Meteoryt w Portugalii: gdzie spadł?
Strona główna » Meteoryt w Portugalii: gdzie spadł?

Meteoryt w Portugalii: gdzie spadł?

W poniedziałek rano nad Portugalią rozpadł się meteoryt. Jego wybuch nagrały kamery. Zobacz, jak wygląda eksplozja kosmicznego bolidu.

W poniedziałek rano w rejonie portugalskiego dystryktu Evora spadł meteoryt. Upadek obiektu zarejestrowały rozmaite kamery, a w internecie niemal natychmiast pojawiły się nagrania z upadku.

Meteoryt rozpadł się, zanim uderzył w powierzchnię Ziemi. Jak wynika z obliczeń, pędził wtedy z prędkością niemal 230 km/h (dokładnie: 227 tys. km/h). Oblicza się, że obiekt zaczął się rozpadać na wysokości około 132 kilometrów nad Ziemią.

Jego przelot zaobserwowały nie tylko obserwatoria w Portugalii. Upadek kosmicznego obiektu śledziły też ośrodki w Hiszpanii. Eksplozję obiektu nad powierzchnią naszej planety wykryły m.in. sensory należące do Andaluzyjskiego Instytutu Astrofizycznego oraz obserwatoria w Calar Alto w Almerii, La Hita w Toledo oraz w Sevilli. Jak podają naukowcy z Hiszpanii, kulę ognia nagrano o godzinie 3:49 lokalnego czasu (w Portugalii była wówczas 2:49).

Obecnie trwają poszukiwania fragmentów meteoru. Ocenia się, że jego szczątki mogą leżeć w okolicy portugalskiego miasta Evora.

Zobacz więcej >