ujawnia, za ile sprzedał meteor, ale dał do zrozumienia, że była to suma w okolicach 1 miliona dolarów. Jak dodał, dzięki tym pieniądzom będzie mógł powiększyć rodzinę. Zamierza też podarować część pieniędzy na budowę lokalnego kościoła.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >