Maski chronią tych, którzy je noszą, nawet jeśli ludzie wokół ich nie mają - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Maski chronią tych, którzy je noszą, nawet jeśli ludzie wokół ich nie mają

Maski chronią tych, którzy je noszą, nawet jeśli ludzie wokół ich nie mają

,

Oczywiste jest, że maski chronią najlepiej, gdy wszyscy w pomieszczeniu mają je na sobie. Istnieje jednak wiele dowodów na to, że maseczka chroni użytkownika nawet wtedy, gdy inne osoby wokół niego nie zasłaniają ust i nosa.

Jeśli wśród osób noszących maski w pomieszczeniu byłaby osoba zarażona, to duży procent wydychanych przez nią cząstek zakaźnych zostałby zatrzymany przez jej maseczkę, powstrzymując rozprzestrzenianie się wirusa u źródła. A gdy mniej zakaźnych cząstek unosi się w pomieszczeniu, maseczki, które noszą inni, łatwiej je zablokują.

Stopień ochrony zależy od jakości i dopasowania maski

Jednak wiele dowodów potwierdza fakt, że maska chroni użytkownika, nawet jeśli inne osoby wokół niego ich nie noszą. Stopień ochrony zależy od jej jakości i dopasowania. Na przykład podczas wybuchu ogniska epidemii w hotelu w regionie Gryzbuden w Szwajcarii koronawirusem zaraziły się tylko osoby, które nosiły plastikowe przyłbice, natomiast ci, którzy nosili maski, nie zostali zarażeni. Z kolei badanie przeprowadzone w Tennessee wykazało, że społeczności, w których noszenie masek było obowiązkowe, miały niższy wskaźnik hospitalizacji niż te, w których nie było to wymagane.

Istnieje również wiele badań laboratoryjnych dokumentujących, że maska chroni osobę, która ją nosi, chociaż zakres ochrony różnił się w zależności od jej typu i badanych okoliczności.

Najlepsze specjalistyczne

– Pracownicy ochrony zdrowia, naukowcy pracujący z zakaźnymi patogenami i osoby które mogą być narażone w pracy na niebezpieczne cząstki unoszące się w powietrzu, używają specjalistycznych masek, takich jak N95, więc wiemy, że jeśli są one odpowiednio dopasowane i dobrej jakości, to zapewniają ochronę przed zakażeniem – powiedziała Linsey Marr, profesor Virginia Tech i jedna z czołowych światowych ekspertek w dziedzinie transmisji wirusów.

Najważniejsze jest jednak to, że maska ​​zmniejsza potencjalną ekspozycję osoby, która ją nosi. Jedno z badań przeprowadzonych przez Centers for Disease Control and Prevention wykazało, że standardowa maska ​​chirurgiczna chroniła użytkownika tylko przed około 7,5 proc. cząstek generowanych przez symulowany kaszel. Ale uszczelnienie jej boków zmniejszyło ekspozycję o prawie 65 proc. Natomiast pokrycie jej dodatkową maseczką z tkaniny zmniejszyło ekspozycję na symulowane cząstki kaszlu o 83 proc.

Dwuwarstwowa domowej roboty też chroni

Z kolei naukowcy z Virginia Tech przyjrzeli się, jak dobrze chroniły użytkownika maski domowej roboty, chirurgiczne i osłony na twarz typu przyłbice w zależności od wielkości cząstek. Okazało się, że większość z nich może blokować bardzo duże cząstki, takie jak te wytwarzane podczas kichania. Ale kiedy naukowcy przyjrzeli się mniejszym cząsteczkom aerozolu, które są najtrudniejsze do zablokowania, ochrona wahała się od prawie zera w wypadku przyłbicy do ok. 30 proc. przy użyciu maski chirurgicznej. Badacze doszli do wniosku, że dwuwarstwowa maska ​​​​z ciasno tkanej elastycznej tkaniny w połączeniu z materiałem filtrującym (jak filtr do kawy) może zapewnić dobrą ochronę, redukując 70 proc. najbardziej penetrujących cząstek i wychwytując ponad 90 proc. większych cząstek.

Badacze z Tokio przetestowali, jak dobrze różne rodzaje masek chroniły użytkownika przed rzeczywistymi cząsteczkami koronawirusa. Badanie wykazało, że nawet zwykła bawełniana zapewnia noszącemu ochronę od 17 do 27 proc. Lepiej sprawdzały się produkty medyczne, w tym maska ​​chirurgiczna, zapewniająca ochronę od 47 do 50 proc., luźno dopasowana N95 dająca ochronę od 57 do 86 proc. i szczelnie zamknięta N95 chroniąca w 79-90 proc.

Skuteczność ochrony

Podczas gdy wiele badań laboratoryjnych testuje maski przy użyciu głów manekinów, w badaniu z 2008 r. wykorzystano prawdziwych ludzi, aby zmierzyć, jak dobrze mogą one chronić użytkownika przed wirusem układu oddechowego. Badani nosili różnego rodzaju maski wyposażone w specjalne receptory, które mogły mierzyć stężenie cząstek po obu ich stronach. W tym badaniu produkty z tkaniny zmniejszyły ekspozycję o 60 proc., chirurgiczne o 76 proc., a N95 o 99 proc.

Chociaż wszystkie badania laboratoryjne pokazują, że maska ​​może chronić użytkownika, jej skuteczność w rzeczywistym świecie zależy od wielu zmiennych, w tym od tego, jak często ludzie z nich korzystają, od tego, czy dana osoba znajduje się w sytuacjach wysokiego ryzyka i od wskaźnika infekcji w społeczeństwie.

Badania laboratoryjne wykazały, że najlepiej sprawdza się wysokiej jakości maska ​​medyczna, taka jak N95, KN95 lub KF94. Chociaż szczepienie jest najlepszą ochroną przed COVID-19, nawet zaszczepionym osobom zaleca się unikanie tłumów lub dużych grup w pomieszczeniach. Biorąc pod uwagę, że dominujący obecnie na świecie wariant Delta jest znacznie bardziej zaraźliwy niż inne szczepy koronawirusa i przenosić go mogą nawet zaszczepione osoby, eksperci zalecają noszenie masek najwyższej jakości, np. N95, nawet na zewnątrz, gdy nie można zachować dystansu, zwłaszcza gdy ludzie wokół ich nie noszą.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >