Rząd wprowadza zmiany w narodowym programie szczepień przeciw COVID-19. Będą zachęty i ułatwienia. Między innymi drugą dawkę szczepionki będzie można otrzymać w dowolnym punkcie, będą też loterie dla zaszczepionych i konkursy dla gmin.
Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień, przedstawił podczas konferencji prasowej pakiet zachęt i ułatwień, które mają promować i przyspieszyć akcję szczepień.
Od 1 lipca druga dawka w dowolnym punkcie
Od 1 lipca drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi będzie można otrzymać w dowolnym punkcie.
– Do tej pory wiele osób zwracało uwagę na to, że jeśli zaszczepili się pierwszą dawką w jednym punkcie, a drugą dawkę chcieliby się zaszczepić w innym – to było niemożliwe albo trudne. Od 1 lipca takiego problemu już nie będzie. Myślę, że to będzie istotne zwłaszcza w okresie wakacyjnym – mówił Michał Dworczyk na konferencji prasowej. – Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć sobie termin w dowolnym, innym punkcie i tam się zaszczepić drugą dawką.
Szczepienia: ułatwienia dla seniorów
Ułatwienia mają dotyczyć też seniorów, którzy jeszcze nie zarejestrowali się na szczepienie. Telefonicznie skontaktują się z nimi specjalni konsultanci. Jak powiedział minister Dworczyk, w najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne, które będą zobowiązywały samorządy do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami gminy powyżej 70. roku życia. Do seniorów zadzwonią konsultanci, którzy zaoferują możliwość szczepienia przez zespół wyjazdowy. To znaczy, że zainteresowani nie będą musieli wychodzić z domu, żeby przyjąć preparat przeciw COVID-19.
Loteria Narodowego Programu Szczepień
Od 1 lipca uruchomiona zostanie loteria Narodowego Programu Szczepień, a zrealizuje ją Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek skarbu państwa. Na ten cel rząd przeznaczy 140 mln zł – zapowiedział też szef KPRM. Na zwycięzców będą czekały samochody hybrydowe, hulajnogi i inne cenne nagrody rzeczowe i pieniężne. Do realizacji tego projektu będą mogły dołączyć również samorządy.
Każdy uczestnik będzie miał aż cztery szanse na wygraną:
- natychmiastową – co 2000. osoba wygra 500 złotych;
- cotygodniową – do wygrania będą nagrody pieniężne (2 x po 50 tys. złotych) oraz hulajnogi elektryczne i vouchery;
- comiesięczną – do wygrania będą nagrody pieniężne (2 x po 100 tys. złotych) i samochody hybrydowe;
- finalną – na dwóch zwycięzców czekają nagrody: po 1 mln złotych plus samochód hybrydowy.
Szczegóły dotyczące Loterii Narodowego Programu Szczepień rząd ma przedstawić wkrótce.
Nagrody dla najlepszych samorządów
Rząd chce realnie wesprzeć gminy w realizacji Narodowego Programu Szczepień. Każda gmina otrzyma od rządu od 10 tys. do 40 tys. złotych na organizację lub promocję szczepień. Wielkość kwoty uzależniona będzie od liczby mieszkańców. Wyróżnione zostaną także te gminy, które osiągną wysokie wskaźniki wyszczepialności. Rząd przekaże:
- 100 tys. złotych dla pierwszych 500 gmin, które osiągną poziom 75% zaszczepienia swoich mieszkańców,
- 1 mln złotych dla gmin na terenie każdego z byłych 49 województw, które osiągną najwyższy wskaźnik wyszczepialności mieszkańców,
- 2 mln złotych dla gminy, która osiągnie najwyższy poziom zaszczepienia w Polsce.
Otrzymanie pieniądze gminy będą mogły przeznaczyć na dowolny cel.
Szczepienia podczas imprez masowych
Od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani do tego, żeby zadbać o zapewnienie mobilnego punktu szczepień podczas wszystkich imprez o charakterze masowym.
Przeczytaj też:
- Szczepienia przeciw COVID-19: Ruszyła rejestracja dla młodzieży powyżej 16. roku życia
- Druga dawka szczepionki wcześniej
- Szczepienia radykalnie ograniczyły rozprzestrzenianie koronawirusa w domach opieki w USA
- Szczepienia przeciw COVID-19. Jak się przygotować przed I i II dawką
- Kwestionariusz przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19
- Kwestionariusz przed szczepieniem przeciw COVID-19 (nowy)
1 komentarz
Tel 791243808