Witold Paszt pośmiertnie doceniony. "Byłby zaszczycony" - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Witold Paszt pośmiertnie doceniony. „Byłby zaszczycony”

Witold Paszt pośmiertnie doceniony. „Byłby zaszczycony”

Witold Paszt przez całe życie był związany z Zamościem. Władze tego miasta postanowiły wyróżnić zmarłego półtora roku temu muzyka za jego wkład w promowanie tej miejscowości i przyznać mu medal.

Od młodych lat Witold Paszt wykazywał miłość do muzyki. Miał też wykształcenie w tym kierunku. Swoją pierwszą kapelę, Victoria Singers, stworzył w 1977 r. Jednak już rok później założył Vox. I to właśnie z tą grupą – grającą od popu, po jazz i funk – osiągnął w latach 80. duży sukces.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Z powodzeniem występował z Voxem, jak i w międzyczasie solowo, aż do swojej śmierci 18 lutego 2022 r. 69-letni piosenkarz zmarł w wyniku powikłań po trzykrotnym przejściu koronawirusa.

Zobacz także: „Chłopi” polskim kandydatem do Oscara. Film doceniony przez zagraniczne media

Witold Paszt a Zamość

Witold Paszt był związany z Zamościem od urodzenia. To w końcu tam przyszedł na świat 1 września 1953 r. Tam się uczył. Tam mieszkał przez większość czasu. W tym mieście też odszedł i został pochowany.

W dniu pogrzebu w Zamościu ogłoszono żałobę, a flagę miasta opuszczono do połowy masztu. Urna z prochami gwiazdora spoczęła na tamtejszym cmentarzu komunalnym. Przetransportowano ją tam w towarzystwie zamojskich motocyklistów. Paszt był bowiem miłośnikiem motocykli. Sam należał do Grupy Motocyklowej Perkun.

Zobacz także: To dzięki Julie London świat usłyszał ten hit. Gwiazda lat 50. nagrała ponad 30 albumów!

Władze Zamościa pośmiertnie odznaczyły Paszta

Związki Witolda Paszta z Zamościem i jego zasługi dla miasta zostały docenione. To właśnie członkowie Grupy Motocyklowej Perkun zaapelowali do lokalnych władz, by odznaczyć muzyka Medalem Prezydenta Miasta Zamość „Zasłużony dla Zamościa”

Tak też się teraz stało. Wyróżnienie podczas sesji Rady Miasta odebrały z rąk samorządowców mama wokalisty, Aldona, oraz jego córki: Natalia i Aleksandra.

Zobacz także: Cała prawda o Tadeuszu Sznuku. Tak zachowuje się na planie „Jednego z dziesięciu”

Cytowany przez „Dziennik Wschodni” przewodniczący rady, Piotr Błażewicz, podkreślał podczas uroczystości:

Chyba nikomu nie trzeba mówić, kim był Witold Paszt dla Zamościa. I chyba nikomu nie trzeba mówić, że zasłużył na ten medal jak mało kto.

Natomiast córka piosenkarza, Natalia Paszt zaznaczała:

To ogromny zaszczyt odbierać takie wyróżnienie dla taty. (…) Z pewnością byłby dzisiaj zaszczycony i bardzo szczęśliwy (…). Promował Zamość nie dla tytułów i zaszczytów, ale dlatego, że naprawdę kochał to miasto i był bardzo dumny, że stąd pochodzi, i że całe życie tu mieszkał (…) Miał Zamość zawsze na ustach i w sercu. Na każdym koncercie podkreślał, że on i VOX pochodzą z Zamościa.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >