Do mediów trafiła smutna informacja o śmierci Tadeusza Olszańskiego. Mężczyzna urodził się 28 sierpnia 1929 roku w Stanisławowie. W roku 1999 otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, czyli państwowe odznaczenie cywilne za wybitne osiągnięcia na polu działalności społecznej. Był prawdziwym wzorem dla dziennikarzy!
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!
Odszedł legendarny dziennikarz sportowy
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w zawodzie rozpoczął już w latach pięćdziesiątych. Po latach związał się z Telewizją Polską. W stacji publicznej otrzymał posadę zastępcy redaktora naczelnego w redakcji sportowej. Przez lata współpracował również z tygodnikiem „Polityka”, w którym pisał aż do emerytury. Jego aktywność zawodowa została uznana w 2021 roku. Podczas 100-lecia „Przeglądu Sportowego” otrzymał nagrodę w kategorii najlepszego dziennikarza prasowego.
Zobacz także: Nowe “Miodowe lata” jednak nie powstaną! Producenci skomentowali rewelacje
Największą miłością Tadeusza Olszańskiego był… sport!
Tadeuszowi Olszańskiemu udało się połączyć zawód z zainteresowaniami. Szczególnie pasjonował go świat sportu. Dał temu wydźwięk w latach sześćdziesiątych, kiedy przyjął rolę kierownika redakcji sportowej „Sztandaru Młodych”. Spełnieniem marzeń dla miłośnika sportu niewątpliwie była również rola komentatora igrzysk olimpijskich. Polski dziennikarz relacjonował to światowe wydarzenie aż sześciokrotnie!
Zobacz także: Witold Paszt pośmiertnie doceniony. „Byłby zaszczycony”
Polak, Węgier, dwa bratanki
Warto wspomnieć, że Tadeusz Olszański specjalizował się nie tylko w tematyce sportowej, ale także – w tematyce węgierskiej. Prawdopodobnie fascynacja kulturą Węgier narodziła się już w dzieciństwie, bowiem matka publicysty, Katarzyna Simenfalvy z pochodzenia była węgierką. W ostatniej dekadzie XX wieku Tadeusz Olszański został nawet dyrektorem Ośrodka Kultury Polskiej w Budapeszcie. Stworzył specjalny przewodnik kulinarny „Nobel dla papryki”, a także był autorem około czterdziestu przekładów literatury węgierskiej. Między innymi przetłumaczył powszechnie znaną powieść „Chłopcy z placu broni” Ferenca Molnára.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!